Ani auto neochráni stopercentne pred zásahom blesku. Ako byť vo vozidle v bezpečí

Búrka môže byť veľmi nebezpečná, len počas letného obdobia zabijú blesky na území Slovenska niekoľko ľudí. Všetci vedia, že keď sa na oblohe objavia blesky, nie je múdre zdržiavať sa na hrebeňoch či v blízkosti vodných plôch. Za bezpečné sa, naopak, považuje zotrvať v uzatvorenom vozidle, avšak pozor, ani to nie je stopercentná záruka, že sa vám nič nestane. Ako je to možné?

23.06.2024 06:00
Blesk / Hrom / Foto: ,
Blesk vie byť nebezpečný.
debata

Automobil poskytuje relatívne bezpečné útočisko počas búrky. Kovová karoséria auta totiž funguje podobne ako takzvaná Faradayova klietka a chráni pasažierov pred elektrickým výbojom.

Ak blesk udrie do auta, elektrický prúd sa rozšíri po vonkajšom povrchu kovovej karosérie. Vďaka tomu, že karoséria vedie elektrinu, prúd sa nedostane dovnútra. Blesk z auta zvyčajne prejde cez pneumatiky do zeme. A aj keď sú pneumatiky z gumy, vysoké napätie blesku je dostatočne silné na to, aby prerazilo ich izoláciu a pokračovalo ďalej do zeme.

Avšak pozor, ani na tomto zdanlivo bezpečnom mieste nemáte úplnú ochranu. Ak blesk zasiahne auto, elektrický náboj môže teoreticky prejsť kovovou konštrukciou auta dovnútra. Dotyk s kovovými časťami vozidla tak môže byť nebezpečný. Preto je dôležité držať sa ďalej od rámov dverí alebo od kovových častí palubnej dosky. Pasažieri sú vo všeobecnosti dobre chránení, ak zostanú vo vnútri auta a nedotýkajú sa kovových častí. Neodporúča sa tiež používať elektronické zariadenia pripojené k vonkajším zdrojom (napríklad nabíjačky pripojené do zásuvky v aute).

blesk, Devín, obloha, búrka Čítajte viac Zásah bleskom a prvá pomoc. Čo na búrku hovorí bača, pltník a záchranár?

Prípadne sa môže stať, že na karosérii zostane takzvaný zvyškový náboj, ktorý zasiahne človeka pri následnom vystupovaní z auta.

Dostatočne silný blesk môže teoreticky zasiahnuť aj elektronické systémy, ako sú rádio a jeho anténa. Kovová anténa pritiahne časť výboja a elektrický prúd prejde po drôtoch. Moderné autá však majú zabudované ochranné systémy, ktoré pomáhajú minimalizovať toto riziko. V aute v prípade búrky určite zostaňte, nevystupujte z neho a poriadne zatvorte okná a dvere.

Miesto, kde zaparkovať

„Prispôsobte rýchlosť a štýl jazdy vzniknutej situácii, prípadne celkom zastavte na bezpečnom mieste,” radí Hasičský záchranný zbor ČR. Pod bezpečným sa myslí nevyvýšené miesto, avšak nie tam, kde hrozí pád stromov či nejakých predmetov.

Parkovanie v blízkosti elektrických stĺpov alebo vedení môže byť nebezpečné, ak vietor alebo blesk spôsobí ich pád. Vyhnite sa tiež jazde v zaplavených oblastiach, ktorá môže byť zradná kvôli možným prudkým prúdom a riziku uviaznutia auta.

Dávajte si pozor aj na stromy, ktoré v dôsledku zásahu bleskom spadli na zem, môžu byť stále pod prúdom, a teda predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie. Počas búrky myslite na to, že môžu padať slabšie stromy či silný vietor odveje konáre alebo nejaké predmety pohodené v lese.

Ako poznáte, že je búrka blízko a treba sa už schovať?

Ak je časový interval medzi hrmením a bleskom asi deväť sekúnd, poobzerajte sa po vhodnom úkryte, pretože búrka je blízko, do troch kilometrov. Kedy môžete vyhliadnutý úkryt bezpečne opustiť? Ak sa čas medzi bleskom a hromom predĺži asi na 30 sekúnd, čo značí vzdialenosť od búrky už asi desať kilometrov.

debata chyba
Viac na túto tému: #búrka #blesk