Odstraňovali ste kliešťa a kúsok z neho zostal v pokožke? Čo teraz urobiť

Sezóna kliešťov je v plnom prúde, práve v tomto období sú najaktívnejšie. Viete, čo robiť, ak sa vám ho nepodarí vybrať celého?

19.06.2024 06:00
kliešte, kliešť Foto:
Kúsok kliešťa môže zostať v pokožke.
debata (4)

Často sa stáva, že aj po úspešnom vytiahnutí kliešťa z pokožky zostane malý kúsok jeho hlavy alebo úst prichytený v pokožke. Veľa ľudí sa pokúša tieto časti všemožným spôsobom odstrániť, je to však chyba a lekári pred týmto postupom dôrazne varujú. Prečo?

Kliešte zmrazíme na mínus 80 stupňov Celzia a zisťujeme, či sú nakazené
Video
Zdroj: TV Pravda

Hlavným dôvodom, prečo sa neodporúča pokúšať sa odstrániť zvyšky kliešťa, je riziko infekcie. Pokusy o odstránenie zvyškov môžu viesť k poškodeniu kože a následnej bakteriálnej infekcii. Zvyšky kliešťa sú často veľmi malé a ťažko viditeľné, čo tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že sa pri pokuse o ich odstránenie poraníte.

Telo si poradí samo

Ďalším dôvodom je skutočnosť, že telo má schopnosť postupne tieto zvyšky vylúčiť alebo absorbovať. Imunitný systém dokáže zvládnuť malé časti cudzích objektov a postupne ich odstrániť bez toho, aby došlo k infekcii alebo iným komplikáciám. To znamená, že zvyšok kliešťa v pokožke zvyčajne nespôsobuje žiadne závažné zdravotné problémy.

pfizer, pr, nepouzivat Čítajte viac Pozor, kliešte sú takmer všade. Ako sa chrániť pred prípadnou nákazou poradí epidemiologička doc. MUDr. Mária Avdičová.

Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo obavy, najlepšie je navštíviť lekára, ktorý môže zvyšky bezpečne odstrániť a ošetriť ranu tak, aby sa predišlo infekcii.

Je dôležité sledovať miesto uhryznutia. Ak spozorujete akékoľvek známky zápalu, sčervenania, alebo iných neobvyklých príznakov, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, je možné, že v mieste sa rozvíja infekcia.

Používanie repelentov, nosenie vhodného oblečenia a dôkladná prehliadka tela po pobyte v prírode môžu výrazne znížiť riziko uhryznutia kliešťom.

Viete, ako správne vybrať kliešťa?

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Kliešťa po odstránení hoďte ho do toalety a ihneď spláchnite alebo ho vyhoďte do koša v uzavretej nádobe či uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša.

Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra), použite prípravok s obsahom alkoholu. Dezinfikujte aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa a poriadne si umyte ruky.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #kliešť #kliešte #kliešťová encefalitída #lymská borelióza