Táto rakovina najčastejšie ohrozuje ľudí od 30 do 40 rokov a od 55 do 70 rokov. Zachráni vás pred ňou kozmetika, tu je návod

Natierame sa v snahe ochrániť pokožku pred škodlivým pôsobením slnečných lúčov škodlivou chémiou? „Je to len ďalší z mnohých mýtov, ktorý je však rovnako nebezpečný ako to, keď niekto odmieta SPF zo strachu z neopálenej pokožky,“ upozorňuje Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie a občianske združenie Spoločnosť alergológie a klinickej imunológie.

18.07.2024 06:00
krém na opaľovanie Foto:
Krém nanášajte najmenej pol hodinu predtým, ako sa vystavíte slnečným lúčom. Ďalej sa krémujte minimálne každé dve hodiny.
debata

Skratka SPF znamená Sun Protection Factor, čo je v preklade ochranný slnečný faktor. SPF udáva, ako dlho opaľovací krém alebo iný ochranný prípravok predlžuje čas, ktorý môže človek stráviť na slnku bez toho, aby sa spálil. Napríklad, ak sa človek bez ochrany spáli za desať minút, opaľovací krém s SPF 30 by teoreticky mal umožniť pobyt na slnku 30-krát dlhšie, teda 300 minút bez spálenia.

Rakovina kože
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Je však dôležité si uvedomiť, že SPF sa vzťahuje len na ochranu pred UVB žiarením, ktoré je zodpovedné za spálenie pokožky. Na ochranu pred UVA žiarením, ktoré preniká hlbšie do pokožky a môže spôsobovať starnutie pokožky a rakovinu kože, je potrebné používať širokospektrálne opaľovacie krémy.

Rkovina kože je ľahko spozorovateľná, pretože ju na rozdiel od iných druhov rakovín vieme spozorovať sami. V DNA kožných buniek sa začínajú tvoriť mutácie a tieto bunky sa ďalej neprirodzene množia. Keďže sa dokáže veľmi rýchlo rozširovať, treba konať rýchlo. Väčšina druhov rakoviny kože je liečiteľná, a to najmä v začiatočnej fáze. Existujú tri hlavné typy rakoviny kože. Prvé dva nazývame nemelanómové, tretím typom je melanóm kože, a práve ten je najnebezpečnejší, uvádza stránka nierakovine.sk.

Podľa tejto stránky je melanóm je zhubný nádor kože, ktorý vzniká premenou melanocytov, buniek tvoriacich pigment. Patrí k najzhubnejším a najzákernejším nádorom pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz so smrteľným koncom. Melanóm sa môže objaviť v každom veku, iba zriedkavo sa objaví u detí do desiatich rokov. Najčastejšie sa objavuje medzi pacientmi od 30 do 40 rokov a od 55 do 70 rokov. Za vznik ochorenia sú podľa onkodermatove­nerologičky Desany Boreckej z Národného onkologického ústavu zodpovedné hlavne dva faktory: genetická náchylnosť, obzvlášť svetlý typ kože, a prostredie, v ktorom sa človek pohybuje (geologická poloha a UV lúče).

„Slnečných lúčov je každý deň čoraz viac a viac a priamo úmerne s nimi pribúda aj intenzita slnečného žiarenia. Používanie SPF významne spomaľuje starnutie kože a má aj preventívny efekt pred vznikom rakoviny kože,“ uvádza na svojej oficiálnej facebookovej stránke Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie a občianske združenie Spoločnosť alergológie a klinickej imunológie.

„SPF produkty obsahujú aktívne zložky, ktoré pomáhajú chrániť pokožku, a to tak, že odrážajú alebo absorbujú UV žiarenie. Množstvo takto zneškodneného UV žiarenia závisí od úrovne ochranného faktora. Ideálne je používať SPF počas celého roka,“ odporúčajú odborníci.

Dobré rady

Platí, že SPF by ste mali nanášať približne 20 – 30 minút predtým, ako pôjdete na slnko. Dospelý človek by mal na natretie celého tela spotrebovať zhruba 30 mililitrov. SPF je potrebné nanášať opakovane a ak športujete alebo sa kúpete, tak o to častejšie.

Čo obsahuje SPF

SPF (ochranný slnečný faktor) v opaľovacích krémoch obsahuje nasledujúce zložky:

Aktívne látky: Tieto zložky poskytujú ochranu pred žiarením. Môžu byť chemické (ako oxybenzón, avobenzón) alebo fyzikálne (ako oxid zinočnatý či oxid titaničitý).

Hydratačné látky: Zložky ako glycerín, kyselina hyalurónová alebo aloe vera pomáhajú udržiavať pokožku hydratovanú.

Antioxidanty: Vitamín C či vitamín E chránia pokožku pred poškodením voľnými radikálmi spôsobenými slnečným žiarením.

Konzervačné látky: Používajú sa na predĺženie trvanlivosti výrobku a zabraňujú rastu mikroorganizmov. Príkladmi sú parabény, fenoxyetanol a benzoáty.

Emulgátory: Pomáhajú spojiť vodu a olej v kréme, aby vznikla homogénna zmes. Príkladmi sú lecitín či polyglyceryl-3-diisostearát.

Zmäkčovadlá: Zložky ako silikóny alebo rastlinné oleje zlepšujú aplikáciu krému a zanechávajú pokožku jemnú a hladkú.

Parfumy a farbivá: Niektoré opaľovacie krémy obsahujú pridané vône a farby, aby boli atraktívnejšie pre používateľov.

Je dôležité vyberať si opaľovací krém podľa typu pokožky a konkrétnych potrieb, a takisto dbať na to, aby bol širokospektrálny, teda aby chránil pred UVA aj UVB žiarením. Chemické látky nemusia vyhovovať každému, je však možné vyberať medzi prírodnejšími variantmi výrobkov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SPF