V susednej krajine prudko rastie počet prípadov nebezpečnej infekčnej choroby

Počet prípadov čierneho kašľa v Rakúsku výrazne stúpol. Podľa správy denníka Kurier bolo do polovice júna tohto roka zaregistrovaných už viac než 6000 prípadov tohto ochorenia, čo potvrdilo aj rakúske ministerstvo zdravotníctva.

21.06.2024 11:00
kašeľ, čierny kašeľ, seniorka, dôchodkyňa Foto:
Čierny kašeľ vie potrápiť.
debata (1)

Na porovnanie v celom roku 2023 zaznamenali v Rakúsku len 2780 prípadov čierneho kašľa. Nebezpečné je toto ochorenie predovšetkým pre deti, v marci mu podľahlo v rakúskom Grazi bábätko.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová už v máji vyzvala na zlepšenie zaočkovanosti proti čiernemu kašľu. „Najmä u dojčiat ide o ťažké ochorenie. Máme bezpečné a účinné vakcíny, ktoré tomu môžu zabrániť. Očkovanie je náš najdôležitejší nástroj na záchranu životov a zabránenie ďalšiemu šíreniu ochorenia,“ upozornila.

Mladá rodinka Čítajte viac Idete na dovolenku? Ktoré očkovania sú povinné?

Bezplatná vakcinácia

V Rakúsku je očkovanie proti čiernemu kašľu súčasťou bezplatného programu vakcinácie detí, pripomína agentúra APA. Očkuje sa v treťom, piatom a 11. až 12. mesiaci života. V školskom veku sa očkovanie opakuje v kombinácii s látkami proti tetanu, záškrtu a detskej obrne v siedmom až deviatom roku života, najlepšie však pred nástupom do školy. Následne by sa malo preočkovať každých desať rokov, pričom po naplnení veku 60 rokov každých päť rokov.

1 debata chyba