Fio bankaFio banka

Chôdza naboso je zdravá, ale nie pre ľudí s takýmito ochoreniami. Prečo sa jej majú vyhnúť napríklad diabetici?

Keď si po celom dni dáte dole topánky a zadívate sa na svoje nohy, čo vidíte? Červené, otlačené miesta, výrastky, poskrúcané prsty? Cítite úľavu alebo bolesť? A kedy je to len únava po nadmernej námahe a kedy už problém, ktorý by sme mali prekonzultovať s odborníkom? Aj o tom, čo si obuť v lete, sme sa rozprávali s podiatričkou Magdalénou Beňadikovou z Vigeo Bojnice.

12.08.2024 06:00
leto, nohy, kúpeľ, jazero, dovolenka, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Prečo ľudia svoje nohy zanedbávajú?

Žijeme rýchlu dobu, na všetko máme menej času, aj na svoje nohy. Navyše nohy nie sú také atraktívne ako napríklad ruky, ktoré máme stále na očiach, niekoľkokrát denne si ich umývame a krémujeme. Sú uzavreté v topánke, skryté a častokrát aj zanedbané. Nohám venujeme minimálnu pozornosť, a to tiež často až vtedy, keď nás začnú bolieť. Zbadám to už podľa chôdze, bolesť nôh je vidieť aj na tvári.

Prečo ste sa začali venovať nohám?

Da Vinci hovoril o chodidle ako o majstrovskom diele. Ani chôdza nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Naše chodidlo kráča v troch dimenziách, nechodíme len päta-špička, ale ide o veľmi plynulý pohyb, keď najprv našliapneme, potom prejdeme cez vonkajšiu stranu chodidla k vnútornej strane cez metatarzofalangeálny kĺb palca a jeho zdvihnutím sa pripravujeme na nábeh druhého chodidla. Jednotlivé časti chôdze môžeme od seba oddeliť a sledovať, ktoré svaly sa zapájajú, či sú funkčné alebo preberajú kompenzačné mechanizmy, keď niektorá časť svalstva nepracuje. Pri analýze chodidla sledujeme, ako pacient našliapne, rotuje kolenom, bedrom a vzpriamuje celú hornú časť tela. V chodidle sa odráža celý pohyb človeka.

Milada Nádašiová: Ako často je vhodné chodiť na pedikúru?
Video
Zdroj: TV Pravda

V lete sa odhalia aj deformácie na chodidlách. Akú úlohu v tom zohráva genetika?

Ak sa pozriete na chodidlo mamy a otca, budete vidieť, ako bude vaše chodidlo vyzerať o pár rokov. K deformitám, na ktoré máme genetickú predispozíciu, patria napríklad halluxy. Ak mala vaša mama halluxy, máte viac ako 50 % šancu, že ich budete mať tiež. Dobré na tom je, že ak viete, čo ste dostali do vienka, môžete vývoj tohto problému spomaliť a vyvarovať sa väčšej deformácii a bolesti v budúcnosti.

Kedy sa objavujú halluxy?

Zvyčajne sa objavujú v neskoršom veku. Palec na nohe má vybočené postavenie a smeruje mimo línie k vonkajšej hrane chodidla. Existujú aj halluxy, ktoré sa objavujú u dievčat do 13. roka, môžu byť veľmi bolestivé a musia sa podporiť ortopedickou vložkou. Ak chodidlo včas nenapravíte, môže v budúcnosti dôjsť k opotrebovaniu kĺbu – k artróze.

Domaša Čítajte viac Urologička radí: Ako na letné kúpanie bez nepríjemných následkov?

Kto ešte má na taký problém predispozíciu?

Ľudia s plochými nohami alebo s členkovým kĺbom, ktorý rotuje dovnútra, mávajú halluxy častejšie než tí s vysokým priehlavkom. Na takej nohe halluxy prakticky nevídame. Ľudí s vysokým priehlavkom a s vysokou klenbou trápia zasa viac kladivkové prsty. Topánky majú obrovský vplyv na postavenie chodidla. Zádrap podporuje aj nesprávna obuv, v ktorej sa snažíme prstami stabilizovať chôdzu, vinou čoho sa šľachy na nich skracujú a všetko sa to posiela vyššie – do lýtka a stehna a vystreľuje do krížov. Preto je pravdepodobnosť, že budete v budúcnosti trpieť bolesťami krížov, vyššia, ak máte vysoký priehlavok.

Akým topánkam by sa mali ľudia s vysokým priehlavkom vyhnúť?

Najmä žabkám, balerínam alebo nasúvajúcim lodičkám bez päty. Ich noha sa musí veľmi namáhať, aby sa v topánke udržala. Na rozdiel od plochej nohy sa povrchu dotýka menšou časťou chodidla.

