V Bratislave funguje nová rehabilitačná nemocnica, je to jedno z najväčších centier robotiky

V Bratislave predstavili novú modernú rehabilitačnú kliniku, ktorá s kapacitou takmer 86 lôžok výrazným spôsobom zlepšuje dlhodobý nedostatok rehabilitačných lôžok na Slovensku. Ide zároveň o jedno z najväčších centier robotickej rehabilitácie u nás.

09.06.2024 06:00
agel nemocnica nova roboticka Foto:
Nová rehabilitačná nemocnica v Bratislave.
debata

Nemocnica Agel Bratislava je určená pre všetkých rehabilitačných pacientov a jej súčasťou je ambulantná i lôžková časť. „V našom modernom zariadení hospitalizujeme pacientov po prekladoch z iných nemocníc, ale aj tých, ktorí sú indikovaní na hospitalizáciu z domu, pričom sa špecializujeme na liečbu pacientov s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými ochoreniami, s akútnymi aj s degeneratívnymi ťažkosťami,“ približuje zariadenie jeho riaditeľ Jakub Rybár.

Primárka rehabilitácie NÚSCH Sládeková: Bolesťami chrbtice trpia aj kardiaci
Video
Zdroj: TV Pravda

Nemocnica je zaradená do najvyššej kategórie rehabilitačných nemocníc. „To znamená, že poskytuje rehabilitačné programy od tých najjednoduchších až po tie najkomplikova­nejšie. Jej výnimočnosť však spočíva aj v rozsahu poskytovaných služieb robotickej rehabilitácie. Vybavením sa momentálne radí medzi jedno z najmodernejších a najkomplexnejších rehabilitačných centier na Slovensku, ktoré dokáže zabezpečiť včasnú rehabilitáciu aj pre pacientov po operačných zákrokoch či cievnych mozgových príhodách za účelom intenzívnej rehabilitácie,“ dodáva Rybár.

UP bolesť chrbta Čítajte viac Bolesť chrbta neignorujte, vedie k vážnym problémom, lieky na bolesť ale situáciu nevyriešia

Robotické prístroje nastavia záťaž

„Vďaka robotickým prístrojom môžeme rehabilitovať s pacientmi s ochoreniami pohybového a nervového systému, ktoré sa prejavujú najčastejšie poruchami chôdze, zhoršenou hybnosťou horných či dolných končatín. Použitím robotických prístrojov dokážeme pacientom nastaviť primeranú záťaž a zároveň realizovať počas cvičenia také pohybové vzorce, ktoré by boli prostriedkami konvenčnej rehabilitácie limitované, až nemožné,“ hovorí primár rehabilitačného oddelenia Marek Tkáč.

chrbtica, stavce, stavec, osteoporóza Čítajte viac Ako vplýva na chrbticu fajčenie? Čudovali by ste sa!

Okrem robotickej rehabilitácie zariadenie pacientom zabezpečuje individuálnu telesnú výchovu a fyzikálnu terapiu, súčasťou ktorej sú najmodernejšie prístroje laseroterapie, magnetoterapia, liečba ultrazvukom a elektroliečba. „Naša nemocnica je medzi prvými, ktorá do rehabilitácie zaradila aj cvičenie vo virtuálnej realite. Tieto procedúry sú využívané ako hospitalizovanými pacientmi, tak aj pacientmi ambulantnej časti. V nemocnici budujeme tím odborníkov, ktorý sa celoživotne vzdeláva, sleduje svetovú rehabilitačnú scénu a neustále napreduje. Našou víziou je taktiež vzdelávanie budúcich špecialistov v rehabilitácii a vedecko-výskumná činnosť vďaka zberu dát z robotickej rehabilitácie,“ hovorí primár Tkáč.

debata chyba
Viac na túto tému: #rehabilitácia