Toto ochorenie skráti život o šesť až 16 rokov. A má ho veľmi veľa Slovákov...

Väčšina pacientov v ambulanciách sú diabetici druhého typu (DM2), ktorý skracuje život až o šesť rokov. Nie je to žiadna miernejšia forma cukrovky. Uviedol to hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy Zbynek Schroner.

26.06.2024 11:15
doktorka, pacientka, cukrovka, diabetes, glukomer Foto:
Cukrovka skracuje život.
debata

„V prípade, že pacienti už majú kardiovaskulárne postihnutie, skrátenie života sa zdvojnásobí na 12 rokov. Ak k diabetu pribudne ochorenie obličiek, hoci aj v počiatočnom štádiu, dĺžka života takého diabetika je až o 16 rokov kratšia," hovorí Zbynek Schroner. Efektívnym liečebným postupom majú byť podľa jeho slov moderné antidiabetiká, ktoré dokážu riešiť vysokú hladinu cukru v krvi, znížiť krvný tlak i hmotnosť či znížiť srdcovocievne príhody.

10 dôležitých rád pre diabetika. Držte sa ich a vaše nohy budú v poriadku
Video
Zdroj: TV Pravda

„Diabetes musíme začať liečiť od začiatku intenzívne pomocou moderných liekov. Pacienti s DM2 si vyžadujú včasný, komplexný, multifaktoriálny prístup, ktorý zlepšuje kontrolu glykémie, znižuje ďalšie rizikové faktory a zároveň znižuje riziko komplikácií srdca, obličiek a mortality," upozornila predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti Viera Doničová. Dodáva, že ak sa liečba oddiali o rok, riziko kardiovaskulárnych príhod – infarktu, srdcového zlyhávania, cievnej mozgovej príhody – sa zvýši o viac ako polovicu.

žena, cukrovka, diabetes, inzulín Čítajte viac Cukrovka môže fatálne poškodiť srdce aj obličky. Ako sa tomu vyhnete?

Cukrovku má sedem percent ľudí

Dnes má na Slovensku diabetes okolo sedem percent obyvateľov, čo je približne 350 tisíc liečených pacientov. „Z rôznych prieskumov vyšlo, že každý tretí diabetik nie je zachytený a existuje taktiež veľká skupina prediabetikov, ktorá je v rukách všeobecných lekárov," podotkla Doničová. „Dalo by sa tak povedať, že až pol milióna ľudí na Slovensku buď diabetes má, nevie o ňom, alebo je vo fáze prediabetu," skonštatovala. Prediabetes znamená, že človek už má vyššie hladiny cukru a hrozí prepuknutie choroby, s pomocou zdravého životného štýlu však možno tento stav ešte zvrátiť.

Na ľudí lekárka apeluje, aby v prípade zistenia cukrovky druhého typu začali čo najskôr s modernou liečbou u diabetológa, nezanedbávali preventívne prehliadky a upravili svoj životný štýl.

debata chyba
Viac na túto tému: #diabetes #cukrovka