Zapáchajú, sú studené, opúchajú alebo mravčia? Na ktoré vážne problémy takto nohy upozorňujú?

Niektoré príznaky, ktoré pozorujete na svojich chodidlách, stojí za to prediskutovať s lekárom. Môžu nás upozorniť na problémy, ktoré sa začínajú ďaleko od prstov na nohách.

08.07.2024 11:00
nohy, chodidlá, zdravé nohy Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Zapáchajúce nohy

Môže to byť nepríjemné, ale málokedy je to vážne. Väčšina ľudí si myslí, že zápach spôsobuje nadmerné potenie. Potné žľazy sú síce naozaj najviac aktívne na našich chodidlách, ale samotný pot je bez zápachu. Uľahčuje však rast baktérií, ktoré sa živia našimi odumretými kožnými bunkami a produkujú pri tom zapáchajúce zlúčeniny síry. Športový tréning alebo stres potenie výrazne zvyšujú. A baktériám sa najlepšie darí v teplých a vlhkých priestoroch topánok. Ak chcete zastaviť zápach, denne si dôkladne umývajte nohy antibakteriálnym mydlom a dobre ich vysušte. Určite pomôže aj pravidelné odstraňovanie odumretých kožných buniek. Noste ponožky z prírodnej bavlny, ktorá absorbuje pot a umožňuje nohám dýchať. Potenie nôh môžu ovplyvňovať aj hormóny – v tehotenstve alebo v puberte. Ak sa nadmerne potíte, zvážte konzumáciu menšieho množstva živočíšnych potravín a kofeínu. Pomôcť vám môžu dezodoračné vložky, ale aj jednoduchý babský recept, podľa ktorého si treba nohy namáčať vo vychladenom čiernom čaji. Triesloviny v čaji údajne znižujú potenie.

Studené nohy

Chronicky studené nohy sú klasickým znakom slabého krvného obehu, čo znamená, že krvi trvá dlhšie, kým sa dostane do periférnych častí tela. Môže to však poukazovať aj na väčší problém, ako je ochorenie srdca, periférnych ciev alebo zúženie ciev, prípadne anémiu. K studeným nohám môže viesť aj nedostatočná činnosť štítnej žľazy, ale aj Raynaudov fenomén, ktorý spôsobuje kŕče v malých cievach na rukách a nohách, čo obmedzuje prietok krvi. To sa prejavuje zmenou farby kože (zbelením končekov prstov), studenou kožou a pocitmi, ako by vás bodali ihličkami. Keď sa prietok krvi vráti do normálu, prsty znovu pulzujú, brnia alebo opúchajú.

tenisky, achilovka, Achillova šľacha, nohy, beh, šport Čítajte viac Viete, či správne chodíte? Aké sú typy chôdze?

Opuchnuté chodidlá

Opuchnuté členky alebo chodidlá sú často dôsledkom konzumácie príliš slaného jedla, užívania niektorých liekov alebo dlhého státia či sedenia. Je to aj častý vedľajší efekt tehotenstva. Chronicky opuchnuté nohy však môžu poukazovať na niečo vážnejšie, napríklad na ochorenie obličiek, pečene alebo srdca, žilovú nedostatočnosť, alebo hlbokú žilovú trombózu. Ak sa opuch nezmierni ani vykladaním si nôh alebo obmedzením príjmu soli, mali by ste navštíviť lekára.

Mravčenie nôh

Pocity pálenia, necitlivosti alebo mravčenia v chodidlách často naznačujú poškodenie nervov, známe ako periférna neuropatia. Diabetes je častou príčinou neuropatie, ale mravčenie môže byť aj dôsledkom iných ochorení vrátane ochorenia obličiek alebo pečene, autoimunitných porúch, ako je Sjögrenov syndróm (prejavuje sa zníženou produkciou sĺz a slín), lupusu, hypotyreózy a nádorov. K periférnej neuropatii môže viesť aj zneužívanie alkoholu, chemoterapia, úrazy a nedostatok vitamínov skupiny B. S mravčením sa obráťte na svojho lekára, ktorý bude musieť identifikovať a liečiť základnú príčinu.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravé nohy #studené nohy #mravčenie #opuchnuté nohy #zapáchajúce chodidlá