Košickí lekári urobili ako prví na svete unikátnu srdcovú operáciu

Intervenční kardiológovia z kardiocentra v košickej Šaci ako prví na svete úspešne implantovali takzvanú aortálnu protézu u pacientky s komplexnou vrodenou chybou srdca a výrazne rozšírenou aortou.

13.06.2024 10:00
agel kardiocentrum lekári Foto:
Lekári z košickej nemocnice vykonali unikátnu operáciu.
debata (1)

Aortálna stenóza, teda zúženie chlopne, je podľa kardiocentra pomerne častou diagnózou. Jej výskyt stúpa s vekom, pričom práve u starších pacientov sa v liečbe tejto diagnózy uprednostňuje neoperačná miniinvazívna liečba.

Kardiologička: Zomierajú náhle mladí športovci častejšie ako inokedy?
Video
Zdroj: TV Pravda

Pacientka, ktorej implantovali novú srdcovú chlopňu, je špecifický prípad. „Je to relatívne mladá pacientka s vrodenou srdcovou chybou, ktorá postupom času viedla aj k poškodeniu aortálnej chlopne, k jej zúženiu a následnému zhoršeniu stavu pacientky. Vzhľadom na svoju základnú diagnózu má však veľmi neštandardné anatomické pomery a veľmi veľký prstenec aortálnej chlopne. To až natoľko, že doteraz do takého veľkého prstenca si nikto na svete netrúfol implantovať novú srdcovú chlopňu,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ kardiocentra pre internistické odbory Anton Farkaš.

zapálené ďasná Čítajte viac Zapálené ďasná nepodceňujte. Baktérie vám zničia cievy aj srdce

Bola to jediná možnosť

Napriek vysokému riziku išlo podľa kardiocentra o jedinú možnosť, ako pacientke pomôcť. Prípad konzultovali aj s detskými pracoviskami v Prahe a vo Varšave, ktoré sa na liečbu vrodených chýb srdca špecializujú. „Súčasne sme CT nález pacientky skonvertovali do augmentovanej (rozšírenej) reality a celú procedúru sme konzultovali aj s výrobcom protézy," uviedol člen tímu intervenčných kardiológov kardiocentra Jaroslav Januška s tým, že výkon prebehol bez závažných komplikácií a implantácia chlopne bola úspešná.

žena, cukrovka, diabetes, inzulín Čítajte viac Cukrovka môže fatálne poškodiť srdce aj obličky. Ako sa tomu vyhnete?

Aktuálne pacientka rehabilituje a rehabilitační pracovníci aj celý personál robia všetko pre to, aby sa mohla čo najskôr vrátiť domov k rodine. „Z nášho pohľadu je aj tento proces nemenej dôležitý, pretože k nám cestovala až zo západného Slovenska, nakoľko jej v inom kardiocentre doteraz nevedeli pomôcť a my chceme, aby jej návrat do bežného života bol čo najjednoduchší,“ dodáva medicínsky riaditeľ.

Tím špecialistov z kardiocentra v Šaci prezentoval výsledok aj v online komunite intervenčných kardiológov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #srdce #operácia srdca