Za dvadsať minút sa upraví tlak, pulz sa vráti do normálu, po čase sa zlepší krvný obeh. Vzdať sa musíte ale jednej veci

Zmysel to má vždy. Či už fajčíte rok, alebo dvadsať rokov. Dofajčiť poslednú cigaretu prospeje vášmu zdraviu. Za čo všetko vám telo poďakuje?

04.06.2024 06:00
fajčenie, cigareta, mladiství, tínedžeri,... Foto:
Prestať má zmysel vždy.
debata (1)

„V dôsledku užívania tabaku na svete zomrie každý rok viac ako osem miliónov ľudí. Užívanie tabakových výrobkov je spojené s mnohými typmi rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, kolorektálneho karcinómu (hrubé črevo a konečník), rakoviny prsníka, hrdla, krčka maternice, močového mechúra, úst a pažeráka. Rovnako je tiež jednou z hlavných príčin srdcovocievnych ochorení či mozgovej porážky,“ informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Na túto rakovinu zomiera viac ľudí ako na karcinóm prsníka a hrubého čreva dohromady
Video
Zdroj: TV Pravda

Riziku rakoviny pľúc a iných respiračných chorôb sú pritom vystavení aj pasívni fajčiari. Dym z okolia ohrozuje aj deti, preto je dôležité v ich prítomnosti nefajčiť.

„Nikdy nie je neskoro prestať. Ak ste sa už pokúsili prestať fajčiť a nepodarilo sa vám to, nezúfajte. Základom je nevzdávať sa, väčšina fajčiarov svoju závislosť prekonala až na niekoľký pokus. S liečbou vašej závislosti vám pomôže váš lekár. Kontaktovať môžete aj odborné poradne či linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722, každý pracovný deň od 8.00 h do 15.00 h.,“ odporúča Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

cigarety, fajčenie Čítajte viac Fajčenie prestáva byť v móde

Tlak a pulz sa vrátia do normálu hneď

Viete, čo sa stane s vaším telom potom, čo dofajčíte poslednú cigaretu? Niektoré pozitívne zmeny sa odohrajú už po pár minútach, iné po niekoľkých mesiacoch či rokoch. Tu je prehľad, ktorý pripravil štátny liekový ústav.

  • Už po dvadsiatich minútach sa tlak krvi a pulz vracia do normálu.
  • Po ôsmich hodinách sa upravia hladiny oxidu uhoľnatého a kyslíka v krvi na normálnu úroveň.
  • Po 48 hodinách začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť a čuch.
  • Po dvoch týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcie pľúc sa zlepšia až o tridsať percent.
  • Po jednom až deviatich mesiacoch ustúpi kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľnia sa dutiny a v pľúcach opäť začne rásť riasinkový epitel, ktorý zníži riziko infekcie, pľúca sa vyčistia.
  • Po desiatich rokoch nefajčenia je riziko rakoviny približne rovnaké ako u nefajčiarov.
1 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #cigarety