Nová štúdia publikovaná v eClinicalMedicine naznačuje, že tetovanie by mohlo byť rizikovým faktorom rakoviny lymfatického systému alebo lymfómu. Výskumníci však zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu na túto tému. „Identifikovali sme ľudí s diagnostikovaným lymfómom prostredníctvom populačných registrov. Títo jedinci boli potom priradení ku kontrolnej skupine rovnakého pohlavia a veku, ale bez lymfómu. Účastníci štúdie odpovedali na dotazník o faktoroch životného štýlu, aby zistili, či boli, alebo nie sú tetovaní,“ hovorí Christel Nielsen, výskumníčka z Lundskej univerzity, ktorá viedla štúdiu.
Štúdia zahŕňala 11 905 ľudí. Z toho 2 938 ľudí malo lymfóm vo veku 20 až 60 rokov. Spomedzi nich na dotazník odpovedalo 1 398 ľudí, pričom počet účastníkov kontrolnej skupiny bol 4 193. V skupine s lymfómom bolo tetovaných 21 % (289 jedincov), kým v kontrolnej skupine bez diagnózy lymfómu bolo tetovaných 18 % (735 jedincov).
"Po zohľadnení ďalších relevantných faktorov, ako je fajčenie a vek, sme zistili, že riziko vzniku lymfómu bolo u tetovaných o 21 % vyššie. Je dôležité si uvedomiť, že lymfóm je zriedkavé ochorenie a že naše výsledky platia na úrovni skupiny. Výsledky je teraz potrebné overiť a ďalej skúmať v iných štúdiách a takýto výskum prebieha,“ hovorí Nielsen.
Nielsenova výskumná skupina mala pred štúdiou hypotézu, že veľkosť tetovania ovplyvní riziko lymfómu. Mysleli si, že tetovanie celého tela môže byť spojené s väčším rizikom rakoviny v porovnaní napríklad s malým motýľom na ramene. Nečakane sa ukázalo, že na ploche potetovaného povrchu tela nezáleží. „Zatiaľ nevieme, prečo to tak bolo. Dá sa len špekulovať, že tetovanie, bez ohľadu na veľkosť, spúšťa v tele zápal nízkeho stupňa, ktorý môže následne spustiť rakovinu. Obraz je teda zložitejší, ako sme si pôvodne mysleli.“

Väčšina ľudí si dáva urobiť prvé tetovanie v mladom veku, čo znamená, že sú vystavení pôsobeniu tetovacieho atramentu veľkú časť svojho života. "Už vieme, že keď sa tetovacia farba vstrekne do kože, telo si to vyloží ako niečo cudzie, čo by tam nemalo byť a aktivuje sa imunitný systém. Veľká časť atramentu je transportovaná preč z kože, do lymfy a do lymfatických uzlín, kde sa ukladá,“ tvrdí Nielsen.
Výskumná skupina bude teraz pokračovať v štúdiách, či existuje nejaká súvislosť medzi tetovaním a inými typmi rakoviny. Chcú tiež urobiť ďalší výskum iných zápalových ochorení, aby zistili, či existuje súvislosť s tetovaním. "Ľudia budú pravdepodobne chcieť aj naďalej vyjadrovať svoju identitu prostredníctvom tetovania, a preto je veľmi dôležité, aby sme sa ako spoločnosť mohli uistiť, že je to bezpečné,“ uzatvára Nielsen.
Originál článku možno nájsť TU.