Keď sa na chodidlo pozriete, viete do budúcna predpokladať, akými neduhmi bude trpieť?

Keby sme na tomu my podiatri dostali šancu, bola by to ideálna situácia. Chodili by za nami pacienti, s ktorými by sme pracovali na prevencii a rozprávali by sme sa o tom, aká obuv či šport je pre nich vhodný. V skutočnosti ale vidíme pacientov až vtedy, keď trpia bolesťami.

Spomínali ste, že topánky majú veľký vplyv na chodidlo. Aké by sme mali mať doma?

V prvom rade musíme vedieť, kam ideme. Pacientom hovorievam, že každý by mal mať doma tri páry topánok. Pohodlné na bežné nosenie, ktoré poskytujú väčšiu podporu chodidla a držia lepšie členkový kĺb v správnej pozícii, aby „nelietal“. Je to veľmi dôležité, podľa toho, ako našliapneme, rotuje koleno. Nášľap určuje, do ktorej strany sa chodidlo vytáča. Podiater si dokáže pacienta „vycentrovať“ tak, že sa odrazu cíti ľahší, vzpriamenejší, dokonca sa začne aj usmievať.

Potom sú tu topánky elegantné, krásne a módne, majú vysoký opätok, úzku špičku, ale bývajú nepohodlné. Nikdy pacientom nehovorím, aby sa nejakých topánok zbavili, musia len vedieť, kam v nich budú chodiť. Ak idete v lodičkách len do reštaurácie, nie na dlhé vzdialenosti, je to v poriadku. Chápem, že my ženy máme väčší výber.

Treťou „topánkou“ je bosá noha – to platí pre ľudí, ktorí sú zdraví. Chodiť naboso sa neodporúča diabetikom, reumatikom, alebo tým, ktorí trpia napríklad hormonálnou poruchou. Títo ľudia majú znecitlivené končatiny, nevšimnú si, na čo stúpajú, alebo vyvinuté deformity.

Môžeme chodiť len v teniskách?

Topánky by sme mali obmieňať, nemali by sme nosiť len jeden typ, ktorý sa nám páči. Dokonca ani keď sú to tenisky, v ktorých máme nohy ako v bavlnke. Svaly na nohách nesmú zlenivieť.

V lete chodíme častejšie v žabkách…

Chôdzu v žabkách by sme mali obmedziť, pretože našim chodidlám neposkytujú žiadnu podporu, ani netlmia tvrdé povrchy. Ak v nich vyrazíte na pláž alebo na zmrzlinu, okej, ale po pol hodine potrebuje noha oporu. Inými slovami, topánka by mala pracovať pre nás a nie naopak.

plávanie, plavec, bazén Čítajte viac Keď príde na pohyb, máme tendenciu všetko komplikovať

Na Slovensku sú v móde barefooty, odporúčali by ste ich?

Na dlhšie chodenie alebo chodenie po tvrdom povrchu by som ich neodporúčala. Neposkytujú takmer žiadnu podporu, čo môže viesť k zápalu plantárnej fascie alebo achillovej šľachy. Nie sú vhodné ani pre hypermobilných ľudí.

A ako vy chodíte obutá?

Keď som namiesto metra chodila do práce 45 minút pešo, nemala som čas cvičiť, vtedy som si obula tenisky s dobrým tlmením, v práci som sa prezula do ortopedických topánok a po práci, keď sme sa vybrali do reštaurácie alebo na párty, som si dala lodičky. Aj v niektorých krásnych lodičkách sa dá pretancovať noc, len nám musia sedieť. Obúvať sa musíme podľa toho, kam ideme a čo budeme robiť.

Podiatria sa venuje diagnostike chodidiel a pohybového aparátu. Špecializuje sa na nohy aj v súvislosti s inými časťami tela, pretože s chodidlami môže súvisieť aj bolesť v kolene alebo krížoch.

Čo stojí za deformovanými chodidlami okrem genetiky?

Príčin bolestí alebo deformít môže byť viac – od genetickej predispozície, nesprávnej voľby obuvi, techniky chôdze alebo preťažovania športom, až po rôzne choroby, napr. metabolické ochorenia, diabetes, reumatizmus, či pri hormonálnych zmenách, v tehotenstve alebo aj s priberaním.

V lete budeme chodiť aj do lesa alebo obdivovať historické pamiatky. Ako by sme sa mali obuť?

Na dlhé chodenie je ideálna bežecká teniska, ktorá dokáže absorbovať šok z nášlapu. Pri chôdzi pri každom nášľape pôsobí na pätu 3-násobok váhy nášho tela. Ak máte obuté zlé topánky, prenesie sa na koleno alebo kríže. Keď sa ponáhľate, váha tela, ktorá pôsobí na pätu, bude ešte väčšia, pri behu až šesťnásobná. Ak máte ploché nohy a vyberiete sa na dlhšiu prechádzku v žabkách, budete na druhý deň, alebo ešte v ten večer veľmi trpieť.

