Pre mnohých ľudí je stres súčasťou každodenného života – ustavičné nároky v práci, úzkosť z blížiacich sa termínov, hádky s kolegami alebo nadriadenými, vyhorenie. Vynára sa však aj stále viac dôkazov, ktoré spájajú stres so zdravotnými problémami srdca. Výskumníkčka z Kalifornskej univerzity v San Franciscu Beth Cohen v časopise Time povedala, že u ľudí, ktorí sú v práci pod ustavičným tlakom alebo pracujú dlhé hodiny, sa zvyšuje pravdepodobnosť srdcových chorôb alebo mozgovej príhody až o 40 %.
„Najčastejšími prejavmi stresu býva zvýšený krvný tlak, rýchly tep, tlak na hrudníku za hrudnou kosťou, pocit nepravidelných úderov srdca, akoby srdce občas vynechalo alebo buchlo ,mimo‘. Zriedkavý nie je ani pocit búšenia,“ opisuje všeobecná lekárka Jana Bendová, ako nám srdce dáva najavo, že je toho naň veľa.
Čítajte viac Viete, aká vlastnosť vám zachráni duševné zdravie? Dobrá správa je, že sa dá trénovaťKrátkodobý stres spôsobuje zvýšenie krvného tlaku spočiatku len prechodne, a keď sa stres pominie, tlak sa vráti do normálu. Je to normálna fyziologická reakcia tela. „Ak sa ale takéto situácie opakujú alebo ak je stres dlhodobý, vysoký krvný tlak sa zafixuje a neklesá. To súvisí najmä so stresovými hormónmi – s adrenalínom a kortizolom, ktoré sa počas reakcie na stres vyplavujú,“ vysvetľuje lekárka.
Extrémne vysoké teploty môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy u ľudí chorých na srdce alebo s vysokým krvným tlakom. Počas leta sa častejšie vyskytuje napríklad angína pectoris a srdcové arytmie.
Zrýchlená srdcová frekvencia a únava zvyčajne súvisia so stratou tekutín. Nepodceňujte príznaky, ako sú bolesti hlavy, bledá, vlhká pokožka, závraty, kŕče, problémy s dýchaním.
V tomto prípade by dovolenka mohla byť tým správnym liekom. „Únik zo stresového prostredia môže výrazne pomôcť. V pokoji, bez vystavenia stresu z práce, zvyčajne krvný tlak poklesne a spomalí sa aj srdcová frekvencia. Ideálne je okrem oddychu venovať sa aj nejakej fyzickej činnosti – prechádzkam, plávaniu, turistike – to sú aktivity, ktoré stres účinne odbúravajú,“ hovorí doktorka Jana Bendová. Odporúča venovať sa aj relaxačným technikám, sústredeniu sa na dýchanie alebo záľubám – počúvaniu obľúbenej hudby, čítaniu.
Čítajte viac Bolieť môže telo, ale napríklad aj osamelosť„Ale ak aj počas vylihovania pri bazéne alebo pri mori budete myslieť na pracovné problémy a pripomínať si konflikty a nedoriešené úlohy, hladina stresových hormónov klesať nebude a očakávaný pozitívny účinok dovolenky sa nedostaví tak, ako by ste si priali,“ upozorňuje, že na dovolenku sa musíme ešte doma psychicky nastaviť.
Štandardné dva týždne sú podľa nej tak akurát, hoci srdce a cievy by z dlhšej dovolenky mali oveľa väčší úžitok.
Paradoxne aj dovolenka môže byť záťažou. „Workoholici po náhlom vysadení práce pociťujú úzkosť a stres z náhleho ničnerobenia. Rovnako, ak partneri riešia krízu a ich vzťahy sú napäté, môže sa stres na dovolenke vystupňovať. Dlhé cestovanie, napríklad šoférovanie alebo odlet lietadla uprostred noci, môžu pre srdce predstavovať záťaž, nehovoriac o náhlych ochoreniach alebo úrazoch, ktoré dovolenku dokážu pokaziť,“ varuje lekárka.