Nemáčať, nepilníkovať...Kedy je najlepšie ísť na pedikúru a ako má vyzerať?

„Prax ukazuje, že nohy sú to posledné, o čo sa staráme, hoci je to jedna z najnamáhanejších častí tela,“ hovorí pedikér Mojmír Král z Bratislavy.

04.07.2024 06:00
nohy, pedikúra, liečba, Foto:
Ilustračné foto.
debata

V lete je potrebná zvýšená starostlivosť najmä o pokožku chodidiel, pretože ju oveľa viac namáhame – chodíme naboso, v šľapkách, svieti na ňu slnko, preto by sme si ju mali častejšie krémovať. Ak ste si teraz predstavili nepríjemný mastný pocit v šľapkách alebo odtlačky mastných nôh na kachličkách v kúpeľni, rýchlo ten výjav potlačte. „Keď skončíte večernú hygienu, vyložte si nohy pred telkou a telovým mliekom si natrite aspoň päty,“ radí odborník.

Podologička Milada Nádašiová: Máme tri základné typy chodidiel. Aký je ten váš?
Video
Všetci máme v zásade tri typy chodidiel - kvadratický, egyptský a grécky typ. "Každý z týcho typov je niečím špecifický a podľa toho by sme si mali vyberať aj vhodnú obuv," vysvetľuje prezidentka Slovenskej podologickej spoločnosti a školiteľka z Centra pedikúry a podológie v bratislavskej Rači Ing. Milada Nádašiová. / Zdroj: TV Pravda

Nemáčať, nepilníkovať

„Naučili sme sa, že pri domácom ošetrovaní nôh ich musíme najprv rozmočiť a potom oškrabať. Máme tendenciu si ich nejakou škrabkou alebo pemzou doslova stružlikať ako s pilníkom na nechty hore a dole. Rozmočená pokožka sa ale zatrháva a drobí,“ opisuje najväčšie úskalia domácej pedikúry Mojmír Král z Bratislavy. „Pri ošetrení suchých miest by sme sa mali pohybovať len v jednom smere, ako pri práci s hoblíkom. Nedostatkom domácej pedikúry je, že povrch pokožky nedokážeme ošetriť nerovnomerne. Vtedy má pokožka na najviac oškrabaných miestach tendenciu hrubnúť, aby sa dorovnala do jednej výšky,“ varuje odborník, ktorý sa už roky venuje medicinálnej pedikúre.

Ženy dokážu na odstránenie zhrubnutých častí chodidiel použiť aj nástroje, ktoré patria skôr na výtvarnú výchovu alebo do garáže, než na poličku v kúpeľni – rôzne pilníky, škrabky, ale aj brúsny papier alebo nožničky. Nesprávne ošetrenie tak môže mať presne opačný efekt, aký by chceli docieliť – pokožka hrubne ešte rýchlejšie a musia si ju „ošetrovať“ intenzívnejšie a čoraz častejšie.

„Výhodou medicinálnej pedikúry je, že brúskou prechádzame po jednotlivých vrstvách pokožky a dokážeme ich veľmi rovnomerne ošetriť,“ uvádza zásadný rozdiel medzi klasickou mokrou pedikúrou a suchou medicinálnou pedikúrou odborník. „Môžete byť majster sveta v rezaní so skalpelom, ale nedokážete s ním zatiahnuť dvakrát rovnako. Je to rokmi overené, keď ľudia prejdú z klasickej pedikúry na prístrojovú, pravidelným obrusovaním sa rast zhrubnutej kože spomalí.“

pedikúra, starostlivosť o nohy Čítajte aj Ísť pedikérke alebo podológovi? Každý z nich ošetruje nohy trochu inak

Náhrada za drobné chirurgické zákroky

Každého nového zákazníka sa Mojmír Král pýta, čo ho k nemu privádza, či prišiel na odporúčanie, či mu vyhovuje poloha jeho prevádzky, alebo či chodil na pedikúru pravidelne a prečo sa rozhodol pre zmenu. „Najhoršie je, keď sa ľudia sťažujú, že takú pedikúru, za akú zaplatili, si dokážu urobiť aj sami doma. Rozdiel medzi tým, ako sa o nohy postaráme sami a ako to urobí profesionál, by mal byť značný a je jedno, či idete na mokrú alebo suchú pedikúru. Efekt musí byť citeľný aj viditeľný,“ radí pedikér, ktorý si otvoril jednu z prvých prevádzok na Slovensku, v ktorej sa bolo možné objednať na medicinálnu pedikúru.

