Na svätojánsku noc tečie "jánska krv". Olej pripravený z bylinky zbieranej v týchto dňoch je najčervenší a najcennejší

Uplynulá noc pred dnešným Jánom (z 23. júna na 24. júna), teda svätojánska noc, bývala odjakživa pre mnohých magická. Na čistinkách vraj tancovali víly, na križovatkách bosorky. Tento ľudový sviatok nadväzoval na letný slnovrat. V dňoch okolo svätého Jána sa zbierajú aj mnohé liečivky. Bylinka známa pod názvom "krv svätého Jána" sa nielenže dáva pod vankúš, aby prilákala lásku, ale robí sa z nej aj hodnotný olej červenej farby s mnohými pozitívnymi účinkami.

24.06.2024 06:00
ľubovník, trezalka, bylinky Foto:
Vidíte? Akoby tiekla krv. Aj preto sa oleju z tejto bylinky hovorí Jánska krv.
debata

Na zber ľubovníka bodkovaného nezabudli ani v bylinkovom raji, v Ďurčinej, v kotline Rajeckej doliny. Predmetom zberu je kvitnúca vňať. Ľubovníkový (ľudovo aj trezalkový, svätojánsky, jánsky) olej je asi najznámejším pripravovaným bylinkovým olejom. Jeho červenú farbu spôsobuje farbivo, ktoré obsahuje, nazýva sa hypericín. Na korunných lupienkoch bylinky s výškou 30–50 cm sú žliazky s červeným farbivom. Odtiaľ pochádza názov „krv svätého Jána“. Množstvo červeného farbiva sa po letnom slnovrate prudko znižuje, preto ľubovníkový olej vyrábaný z neskorších zberov už nebýva vôbec červený. „Nazbieraný okolo sv. Jána býva najcennejší. Používa sa na popáleniny, slnkom spálenú kožu, na pásový opar, na zápal sedacieho nervu, na masáže pri bolestiach kĺbov a svalov, pár kvapiek do kúpeľa,“ vysvetľuje bylinkárka z Rajeckej doliny Katarína Künstler. V týchto dňoch tu zberajú aj rumanček a repík. Možný je aj vlastný zber.

O tom, ako pripraviť ľubovníkový olej, sa dočítate v tomto článku:

ľubovník, liečivá bylina, liečivé bylinky, prsty Čítajte viac Keď sa žlté kvietky rozmrvia, akoby tiekla krv. Červený olej z tejto bylinky, diablovho biča, volajú aj jánsky a má zvláštnu moc

Z ľubovníka sa zbiera kvitnúca vňať od júna do augusta, najlepšie dopoludnia, ale ako sme napísali vyššie, najlepšie v období okolo Jána.

Množstvo červeného farbiva sa po letnom... Foto: Katarína Künstler
trezalka, ľubovník, bylinky Množstvo červeného farbiva sa po letnom slnovrate prudko znižuje, preto ľubovníkový olej vyrábaný z neskorších zberov už nebýva vôbec červený.

V ľubovníku bolo zistených okolo 150 rôznych látok. Možností použitia je naozaj veľmi veľa. Hypericín (červené farbivo v bylinke) pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum. Výťažky z ľubovníka sa vnútorne preto používajú pri úzkostiach, depresiách, pri niektorých psychotických stavoch, migrénach, nespavosti. Hypericín pomáha proti vírusu herpes simplex, ktorý spôsobuje známy opar na pere (užíva sa vo forme masti alebo vodných výluhov).

Ľubovník môže spôsobiť fotosenzitivitu, čiže alergické reakcie po vystavení sa slnku. Neodporúča sa používať túto bylinku počas onkologickej liečby, ruší totiž účinok chemoterapie! Nie je určená na dlhodobé užívanie, nasadzuje sa maximálne na 4–6 týždňov. Pri aplikácii pri psychiatrických ochoreniach účinok nastupuje po 14 dňoch užívania. Nesmie sa používať pri transplantáciách a liekoch na tlak, resp. s účinnými látkami ako digoxín, indinavir, metadón, midazolam, simvastatín, takrolimus, warfarín. Znižuje účinok antikoncepcie, takže môže byť príčinou nechceného tehotenstva.

Univerzálny čaj z ľubovníka

Z ľubovníka sa zbiera kvitnúca vňať od júna do... Foto: Katarína Künstler
trezalka, ľubovník, bylinky Z ľubovníka sa zbiera kvitnúca vňať od júna do augusta, radšej dopoludnia, ale najlepšie v období okolo Jána.

Jednu čajovú lyžičku drogy zalejeme 150 ml vriacej vody, necháme lúhovať 10 minút, precedíme. Pijeme ráno a večer. Účinok spozorujeme po 14 dňoch užívania. Tento čaj môžeme piť pri akýchkoľvek psychických problémoch, nervozite, strese, únave, nespavosti či vyčerpaní.

(Z knihy Ivety Henzelyovej Bylinková škola)

Mystická sila svätojánskych liečiviek

Krv sv. Jána

  • takýmto menom sa nazýva ľubovník bodkovaný, ktorý pôsobí proti stresu, depresii, napätiu a úzkosti. Nazbieraný počas svätojánskej noci sa ukladal pod vankúš a ľudia verili, že priláka lásku. Aj preto sa mu niekedy hovorí láskavec. Ale aj ľubovník od slovesa „ľúbiť“ je pekný názov pre túto liečivku.

Láska sv. Jána

  • takto sa označuje materina dúška, z ktorej si mladé devy v minulosti plietli vence.

Pás sv. Jána

  • bylinka je známa (najmä alergikom) ako palina obyčajná, tá má chrániť pred strigami.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bylinky #Rajecká dolina #ľubovník #trezalka