„V dôsledku užívania tabaku na svete zomrie každý rok viac ako osem miliónov ľudí. Užívanie tabakových výrobkov je spojené s mnohými typmi rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, kolorektálneho karcinómu (hrubé črevo a konečník), rakoviny prsníka, hrdla, krčka maternice, močového mechúra, úst a pažeráka. Rovnako je tiež jednou z hlavných príčin srdcovocievnych ochorení či mozgovej porážky,“ informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Riziku rakoviny pľúc a iných respiračných chorôb sú pritom vystavení aj pasívni fajčiari. Dym z okolia ohrozuje aj deti, preto je dôležité v ich prítomnosti nefajčiť.
„Nikdy nie je neskoro prestať. Ak ste sa už pokúsili prestať fajčiť a nepodarilo sa vám to, nezúfajte. Základom je nevzdávať sa, väčšina fajčiarov svoju závislosť prekonala až na niekoľký pokus. S liečbou vašej závislosti vám pomôže váš lekár. Kontaktovať môžete aj odborné poradne či linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722, každý pracovný deň od 8.00 h do 15.00 h.,“ odporúča Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Čítajte viac Fajčenie prestáva byť v módeTlak a pulz sa vrátia do normálu hneď
Viete, čo sa stane s vaším telom potom, čo dofajčíte poslednú cigaretu? Niektoré pozitívne zmeny sa odohrajú už po pár minútach, iné po niekoľkých mesiacoch či rokoch. Tu je prehľad, ktorý pripravil štátny liekový ústav.
- Už po dvadsiatich minútach sa tlak krvi a pulz vracia do normálu.
- Po ôsmich hodinách sa upravia hladiny oxidu uhoľnatého a kyslíka v krvi na normálnu úroveň.
- Po 48 hodinách začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť a čuch.
- Po dvoch týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcie pľúc sa zlepšia až o tridsať percent.
- Po jednom až deviatich mesiacoch ustúpi kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľnia sa dutiny a v pľúcach opäť začne rásť riasinkový epitel, ktorý zníži riziko infekcie, pľúca sa vyčistia.
- Po desiatich rokoch nefajčenia je riziko rakoviny približne rovnaké ako u nefajčiarov.