Je to aj slovenský úspech. Na svete je prevratný test, ktorý využíva umelú inteligenciu pri liečbe rakoviny

Umelá inteligencia môže zlepšiť, zrýchliť a spresniť diagnostiku a liečbu rakoviny prsníka aj vďaka slovenskej spoločnosti. Vedec Pavol Čekan, ktorý za firmou MultiplexDX stojí, vraví, že vďaka testu sa stane liečba cielenejšou a šetrnejšou.

12.06.2024 10:00
žena, prsník, vyšetrenie Foto:
Test zlepší diagnostiku aj liečbu.
debata (1)

Ak sa rakovina prsníka diagnostikuje včas, veľa pacientkám postačuje len operačný zákrok bez ďalšej liečby, najčastejšie chemoterapie. Na zistenie, či pacientka potrebuje alebo nepotrebuje pooperačnú chemoterapiu, sa používa test Oncotype DX, ktorý však nie je všade rovnako dostupný.

Na túto rakovinu zomiera viac ľudí ako na karcinóm prsníka a hrubého čreva dohromady
Video
Zdroj: TV Pravda

„Nevýhodou Oncotype DX je, že je drahý, stojí takmer 4000 eur. Nie všade ho preplácajú poisťovne, napríklad na Slovensku, a na výsledok si často počkáte aj mesiac alebo viac. Predstavte si, že toto všetko sa dá zlepšiť a výsledok testu by mala pacientka alebo onkológ do niekoľko sekúnd, za iba 50 eur a bol by dostupný pre všetkých a všade,“ hovorí Pavol Čekan.

žena, koža, rakovina kože, melanóm Čítajte viac Alarmujúce: rakovina vzrastie o 80 percent, zomierať sa na ňu bude raz toľko

Stačí obrázok z histológie

Na vytvorenie takého testu poslúžila umelá inteligencia. Pavol Čekan ho vyvinul spolu s vedcami z Nemecka, USA a Talianska. Test dokáže s úspechom nahradiť Oncotype DX až s 95-percentnou presnosťou, a to len s využitím obrázku z histologického vyšetrenia odobratého tkaniva. „Ide o veľký objav, ktorý by zásadne pomohol onkológom a mnohým pacientkam," verí slovenský vedec.

O novom teste výskumníci napísali aj vedecký článok, ktorý je v súčasnosti v recenznom procese v časopise Nature Medicine. „Bola by to veľká vec aj pre náš vedecký tím, ak by tento vedecký článok vyšiel, ale ešte viac ak by sa tento test využívajúci AI plošne nasadil po celom svete," uvádza Pavol Čekan.

Felix Slováček Čítajte viac Sú na tom ľudia oveľa horšie, tak sa nesťažuj. Známej českej speváčke sa vrátila rakovina a toto odkazuje ľuďom

Nové objavy

V liečbe rakoviny prsníka sa v poslednej dobe presadzuje čoraz viac objavov. Výskumníci z Inštitútu na výskum rakoviny v Londýne oznámili, že vyvinuli vysoko citlivý krvný test, ktorý vie predpovedať návrat rakoviny prsníka, a to dokonca s predstihom niekoľkých rokov oproti bežným vyšetreniam. Test odhaľuje stopy DNA nádorov ešte pred opätovným návratom závažného ochorenia. Ak by sa test presadil, mohla by sa nevyhnutná liečba nasadiť včas.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #prsník #rakovina prsníka