10 znakov, že vám chýba dôležitá vec. Patrí medzi ne aj bolesť kĺbov, hlavy či zvýšená chuť do jedla

Myslíte si, že pijete dosť? Vaše telo má na to možno iný názor a dokáže dať jednoznačne najavo, že by ste v pitnom režime mali pridať.

11.06.2024 10:00
voda, pitný režim Foto:
Nezabúdajte piť.
debata (1)

Tu je desať znakov, že trpíte nedostatkom tekutín a treba to čo najrýchlejšie zmeniť.

Časté bolesti hlavy

Jeden z najbežnejších znakov, že svojmu organizmu nedopriavate dostatok tekutín. Pri bolesti hlavy sa nemusíte hneď znepokojovať, že máte možno nádor na mozgu, oveľa pravdepodobnejším vysvetlením je, že málo pijete. Dôvod je jednoduchý. V dôsledku slabého pitného režimu sa znižuje prívod krvi a kyslíka do mozgu, čo vyvoláva práve bolesti hlavy.

Púpavový čaj pre zdravie obličiek, pečene a na trávenie
Video
Zdroj: TV Pravda

Silný zápach z úst

Slabý príjem vody znižuje produkciu slín, čo vedie k množeniu baktérií v ústach. Práve sliny plnia v organizme okrem iného aj čistiacu funkciu a zbavujú ho mikroorganizmov. Ak je ich málo, dôsledky sa dostavia v podobne veľmi nepríjemného zápachu z úst.

Zvýšená únava

Ste stále unavený či unavená, hoci na to nemáte veľký dôvod? Príčinou môže byť slabé prekrvenie a okysličenie organizmu v dôsledku dehydratácie.

Znížené močenie

Keď málo pijete, chodíte málo aj na malú potrebu. Dehydratácia vedia k tomu, že sa znižujte tvorba moču, ten sa stáva tmavším a viac zapácha, pretože obsahuje väčšie množstvo toxických látok, ktorých sa telo kvôli nedostatočnému močeniu nemohlo zbaviť.

beh, šport, pohyb, pitný režim, pitie, zdravý životný štýl Čítajte viac Desatoro pre zdravý život. Zdravá strava nestačí!

Nedostatočná koncentrácia

Máte zrazu problémy pamätať si veci, horšie sa koncentrujete a v komunikácii sa nedokáže vyjadriť pohotovo či hľadáte slová? Aj tieto nepríjemné problémy sa môžu spájať s nedostatočným príjmom tekutín a príčinou je už viackrát spomenuté vysvetlenie: nedostatočný prívod kyslíka a krvi do mozgu.

Zápcha

Chodíte na stolicu len niekoľkokrát do týždňa, máte problém ju vytlačiť, je tuhá a má viac častí? V tom prípade trpíte zápchou a príčinou môžu byť aj medzery v pitnom režime. Vodu potrebujeme aj na zdravý pohyb čriev a zmäkčenie stolice, čo uľahčuje jej priechod tráviacim traktom a následné vylúčenie z organizmu.

voda, pitný režim, oohár vody, tekutiny Čítajte viac Vyhnite sa zápche, trombóze či embólii

Suchá pokožka

Nedostatok tekutín sa prejavuje aj na kráse. Najvýraznejším znakom je suchá a povädnutá pokožka, pretože sa jej nedostáva vody, ktorú životne potrebuje. V pokožke sa tiež hromadia toxíny, čo sa môže prejaviť rozvojom akné či rôznych kožných problémov. Pokožka celkovo pôsobí staršie, ako je skutočný vek človeka. Suché môžete mať v dôsledku dehydratácie aj oči.

Sucho v ústach

Jeden z najvýraznejších a najčastejších znakov, že málo pijete, je sucho v ústach. To by vás malo upozorniť, že treba do seba okamžite dostať tekutiny.

Bolesť kĺbov a svalov

Že dehydratácia môže aj za bolesť kĺbov, to asi veľa ľudí prekvapí. Faktom však je, že chrupavka sa až z 80 percent skladá z vody, ktorú jej treba pravidelne dopĺňať. Ak ju nemá, prejaví sa to bolesťou. Dehydratácia sa môže prejaviť aj bolesťou svalov.

Zvýšená chuť do jedla

Ak ste si v poslednej dobe všimli, že máte zvýšenú chuť do jedla, môže za tým stáť paradoxne nedostatok tekutín v organizme, pretože telo sa takto snaží získať energiu. Ak budete pravidelne a dostatočne piť, chuť do jedla sa zníži. Dostatok tekutín má pozitívny vplyv aj na rýchlosť metabolizmu. Ak je metabolizmus pomalý, prejaví sa to nárastom hmotnosti.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #pitný režim #tekutiny