„Tento typ ošetrenia má totiž nesporné výhody,“ vysvetľuje Mojmír Král. „Pri klasickej pedikúre nechty ostriháte a dopracujete pilníčkom, čo evokuje domáce ošetrenie. Pri suchej pedikúre používame technológiu, ktorá umožňuje detailnejšie opracovanie a dokonca nahrádza niektoré chirurgické zákroky, pri ktorých sa ošetrujú zarastajúce nechty, hlboké kurie oká a hlboké praskliny v pokožke. Celkovo je toto ošetrenie detailnejšie, šetrnejšie a znižuje hygienicko-zdravotné riziká, preto je vhodné aj pre rizikové skupiny ľudí – napríklad diabetikov alebo hemofilikov.“

So skrášľovaním opatrne

Samostatnou kapitolou sú gélové laky. „Aj necht potrebuje prirodzene dýchať. Akákoľvek vrstva na povrchu nechta obmedzuje prístup vzduchu. Keď sa nanáša gél-lak, musí sa povrch nechta navyše zbrúsiť a to jeho kvalite rozhodne neprospieva. Keď sa to urobí nesprávne a pod gél-lakom vznikne bublinka, na mieste sa môžu vytvoriť plesne, čo môže necht celkovo oslabiť. Pravidelné alebo nešetrné zbrusovanie nechty môže oslabiť, dokonca môžu byť bolestivé,“ vysvetľuje, že aj ku skrášľovaniu by sme mali pristupovať s rozumom a tieto úpravy by odporúčal len príležitostne, maximálne niekoľkokrát za sebou.

Aby bola pedikúra ošetrujúca, mali by ste ju podstúpiť každých 4 – 5 týždňov.

Otázkou ostáva aj samotná dĺžka nechtov. „Odporúčaná dĺžka by mala byť 1 až 2 mm svetlého okraja, ale sú zákazníci, ktorí by mali pocit, že im ostali dlhé nechty a v topánke ich tlačia. A potom sú takí, ktorí by sa sťažovali, že ich to bolí, lebo som im nechty príliš skrátil,“ vysvetľuje pedikér, že sa často pohybuje na tenkom ľade. „Všetko závisí od toho, ako nám nechty strihala mamina, lebo od nej sme sa to naučili. Je to vec zvyku. Častokrát mi zákazníci hovoria, že niečo po rodičoch zdedili, pravdou ale je, že sme to odpozorovali. Takto vzniká aj zarastený necht – oveľa častejšie je spôsobený nesprávnym ošetrovaním ako anatómiou.“

nechty, pedikúra, strihanie nechtov, pedikér, pedikérka, podológia, lak na nechty, noha Čítajte viac Viete si správne ostrihať nechty na nohách, aby nezarastali? Odborníčka na chodidlá vysvetľuje správny postup

Pred dovolenkou alebo po

Premýšľate, ako pedikúru na dovolenku správne načasovať? Je vhodnejšia pedikúra pred dovolenkou alebo po nej? „Je to individuále,“ tvrdí Mojmír Král. „Mám zákazníčky, ktoré sa u mňa objavia prvý raz v roku, keď sa chystajú na lyžovačku, a druhý raz, keď idú na dovolenku k moru. Potom sú ľudia, ktorí chodia v mesačnom rytme a dovolenka ich netrápi. Podľa mňa je najlepšie podstúpiť pedikúru niekoľko dní – dva alebo tri – pred odchodom. Akékoľvek mikroporanenie sa dovtedy zahojí a chodidlo už nebude citlivé, ani keď ním stúpite na horúci piesok.“

Výhody suchej pedikúry

  • Nižšie riziko poranenia: Ak príde k poraneniu pri mokrej pedikúre, má ranka tendenciu viacej krvácať ako pri mikrozábruse suchej pedikúry.
  • Nižšie riziko prenosu infekcie: Vlhké a teplé prostredie je živnou pôdou pre plesne a baktérie. Riziko prenosu infekcie pri suchej pedikúre je preto nižšie. Aj keď sa samozrjeme dá vytvoriť bezpečné prostredie aj pri tomto type ošetrenia.
  • Tvorba zhrubnutej kože sa spomalí: Fréza pri medicinálnej pedikúre prechádza po jednotlivých vrstvách pokožky, ktorých máme až sedem, a dokáže ich veľmi rovnomerne ošetriť.
  • Náhrada za niektoré drobné chirurgické zákroky: Zarastajúce nechty, hlboké kurie oká a praskliny, toho všetkého sa zbavíte aj pri medicinálnej pedikúre.
  • Umožňuje detailnejšie opracovanie nechtov: Pri klasickej pedikúre sa nechty ostrihajú a dopracujú pilníčkom, čo evokuje domáce ošetrenie.
  • Vhodná aj pre rizikové skupiny ľudí: Napríklad pre diabetikov alebo hemofilikov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nohy #zdravé nohy #pedikúra #medicinálna pedikúra