Toto je najdôležitejšie zabezpečiť, ak máte hnačku

Akútna hnačka patrí medzi jedno z najčastejších ochorení detí a dospelých, pre ktoré vyhľadajú lekárske ošetrenie. Poznáte správny postup pri jej liečbe?

10.07.2024 11:34
hnačka, dovolenka Foto:
Vážnejšej hnačke z infekčných príčin sa dá predísť prísnym dodržiavaním preventívnych opatrení.

Akútna hnačka zvyčajne vzniká pri plnom zdraví a zvykne odznieť v rozmedzí 3 – 6 dní. Za hnačku sa z medicínskeho hľadiska považuje stav, kedy dochádza k náhlej zmene frekvencie a konzistencie stolice – teda k častému vyprázdňovaniu riedkej stolice. Častou stolicou sa pritom myslí vyprázdňovanie stolice so zmenenou konzistenciou viac 3-krát denne. To neplatí u veľmi malých detí, ktoré môžu mať stolicu aj 5– až 6-krát denne. Podozrenie na hnačku u veľmi malých detí vzniká v prípade, ak je stolica častejšia a redšia ako obvykle.

Čo všetko v organizme spôsobí hnačka?

Hnačka vzniká v dôsledku poruchy niektorej zo základných funkcií tráviaceho traktu (schopnosť pohybu – motility, vylučovania, vstrebávania a trávenia) alebo ich kombinácie, čo vedie k nerovnováhe medzi vylučovaním a vstrebávaním iónov. Pre hnačku je charakteristická aj strata väčšieho množstva tekutín a elektrolytov (sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor), čo pomerne rýchlo vedie k dehydratácii.

Dehydratácia však nie je stavom, ktorý vyriešite pohárom vody. Dôležité je aj zloženie toho, čo vypijete. Pri hnačke je nesmierne dôležité dopĺňať práve elektrolyty, ktoré sa z tela vylúčia. Ich nedostatok ohrozuje fungovanie organizmu až na bunkovej úrovni. Majú totiž za úlohu udržiavať správny objem vody v bunkách, čo zabezpečuje ich optimálne fungovanie.

Ako sa prejavuje dehydratácia?

Dehydratácia sa prejavuje zvýšenou spavosťou, malátnosťou, letargiou, apatiou – vážnejšie stavy vedú až k poruchám vedomia, dezorientácii, závratu, mdlobám a kolapsu. Týmto stavom je nutné predchádzať účinnou a cielenou liečbou hnačky. Podľa usmernení WHO (World Health Organization) a ESPGHAN (The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) je pri hnačke ťažiskové zabezpečiť v prvom rade rehydratáciu organizmu. Je to dokonca dôležitejšie, ako snažiť sa o zníženie frekvencie vyprázdňovania stolice.

K dehydratácii totiž dochádza bez ohľadu na to, či ide o infekčnú (vírusovú alebo bakteriálnu) alebo neinfekčnú hnačku (vyvolanú zápalom, stavmi sprevádzajúcimi iné ochorenia, niektorými liekmi, ale aj stresom a psychickými poruchami).

Ako teda bolo povedané, okrem tekutín je potrebné organizmu nahradiť aj stratené soli, preto sa podávajú tzv. orálne rehydratačné roztoky (vo vrecúškach, šumivých tabletách). V ľahších prípadoch postačia na rehydratáciu vysokominerali­zované minerálky s vysokým obsahom sodíka a draslíka (nie stolové ani pramenité vody!), takisto komerčne dostupné iontové nápoje pre športovcov.

Rehydratačný roztok si možno pripraviť aj svojpomocne – do jedného litra pitnej vody vytlačíme šťavu z citróna, pomaranča či grepu, pridáme kávovú lyžičku kuchynskej soli a 5 kociek cukru. Takisto sa dá takýto roztok pripraviť z ryže – 50 gramov ryže sa povarí 5 minút v litri vody a pridajú sa 3 gramy kuchynskej soli.

Voľnopredajné lieky možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

  • Antiperistaltické lieky spôsobujú útlm pohybu čriev, zahusťujú stolicu, znižujú jej častosť. Nie sú vhodné pre infekčné hnačky a ich nasadenie je vhodné krátkodobo napríklad pri ceste autobusom alebo vlakom bez dostupnej toalety.
  • Črevné antiseptiká potláčajú aktivitu choroboplodných baktérií v tráviacom trakte. Patril sem známy a obľúbený Endiex (nifuroxazid), ktorý už na Slovensku nie je k dispozícii. Mnohí dovolenkári, ktorí si v Egypte alebo Tunise zháňajú miestny Antinal, pretože počuli, že im najlepšie zaúčinkuje proti tamojšiemu vyvolávateľovi hnačky, nevedia, že Antinal (iné názvy Ercefuryl, Drotazide, Diax) má tú istú účinnú látku nifuroxazid ako kapsuly niekdajšieho Endiexu.
  • K známym liekom na liečbu hnačiek patria adsorbenciá. Ide o lieky, ktoré na seba priamo v čreve viažu škodliny. Patrí sem napríklad aktívne uhlie alebo prírodný íl. Už existuje aj novinka, ktorá obsahuje tento íl (diosmektit) spoločne s elektrolytmi služiacimi ako prevencia dehydratácie a stavov s ňou spojených.
  • Poslednou skupinou sú doplnky výživy alebo lieky s obsahom živých bakteriálnych kultúr, probiotík v prášku, kapsulách i kvapkách. Môžu dobre poslúžiť v rámci prevencie či ako podporná liečba hnačky, aby sme dovolenku nepresedeli na toalete. Ak sa v Egypte, v Tunise, v Turecku alebo kdekoľvek vo svete bojíte hnačky, nasaďte si preventívne probiotiká. Konkrétne liek, ktorý obsahuje živé probiotické kultúry kvasinky Saccharomyces boulardii. Táto kvasinka sa používa pri liečbe a prevencii hnačky na podporu črevnej flóry. U nás sa dá tiež kúpiť vo forme liečiva aj doplnku výživy pod rôznymi obchodnými názvami, ale lacnejší je určite v Egypte alebo v Turecku. Kúpte si ho včas a užívajte hneď od začiatku dovolenky – alebo ešte doma pár dní pred odletom.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #hnačka #bolesti brucha