Viete, ako správne vysušiť byt či dom po zaplavení?

Možno sa to stalo či ešte len stane aj práve vám. Vyplavenie domu či bytu po záplavách. Viete, ako správne svoj majetok vysušiť?

10.06.2024 06:00
SR Vranov nad Topľou Počasie Povodeň Záplavy POX Foto: ,
Na snímke hasič odčerpáva vodu z pivnice rodinného domu po bleskovej povodni vo Vranove nad Topľou, časť Čemerné v utorok 4. júna 2024.
debata

Dobré rady ponúkol na sociálnych sieťach Úrad verejného zdravotníctva. Ako odporúča, zasiahnuté územie a objekty čo najskôr odvodnite. Odstráňte všetko bahno a nečistoty z povrchov mechanickým očistením a dôkladným umytím vodou.

Podlahy, steny, nábytok, zasiahnuté zariadenie a povrchy vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom, ktorý je určený na tento účel, pričom vždy postupujte podľa návodu na použitie.

Skôr, než začnete s dezinfekciou, zoznámte sa dôkladne so spôsobom riedenia použitého dezinfekčného prostriedku a možnosťami jeho použitia. Po vykonanej dezinfekcii predmety, plochy a podlahy umyte čistou vodou. Dezinfikované zariadenia a predmety prichádzajúce do styku s potravinami nezabudnite opláchnuť pitnou vodou, rovnako napríklad aj hračky (zaplavené drevené náčinie, cumlíky a dojčenské fľaše však radšej vyhoďte).

záplavy, povodne, Považská Bystrica Čítajte viac Viete, ako sa správať pri záplavách? Môže vám to zachrániť život

Dostatočný prievan

Urobte v miestnostiach prievan otvorením okien a dverí. Ak je to možné, použite ventilátory a teplovzdušné zdroje. Buďte však opatrní pri používaní benzínových teplovzdušných agregátov vo vnútri domu alebo bytu – môžete sa priotráviť splodinami, oxidom uhoľnatým.

Odstráňte akýkoľvek zvlhnutý interiérový materiál – tapety a všetko, čo samo odpadáva (napríklad omietky na stenách). Znečistenú bielizeň namočte do dezinfekčného prostriedku určeného na daný účel, pričom vždy postupujte podľa návodu na použitie. Bielizeň po dezinfikovaní vyperte obvyklým spôsobom s použitím pracieho prášku.

Cennejšie šatstvo, ktoré nie je vhodné dezinfikovať, vysušte, vykefujte a nechajte vyčistiť v profesionálnej čistiarni.

Podrobnejšie informácie k ochrane zdravia po záplavách a odporúčania ako postupovať pri sanácii nájdete tu: https://bit.ly/…ky-verejnost

debata chyba
Viac na túto tému: #záplavy #lokálne záplavy