Máte sucho v ústach? Možno vám škodí táto vec, prestaňte ju používať

Až mu vyschlo v ústach, hovorí sa, keď sa niekto zľakne. Dôvod je jednoduchý – počas stresu dáva vegetatívny nervový systém povel slinným žľazám, aby utlmili produkciu. Je to logické, v emocionálnom vypätí nepociťujeme chuť do jedla, teda nepotrebujeme sliny. Lenže čoraz viac pacientov sa v zubných ambulanciách sťažuje na pocit sucha v ústach, ktorý pretrváva.

30.06.2024 06:00
suché ústa, ústa, jazyk, trhliny na jazyku,... Foto:
Existujú prípravky zvyšujúce tvorbu slín, ktoré sú voľnopredajné ako tzv. výživové doplnky s pridanými slinnými faktormi, alebo môže zubný lekár predpísať prípravky pacientovi na mieru.
debata

Prof. MUDr. Neda Markovská, CSc., z Katedry zubného lekárstva LF SZU v Bratislave v odbornom článku pre Lekárske listy píše o tom, že pacienti si pri návšteve zubného lekára, ale aj u obvodných lekárov často sťažujú na pocit suchých úst. Príčinou je často nedostatočný pitný režim. Pocit smädu chýba najmä starším ľuďom, navyše s vekom pomaly ustupuje tvorba slín. Viete, koľko slín by mali denne vylúčiť za fyziologických podmienok naše slinné žľazy? Priemerne 1 500 ml.

Znížené množstvo slín spôsobuje obmedzené omývanie povrchov zubov, čo je príčinou ich zvýšenej kazivosti. Slina je výrazne hustejšia a viskózna (ťahavá) a medzi prvoradé preventívne postupy patrí prísne dodržiavanie ústnej hygieny, zvýšený príjem čistej vody, pravidelné odstraňovanie zubného kameňa a ošetrovanie zubného kazu. Musí sa minimalizovať hromadenie baktérií v ústach. „Pacienti so zníženou tvorbou slín nesmú používať ústne vody s obsahom alkoholu,“ zdôrazňuje odborníčka.

Biela plomba alebo amalgám?
Video
Po „kovových“ výplniach siahajú zubní lekári aj dnes. V akých prípadoch je lepšou voľbou ako biela plomba? / Zdroj: TV Pravda

Vhodná je stimulácia tvorby slín žuvaním žuvačiek bez cukru (s obsahom xylitolu) a pravidelné používanie zubných pást s obsahom fluoridov (a fluoridových gélov). Existujú prípravky zvyšujúce tvorbu slín, ktoré sú voľnopredajné ako tzv. výživové doplnky s pridanými slinnými faktormi, alebo môže zubný lekár predpísať prípravky pacientovi na mieru, hovorí sa tomu „magistraliter prípravky“ určené pre konkrétneho pacienta. Také sú aj tzv. umelé sliny (gél aj roztok na výplach úst), odporúčajú sa večer pred spaním.

„V niektorých krajinách je test stanovenia úrovne tvorby slín povinnou súčasťou každoročnej preventívnej zubnej prehliadky u ľudí nad 40 rokov,“ konštatuje známa košická stomatologička. Dôvodov na zníženú tvorbu slín je totiž veľa: hypertyreóza, starnutie, depresia, rôzne systémové ochorenia (typicky napr. Sjögrenov syndróm ako zápalové ochorenie spojivového tkaniva), ale aj skupiny liekov ako analgetiká (proti bolesti), antihistaminiká (proti alergii), na vysoký krvný tlak, diuretiká (na odvodnenie), onkoliečba rádioterapiou v oblasti hlavy a krku, z orálnych príčin znížená schopnosť žuvania a podobne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #stomatológ #ústna dutina #zubný lekár #suché ústa #xerostómia