Pokračovanie článku: Riziko vzniku rakoviny zvyšuje vec, ktorá sa deje každému a ovplyvniť ju nevieme. Prečo je vek 60 rokov nebezpečné číslo?

Rakovina prostaty

Rizikové faktory pri vzniku rakoviny prostaty

  • výskyt v rodine
  • vyšší vek
  • niektoré genetické mutácie
  • hormonálna nerovnováha
  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • fajčenie
  • nadváha a obezita

Príznaky rakoviny prostaty

Vo včasných štádiách sa rakovina prostaty často neprejavuje žiadnymi príznakmi. Rastom nádoru sa zväčšuje aj prostata a môžu sa objaviť tieto príznaky:

karcinóm prostaty vyrastá z okrajových častí prostaty, preto začne spôsobovať ťažkosti zvyčajne až v pokročilejších štádiách. Tieto príznaky sa však vyskytujú aj pri iných ochoreniach prostaty a dolných močových ciest.

  • sťažené a prerušované močenie, potreba tlačiť pri močení, pocit nevyprázdneného močového mechúra
  • časté močenie, silné a náhle nutkanie vymočiť sa, nočné močenie
  • v neskorších štádiách prítomnosť krvi v moči a v ejakuláte
  • pokles hmotnosti, únava, málokrvnosť, nechutenstvo
  • niekedy sa ako prvé môžu objaviť až príznaky vzniknuté zo vzdialených metastáz. Často to bývajú bolesti kostí (najmä v krížovej oblasti chrbtice) alebo vznik patologických zlomenín.

Čo vás čaká na preventívnej prehliadke u urológa

Poisťovne štandardne hradia preventívnu urologickú prehliadku každé tri roky od päťdesiatky. Vyšetrenie je komplexné a okrem prostaty sa venuje aj obličkám, močovému mechúru, semenníkom a dokáže vylúčiť alebo potvrdiť rakovinu aj v týchto orgánoch.

  • rozhovor s lekárom o prípadných zdravotných problémoch
  • odobratie rodinnej anamnézy: rodinná anamnéza poskytuje rizikový faktor pre karcinóm prostaty. Preto treba začať so skríningom skôr, už od 40. roku života.
  • ultrazvukové vyšetrenie
  • vyšetrenie moču
  • vyšetrenie prostaty cez konečník
  • vyšetrenie krvi, aj na stanovenie PSA

Ako sa zisťuje rakovina prostaty?

1. Vyšetrenie pohmatom cez konečník Ide o základné vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť zväčšenie prostaty, môžu v nej byť aj hmatateľné tuhšie uzly.

2. Vyšetrenie špecifického antigénu PSA z krvi

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa štandardne vyšetruje množstvo antigénu v krvi, ktorý je špecifický pre prostatu – PSA (prostatický špecifický antigén) je enzým produkovaný bunkami prostaty.

Tieto hodnoty však môžu byť skreslené a nie každý muž so zvýšenou hodnotou PSA má hneď aj rakovinu prostaty. Hladina PSA však býva zvýšená aj pri nezhubnom zväčšení prostaty, pri zápaloch, dokonca aj po jazde na bicykli alebo po pohlavnom styku, preto odber treba opakovať s nejakým časovým odstupom.

A naopak – negatívny PSA totiž neznamená, že na prostate nemôžete mať nádor. Pre dôkladné odlíšenie rakoviny od zväčšenej prostaty je preto potrebná dôsledná diagnostika prostredníctvom magnetickej rezonancie a biopsie, ktorá je však pre mužov často nepríjemnou skúsenosťou.

Účasť na preventívnych prehliadkach je, žiaľ, nízka. Muži z toho majú obavy, ide pritom o krátke nebolestivé vyšetrenie, ktoré spolu s ďalšími testami dokáže zachytiť rakovinu v skorom štádiu a zachrániť životy.

„PSA si však teraz môžete dať zmerať aj bez predchádzajúcej návštevy lekára, výsledok s ním stačí konzultovať neskôr,“ vysvetľuje odborníčka Mária Sucháňová z medicínskych laboratórií MEDIREX. „Krvné vyšetrenie PHI (Index zdravej prostaty) kombinuje tri rôzne krvné testy – PSA, voľný PSA a p2PSA. Trvá iba pár minút a výsledky dostanete do 7 dní.“

Novartis, pr, nepouzivat Čítajte aj Slovensko vedie v smutnom rebríčku: Rakovina prsníka zasahuje priemerne každých 8 hodín

Pred odberom nešportujte

V minulosti odborníci skúmali súvislosť cyklistiky a rakoviny prostaty. Je pravda, že dlhé sedenie a tlak na perineum a genitálie nie sú zdraviu prospešné. Počas dlhšej jazdy si doprajte častejšie prestávky, ktoré obnovia prekrvenie.

Súvislosť so zvýšeným rizikom rakoviny sa však nepotvrdila. Športový výkon pred odberom však môže ovplyvniť a dočasne zvýšiť hodnoty proteínov v krvi.

Po intenzívnom cvičení počkajte s testom minimálne 48 hodín. Rovnako sa aspoň dva dni pred odberom krvi vyhýbajte alkoholu a vynechajte aj výkonnostné stimulanty a energizéry.

3. MRI Ak na základe uvedených vyšetrení vznikne podozrenie na karcinóm prostaty, lekár vás pošle na magnetickú rezonanciu, aby sa určili podozrivé ložiská nádorových buniek.

4. BIOPSIA Do týchto ložísk sa urológ bude snažiť triafať pri biopsii cez oblasť medzi mieškom a konečníkom pri lokálnej anestézii, aby odobral vzorku tkaniva, ktoré pôjde na histologické vyšetrenie. Až výsledok histologického vyšetrenia sa pokladá za definitívnu diagnózu.

5. KRVNÝ TEST Giasay Diagnostiku môže urýchliť jednoduchý test, ktorý je dostupný už v 60 ambulanciách na Slovensku. „Krvný test Giasay možno použiť na diagnostiku rakoviny prostaty, ale aj na monitorovanie terapie.

Je presnejší ako doteraz bežne používané testy, pričom spoľahlivosť zachytenia rakoviny prostaty bola o 25 – 50 % vyššia v porovnaní so zaužívanými krvnými testami v praxi ,“ vysvetľuje vedec Ing. Ján Tkáč, DrSc., popredný slovenský expert na biotechnológie a spoluzakladateľ slovenskej spoločnosti Glycanostics, ktorá stojí za vývojom krvného testu.

Test v troch validačných štúdiách na počte 501 pacientov preukázal, že vie spoľahlivo zachytiť 82 zo 100 prípadov rakoviny prostaty, a to aj veľmi skoré štádiá.

V súčasnosti je tento test dostupný pre samoplatcov vo vyše 60 urologických ambulanciách po celom Slovensku. Test je vhodný pre mužov vo veku od 45. roku života, ktorí majú zvýšenú hladinu PSA. Jedinou nevýhodou sa zatiaľ javí cena 250 eur.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rakovina #pacienti #onkologické ochorenia