Urologička radí: Ako na letné kúpanie bez nepríjemných následkov?

Letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. S pobytom v bazéne, ale aj v jazere, však rastie riziko urologických či gynekologických ťažkostí.

20.06.2024 10:00
Domaša Foto: ,
Kúpanie prináša radosť, ale aj riziká.
debata

Kúpanie vo verejných vodách odborníci považujú za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. „Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov. Voda v bazénoch by preto mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí,“ vysvetľuje urologička Nemocnice Handlová Viola FIlipovičová.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy patrí príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. „Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ hovorí lekárka Filipovičová.

bazén, záhrada, žena, leto Čítajte viac Plávajte letom zdravo. Čo si vziať k vode?

Rizikové je kúpanie v prírode

Aj kúpanie v prírodnom jazere so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. „U žien sa prejavujú nákazy v podobe zápalov močového mechúra a močovej trubice, často bývajú združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh,“ hovorí z praxe skúsená urologička.

„Štandardom u infekcií močových ciest je vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. V prípade mužských pacientov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov,“ dodáva lekárka s tým, že najlepšou prevenciou je dôkladne sa osprchovať čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a vhodné je tiež použitie na to určeného antibakteriál­neho mydla.

debata chyba
Viac na túto tému: #urológ #kúpanie #urológia