Nefrológ: Sú horúčavy. Ako zistíte, či máte zdravé obličky?

Chronickému obličkového ochoreniu sa hovorí aj skrytá epidémia. Obličkové ochorenie sa obyčajne diagnostikuje pomerne neskoro, pretože je celé roky bez príznakov, alebo sú príznaky len veľmi nešpecifické. V tomto období horúčav sa pomerne veľa potíme a možno menej chodíme na toaletu. O tom, ako laicky zistiť, či máme zdravé obličky, vo videu hovorí doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., hlavný odborník MZ SR pre nefrológiu.

06.07.2024 13:00
Časté návštevy toalety nemusia byť vždy znakom dobrej hydratácie.
Video
Hovorí doc MUDr. Martin Demeš, PhD., hlavný odborník MZ SR pre nefrológiu. / Zdroj: TV Pravda

To, koľko by mal človek denne vymočiť, závisí od príjmu tekutín a viacerých ďalších faktorov. „V našej populácii je denná produkcia moču asi 1500 ml, čiže objem, ktorý by sme mali za normálnych podmienok – čiže v interiéri so štandardnou teplotou – prijať, je cca 2100 ml tekutín denne,“ hovorí doc. Demeš. „Niečo vydýchame, niečo vypotíme, niečo odíde stolicou. Jedna porcia mechúra je 2,5 až 3 deci, takže sa dá ľahko vypočítať, koľkokrát denne by približne zdravý človek mal ísť na malú.“ (1500 ml deleno 300 ml je päťkrát.)

Samozrejme, iná situácia nastáva v horúcich dňoch, keď sa výrazne potíme. Ako zistiť, či pijem dostatočne? Je to veľmi jednoduché. „Vidieť to na farbe moču. V angličtine sa tomu hovorí Clear to be clear. Ľudia si sledujú moč, a keď vidia, že je koncentrovaný, tak sa dostatočne napijú tekutín, aby ich moč bol číry. Dehydrovaný človek močí menej často. Samozrejme, časté návštevy toalety nemusia byť vždy znakom dobrej hydratácie, môžu byť aj symptómom zápalu močových ciest (ten má však obyčajne aj ďalšie príznaky v podobe pálenia, rezania , bolesti v podbrušku) alebo poškodených obličiek, keď človek vyprodukuje viac moču, ale menej kvalitného, ktorý si neplní svoju funkciu.“

Príznakom ochorenia obličiek môže byť aj obyčajná bolesť hlavy a v pokročilejšom štádiu poškodenia obličiek tento stav zvyčajne sprevádza vysoký krvný tlak. O tom, ktorým typom analgetík (liekom proti bolesti) by sa mali vyhýbať ľudia s poškodenými obličkami, sa dozviete aj v staršom článku s videom nižšie.

MUDr. Martin Demeš Čítajte viac Hlavný odborník pre nefrológiu: Ako súvisí poškodenie obličiek s bolesťami hlavy?

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #prevencia #obličky #nefrológ #preventívne prehliadky