Robte pravidelne túto jednu aktivitu a ochránite sa pred srdcovocievnymi ochoreniami, tvrdí štúdia

Stačí chodiť pravidelne po schodoch a máte znížené riziko infarktu či mŕtvice a tiež úmrtia z akejkoľvek inej príčiny.

28.05.2024 06:00
srdce, EKG, rytmus srdca, srdcový tep Foto:
Chôdza ochráni srdiečko.
debata

Chôdza po schodoch sa často odporúča na zlepšenie kondície, v skutočnosti však môže do istej miery ochrániť pred vážnymi zdravotnými komplikáciami a predĺžiť život. Štúdia, ktorá sledovala takmer pol milióna ľudí, zistila súvislosť medzi chôdzou po schodoch a zníženou pravdepodobnosťou úmrtia z akejkoľvek príčiny. Výskumníci tiež zistili, že chôdza po schodoch môže znížiť riziko kardiovaskulárnych príhod, ako je srdcový infarkt či náhla cievna mozgová príhoda. Aktuálne zistenia boli prezentované na konferencii Európskej kardiologickej spoločnosti koncom apríla.

Kardiologička: Zomierajú náhle mladí športovci častejšie ako inokedy?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Toto je prvý systematický prehľad, ktoré sa zameriava na súvislosť medzi chôdzou po schodoch ako formou fyzickej aktivity a kardiovaskulárnym rizikom," uviedla pre magazín Health.com hlavná autorka štúdie Sophie Paddocková z University of East Anglia vo Veľkej Británii.

tenisky, achilovka, Achillova šľacha, nohy, beh, šport Čítajte viac Viete, či správne chodíte? Aké sú typy chôdze?

Ženy prevažovali

Výskumníci sa bližšie pozreli na deväť štúdií, ktoré skúmali vzťah medzi chôdzou po schodoch a kardiovaskulárnymi ochoreniami a predčasnou smrťou. Tieto práce zahŕňali takmer pol milióna účastníkov, ktorí boli buď v dobrom zdravotnom stave, alebo už v minulosti prekonali srdcový infarkt či ochorenie tepien. Ako uvádza magazín Health.com, vek účastníkov sa pohyboval od 35 do 84 rokov a približne 53 percent tvorili ženy.

Tím zistil, že ľudia, ktorí chodili po schodoch, mali o 24 percent nižšie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa tejto pohybovej aktivite nevenovali. U ľudí, ktorí mali schody v obľube, sa tiež zistila až o 39 percent nižšia pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. To znamená na ischemickú chorobu srdca, srdcový infarkt, srdcové zlyhanie, vysoký krvný tlak a mŕtvicu. Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí.

Výskumníci však zároveň upozorňujú, že treba ešte viac štúdií, ktoré by objektívne merali správanie ľudí pri chôdzi po schodoch vrátane počtu vykonaných krokov a toho, ako táto aktivita nakoniec ovplyvní ich zdravie z dlhodobého hľadiska.

akobuk, PR článok, reklama, nepoužívať Čítajte viac Kto sa rýchlo hýbe, dlhšie žije. Stačí však rýchlo kráčať?

Prečo chôdza po schodoch posilňuje zdravie

Podľa Tamanny Singhovej, spoluvedúcej Centra športovej kardiológie na Clevelandskej klinike, spočívajú výhody tohto cvičenia v jednej zvláštnej vlastnosti. V porovnaní s aktivitami, ako je chôdza po rovnej zemi, je výstup po schodoch pre telo „väčšou výzvou na pohyb proti gravitácii“. Paddocková dodala, že tento typ pohybu spotrebuje 9,6-krát viac energie ako sedenie.

Podľa výskumníčky Paddockovej neexistuje dostatok výskumov na to, aby sa dal odporučiť konkrétny počet schodov alebo úroveň intenzity na dosiahnutie zdravotných prínosov. Niektoré štúdie však podľa nej naznačujú, že 50 až 60 schodov už môže mať pozitívny vplyv na zdravie. V štúdii z roku 2023 sa napríklad zistila súvislosť medzi výstupom aspoň 50 schodov denne a 20-percentným znížením rizika aterosklerózy, teda kôrnatenia tepien. „Akákoľvek fyzická aktivita je lepšia ako žiadna. Vášmu srdcu je naozaj jedno, čo robíte, pokiaľ je cvičenie dôsledné," dodala výskumníčka Singhová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #šport #mŕtvica #chôdza #mozgová mŕtvica #infarkt myokardu #chôdza po schodoch