Chystáte sa na dovolenku letecky? Aby ste predišli problémom, lieky si zabaľte presne takto

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pripravil niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť pri balení a predovšetkým sa s ich využitím vyhnete možným problémom.

06.06.2024 06:00
lieky, antibiotiká, pilulky Foto:
Lieky na dovolenku baľte s rozumom.
debata

Lieky noste v príručnej batožine

Lieky, ktoré pravidelne užívate, odporúča Úrad pre kontrolu liečiv zabaliť do príručnej batožiny. Niekedy sa môže stať, že podpalubnú batožinu aerolinky stratia, dodajú ju až o niekoľko dní a pasažier zostane bez dôležitých liekov.

Lieky v sklenených liekovkách či injekčných striekačkách, ako sú napríklad inzulíny, sa odporúča mať v príručnej batožine aj kvôli tomu, že s podpalubnou batožinou nemusia na všetkých letiskách zaobchádzať citlivo.

Lieky majte vždy v originálnom obale

Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia sa odporúča mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je prípadne vhodné preložiť do angličtiny.

aspirín, acylpyrín, tabletka, biela, liek, liečivo, lieky Čítajte viac Lieky horšej kvality? Odmietnuť, ak vám ich lekárnik ponúkne?

Nebaľte zbytočné množstvá

Nadmerné množstvo liekov v batožine môže vyvolať podozrenie. Najlepšie je, ak si zabalíte lieky tak, aby vám vydržali počas celej dovolenky, plus isté rezervné množstvo. Toto pravidlo platí aj vtedy, ak ste si lieky zakúpili v inej krajine a prepravujete ich domov.

Rovnaké pravidlá pre všetky tekutiny

Tekutiny a spreje s objemom presahujúcim sto mililitrov zabaľte rovnako ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať sto mililitrov alebo menej.

Skontrolujte si pravidlá leteckých spoločností

Aj napriek tomu, že v rámci krajín EÚ platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia. Pravidlá svojej aerolinky si najlepšie skontrolujete na ich webovej stránke.

Skontrolujte si pravidlá krajín, do ktorých cestujete

Pri špecifických liekoch – ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok – odporúča úrad kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny.

debata chyba