Príliš veľké množstvo tekutín vás môže zabiť. Dramaticky sa zníži hladina jedného prvku v krvi a začnú sa diať tieto veci

Horúčavy spôsobujú, že potrebujeme prijímať viac tekutín. Dajte si však pozor na to, koľko toho vypijete, môže to byť nebezpečné pre vaše zdravie. V extrémnych prípadoch môže nadmerný pitný režim až zabiť.

16.07.2024 06:00
teplo, horúčava, voda, slnko, pitný režim,... Foto:
Piť treba, ale pozor na množstvo.
debata (12)

Nadmerné pitie tekutín môže viesť k takzvanej hyponatrémii, čo je stav, keď hladina sodíka v krvi klesne na nebezpečne nízku úroveň. Sodík je dôležitý prvok, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele, podporuje funkciu nervov a svalov a udržuje správny krvný tlak.

Ak jeho hladina výrazne klesne, vedie to k rôznym zdravotným problémom vrátane bolesti hlavy, nevoľnosti, zvracaniu, zmätenosti a dezorientácii, svalovej slabosti alebo svalovým kŕčom a v extrémnych prípadoch aj ku kóme či dokonca smrti. Vypitie veľkého množstva vody v krátkom čase môže zriediť koncentráciu sodíka v krvi.

Okrem toho môže nadmerný pitný režim zaťažiť obličky, ktoré sú zodpovedné za filtráciu prebytočnej vody. Preťažené obličky nemusia byť schopné túto úlohu efektívne zvládnuť, čo vedie k zadržiavaniu vody a opuchom.

voda, pitný režim, oohár vody, tekutiny Čítajte viac Vyhnite sa zápche, trombóze či embólii

Náhle veľké množstvo vypitej vody ďalej narúša rovnováhu elektrolytov v tele. Elektrolyty sú minerály v tele, ktoré nesú elektrický náboj. Medzi hlavné elektrolyty patria sodík, draslík, chlorid, vápnik či horčík. Rovnováha elektrolytov je nevyhnutná na správne fungovanie nervových a svalových buniek. Môže ovplyvniť srdcový rytmus, čo je potencionálne život ohrozujúce.

Rýchle vypitie veľkého množstva vody môže tiež zaťažiť žalúdok, čo vedie k nadúvaniu a pocitu nevoľnosti.

Pite priebežne

Aby sa predišlo možným zdravotným problémom, je dôležité piť vodu priebežne počas celého dňa a nepreťažovať telo náhlym príjmom. Týmto spôsobom podporíte správnu hydratáciu a optimálne fungovanie tela bez rizika vedľajších účinkov.

Nebezpečné množstvo vody, ktoré by sa nemalo vypiť naraz, sa líši v závislosti od individuálnych faktorov, ako sú telesná hmotnosť, zdravotný stav a rýchlosť pitia. Smrť človeka môže spôsobiť vypitie šiestich litrov vody v priebehu troch hodín, čo je však už extrém.

Liečba hyponatriémie závisí od príčiny a závažnosti stavu. Zahŕňa obmedzenie príjmu tekutín, infúzie soľných roztokov, liečbu základného ochorenia, ktoré prípadne spôsobilo hyponatriémiu alebo užívanie liekov na obnovenie rovnováhy elektrolytov.

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #voda #pitný režim #dehydratácia #tekutiny