Na topánky si musíme dať extra pozor aj pri športe…

Nesprávna obuv, ale aj teniska s nedostatočným tlmením alebo ak v nej máte nabehaných už veľa kilometrov, môže stáť za zápalom Achilovej šľachy alebo plantárnej fascie – šľachy, ktorá spája pätovú kosť so všetkými prstami nohy. Na pätách sa môžu objavovať aj ostrohy, ale väčšinou nebolia, a nemusia spôsobovať problémy (ak nie sú spojené so zápalom plantárnej fascie).

Môže sa počas života zmeniť číslo nohy?

Dĺžka chodidla sa mení aj v dospelosti o jedno až dve čísla. Bežné je, že si maminy po pôrode všimnú, že potrebujú väčšie topánky. Noha sa ale mení aj s ročnými obdobiami, v lete sa viac potí a opúcha, preto potrebujeme topánky, ktoré sú o pol čísla väčšie, ako bežne nosíme v zime, inak nám hrozia rôzne zhrubnutia kože, otlaky, pľuzgiere, ktoré bolia a tiež môžu zmeniť našu chôdzu.

Keď sa prejdete po meste, pozeráte ľuďom na chodidlá?

To je moja profesionálna deformácia. Väčšinou si ich všímam, keď sedím v aute, alebo keď som chodila metrom. Všetky farebné odlišnosti na nohe, otlaky, miesta, na ktorých sa vytvorili, dôvody, prečo sa tak stalo. Pozerám sa, ako ľudia kráčajú, čo majú na nohách, či majú nezaviazané šnúrky – ak ich máte v topánkach, skutočne majú svoj význam. Dokonca existujú rôzne druhy šnurovania – napríklad aj pre bežcov.

bábätko, dieťa, novorodenec Čítajte viac Ako riešiť najčastejšie kožné problémy u detí?

Keď si to teraz tak zhrnieme, ktoré je najbolestivejšie postihnutie?

To je individuálne. Z mechanického hľadiska je najbolestivejšie ochorenie zadnej nohy, zápal plantárnej facsie. Bolestivý je najmä ráno, treba ho rozchodiť alebo vyslovene cez bolesť rozmasírovať, aby sa v nej trochu rozprúdila krv, ktorej je v šľachách málo. Toto ochorenie sa dlho hojí, potrebuje oddych, niekedy vynechať šport, topánky s dobrým tlmením a s pevným členkom, správne ortopedické vložky, aby sa päta veľmi neposúvala.

My podiatri môžeme zastaviť progres deformácie, ale nedokážeme ju odstrániť. Často sa to dá len operačne. To sa týka aj najbolestivejšieho ochorenia prednej nohy, ktorým sú halluxy. Ak k nám príde babička s palcom prechádzajúcim cez tri prsty, operácia je nevyhnutná. Už si nemôže nič obuť, nikam chodiť a jej denné aktivity sú obmedzené na minimum.

Na čo sa pýtate, keď za vami príde pacient?

Každý pacient je individuálny a ja o ňom musím vedieť čo najviac – akú má prácu, ako používa nohy, aký má dom, či má schody, ako ráno vstáva, kedy má bolesti, či má všetky zuby, či má predkus. Je to zaujímavá práca a teší ma, keď sa majú ľudia lepšie. Niekedy stačí, keď ich troška lepšie postavím. Vďaka tomu ma poslúchajú a môžu napredovať. Pacienti musia na sebe pracovať.

Čo je teda cieľom podiatra?

Aby pacient zostal na nohách čo najdlhšie. Chceme, aby ľudia boli aktívni a robili všetko, čo ich baví, aby mohli nosiť topánky, ktoré sa im páčia, ale aby vedeli, ktoré sú pre nich vhodné. Snažím sa, aby ľudia mali radi svoje chodidlá, nohy sú nesmierne dôležité a používame ich celý život. Keď je noha nefunkčná, bolestivá, tak každodenná aktivita, či už rodinná alebo pracovná, sa stáva zložitou.

Naši predkovia chodili naboso po nerovnomerných povrchoch a noha využívala a používala všetky jej dané štruktúry. Teraz sme si vybudovali cesty, máme sedavé zamestnanie, nosíme topánky (niektoré veľmi módne a nepohodlné), aby sme si nohu ochránili pred týmito tvrdými povrchmi, lebo noha začala byť citlivejšia, bolestivejšia. Topánky sa vyvíjali s celkovým vývojom štruktúry povrchov. A hlavne musíme vedieť, kam nám tie topánky tie nohy odnesú.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #chodidlá #zdravé nohy #pediatria #podiatria