Chorvátsko je plné nevybuchnutej munície, kde si treba hlavne dávať pozor?

Tragický prípad, pri ktorom v dôsledku vybuchnutia protipancierovej strely zahynulo v Chorvátsku deväťročné české dieťa, nemusí byť v obľúbenej dovolenkovej destinácii ojedinelý. Vie to pritom málo turistov.

22.06.2024 06:00
chorvátsko Dubrovník Foto:
Dubrovník. Chorvátsko je nádherné, ale plné nevybuchnutej munície.
debata (2)

Od dovolenkovej destinácie zvyčajne nečakáme, že by nám mohla byť nebezpečná. Tešíme sa na oddych, relax, prípadne aktívne strávenie voľna, ohrozenie nečakáme. Faktom však je, že Chorvátsko, najobľúbenejší výletný cieľ Slovákov, môže v tomto smere predstavovať nebezpečenstvo.

Nápis Pazi, mine, teda Pozor, míny, môžete v tejto prímorskej krajine stále vidieť na približne 12 000 špeciálnych značkách. Odhaduje sa, že kontaminovaná je väčšina územia. Okrem mín problém predstavuje aj nevybuchnutá kazetová munícia. Tieto bomby sú schopné rozletieť sa na stovky kúskov na veľkú vzdialenosť.

Chorvátska dopravná polícia Čítajte viac Tragédia Čechov v Chorvátsku: Zastavili pre poruchu, chlapec z krovia doniesol granát, výbuch ho zabil

Munícia je pozostatkom vojny v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia, počas ktorej bolo mnoho oblastí zamínovaných a bombardovaných. Napriek intenzívnym snahám o odstraňovanie mín veľká časť krajiny zostáva aj naďalej kontaminovaná. Najviac ohrozené sú vidiecke oblasti, lesy, poľné cesty a bývalé bojové zóny.

Treba sa dôsledne vyhýbať opusteným a neoznačeným cestám a nepohybovať sa mimo vyznačených turistických trás. Pri cestovaní do menej známych oblastí je vhodné konzultovať situáciu s miestnymi úradmi alebo sprievodcami, ktorí majú aktuálne informácie o bezpečných a nebezpečných zónach. Aj keď väčšina populárnych turistických destinácií je bezpečná, opatrnosť je nevyhnutná.

Kde si treba dávať pozor

V Chorvátsku existujú konkrétne oblasti, kde je riziko nevybuchnutej munície obzvlášť vysoké. Medzi najviac ohrozené oblasti patria:

Lika-Senjská župa: Tento región, ktorý zahŕňa aj národný park Plitvické jazerá, má mnoho nevyčistených oblastí, najmä v okolí bývalých frontových línií.

Zadar, Split a Šibenik: Tieto oblasti Dalmácie, ktoré sú známe svojimi krásnymi plážami a historickými mestami, majú stále nebezpečné zóny v odľahlých vidieckych oblastiach.

Východná Slavónia: Región okolo miest ako Vukovar a Osijek, ktorý bol silno zasiahnutý počas vojny, má mnoho oblastí, ktoré neboli úplne odmínované.

Karlovac a okolie: Oblasť, ktorá bola počas vojny frontovou zónou, má rovnako vysoký počet nevybuchnutej munície v lesoch a na poliach.

Okolie mesta Knin: Bývalé frontové mesto, kde sú stále zóny, ktoré nie sú bezpečné pre turistov.

Využite šikovnú aplikáciu

Chcete vedieť, či sa nachádzate v nebezpečnej oblasti? Môžete to jednoducho zistiť pomocou aplikácie Minefields.info. Tá používateľov včas vizuálne a zvukovo upozorní, že sa blížia k mínovému poľu. A dokonca, v prípade nebezpečenstva možno ľahko privolať pomoc. Aplikácia ponúka aj prehľad najbežnejších typov mín, s ktorými sa možno stretnúť. V prípade, že narazíte na objekt, ktorý je vám podozrivý, aplikácia ho spoľahlivo identifikuje.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #Chorvátsko