Infarkt na dovolenke? Dvojtýždňový dovolenkový pobyt nás paradoxne môže zabiť. Prečo?

Zápchy na cestách, preplnené letiskové haly s meškajúcimi chartrovými letmi, prebdené noci. Prvé dva dni dovolenky prespíte, lebo nevládzete. A kým sa dáte do poriadku, už odchádzate. Zasa klimatizovaný autobus, zasa teplo, letisková hala, lietadlo. Je to skutočne oddych?

07.07.2024 06:00
relax, dovolenka, rodina, pláž, more Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Žijeme pod veľkým tlakom, sú na nás kladené veľké nároky a máme pocit, že tieto nároky musíme spĺňať. Máme strach zo zlyhania. Sme k sebe veľmi kritickí, chceme všetko stihnúť, všade byť a všetko vedieť. Sme preťažení informáciami a nevieme oddychovať,“ hovorí o celej generácii ľudí, ktorí navštívia jej ambulanciu, všeobecná lekárka Andrea Štipkalová. Celý rok sa upierame na pár týždňov, ktoré chceme stráviť pri mori. Ale je to skutočne dovolenka?

„Mám pocit, že dnes mnoho ľudí poníma dovolenku ako čas, keď nie sú v práci. Otázkou je, či si cez takú dovolenku oddýchnu,“ zamýšľa sa lekárka, ktorá sleduje, ako stúpa počet diagnóz chronický únavový syndróm, syndróm vyhorenia a vyčerpanie, ktoré nastupujú veľmi nenápadne, plazivo. „Ľudia si neuvedomujú, že potrebujú vypnúť, nechcú si to priznať alebo si nemôžu dovoliť ostať doma. Tieto psychické poruchy sa prejavujú únavou, vyčerpaním, buď nespavosťou, alebo, naopak, nadmerným spánkom. Typickým prejavom je, keď sa ráno zobudíte a máte obrovskú nechuť ísť do práce, v priebehu dňa sa vytráca – často s vidinou konca pracovnej doby alebo pracovného týždňa,“ vysvetľuje Andrea Štipkalová.

Domaša Čítajte viac Urologička radí: Ako na letné kúpanie bez nepríjemných následkov?

Nadmerný stres sa môže prejaviť aj zvýšeným tlakom, búšením srdca, poruchami príjmu potravy, abnormálnym chudnutím, alebo aj priberaním, ktoré je spôsobené vysokou hladinou kortizolu, ktorý nás núti prijímať viac kalórií. Spôsobuje bolesti hlavy, chrbta a celé množstvo nešpecifických príznakov. „Prídete za lekárom, že máte ťažkosti, ale ten vám povie, že všetky výsledky sú v norme. Ľudia sú často zaskočení – ako je to možné, ja sa predsa cítim veľmi zle. Je to taký varovne zdvihnutý prst, znamená to, že telo je preťažené, potrebuje si oddýchnuť, vypnúť, urobiť zmenu. Ale, čo s tým? Napadne vám dovolenka,“ zamýšľa sa lekárka.

Kedysi bola trendom dlhšia, trojtýždňová dovolenka, na ktorej myseľ mohla vypnúť a telo dokonale zregenerovať. Dnes je to trochu inak. „Podľa odborníkov je po novom návrat po takom dlhom čase do pôvodného režimu pre telo veľkým stresom. Niektorí psychológovia v zahraničí preto odporúčajú skôr pravidelné predĺžené víkendy. Tri-štyri dni voľna, spojiť víkendy so sviatkami. Pretože keď sa po troch týždňoch vrátite do práce, všetko sa na vás zosype a dovolenka stratí efekt. Ak budete chodiť na dovolenku pravidelne – hoci aj kratšiu, nedostanete sa do stavu, že si najprv musíte nadrobiť, aby ste mohli na taký dlhý čas odísť, a potom vás v práci zasa všetko počká,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Andrea Štipkalová.

V hlave si musíte nastaviť, čo od dovolenky očakávate – či chcete len zmenu, alebo si potrebujete oddýchnuť. „Jeden ruský psychológ tvrdil, že najlepší spôsob regenerácie pre imunitu, lebo stres a vyčerpanie ovplyvňujú imunitu, je vtedy, keď je čo najmenej zaťažená. My si imunitu, naopak, počas dovolenky zaťažujeme čo najviac – zmeníme prostredie, klimatické podmienky, stravu, rozbijeme si spánkový režim, a to všetko pre naše telo predstavuje stres,“ varuje lekárka.

dovera, pr nepouzivat Čítajte viac Poradíme, ako na dovolenke ušetriť – lacnejší zájazd, poistenie, kozmetika aj lieky

Ak chceme, aby si naše telo skutočne oddýchlo, a dopriať mu pokoj, najlepšie je podľa nej tráviť voľné dni niekde v okolí alebo doma. Nestresujete sa zmenou prostredia, vyspíte sa vo vlastnej posteli. „V zahraničí je trend trávenia dovolenky doma na vzostupe,“ vysvetľuje. Nestresujete sa cestovaním, nemusíte sa baliť, môžete robiť veci, kedy chcete. Nemusíte sa časovo prispôsobovať, poznáte prostredie a okolie. Viete, kedy sú otvorené obchody, kde sú najlepšie reštaurácie alebo zmrzlina. Môžete si robiť každý deň výlety do okolia a wellness si dopriať doma. To je výborné nielen na imunitu, ale aj na psychiku.

„Ľudia si často mýlia aktívny oddych a cestovanie – aktívne neznamená, že budete tráviť čas v aute, vo vlaku alebo v lietadle, ale že pôjdete na vychádzku, na bicykel, zaplávate si. Treba myslieť na to, že zmena klímy a podmienok je pre telo skôr záťažou ako oddychom. Mnohokrát sa preto ľudia vracajú z dovolenky chorí alebo po dovolenke ochorejú.

Veľmi častý býva na dovolenke aj infarkt, keď adrenalín opadne a telo zrazu vypne. Najmä ak ste rozbehnutí a zo dňa na deň zastanete. Aj na dovolenku sa treba pripraviť, ideálne, ak strávite 3–4 dni doma a až potom vycestujete,“ radí lekárka, aby sme z pr8ce hneď neutekali na lietadlo. Na dovolenku by sme mali ísť oddýchnutí. A keď sa vrátime späť domov, opäť si dopriať pár dní doma na aklimatizáciu. To najhoršie, čo môžeme urobiť, je, že sa ponáhľame z letiska hneď do práce. „Oddych by sme si mali dopriať každý deň po pracovnej dobe a nemali by sme sa upínať len na 2–3 týždne v lete, keď podľahneme davovému šialenstvu a húfne sa vyberieme k moru,“ uzatvára lekárka Andrea Štipkalová.

Vplyv dovolenky na zdravie nie je prebádaný, ale z niektorých štúdií zatiaľ vyplynulo, že:

  • Dovolenka má silný, ale krátkodobý vplyv na zdravie a pohodu.
  • Ľudia, ktorí chodia na dovolenky, majú pravdepodobne zdravšie srdce a tešia sa lepšiemu duševnému zdraviu.
  • Frekvencia dovoleniek má oveľa väčší vplyv na zdravie ako ich dĺžka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #oddych #stres #dovolenky #relax