Vysoké vonkajšie teploty robia zmeny v našom termoregulačnom systéme a zaťažujú srdcovocievny systém. A nielen tých starších, hoci tí, ktorí majú nejaké ochorenia alebo obmedzenia, napríklad vysoký krvný tlak, obezitu, cukrovku 2. typu, chronické ochorenie žíl, si musia dať zvlášť pozor „Na horúčavy reaguje telo rozšírením ciev, týmto spôsobom sa snaží odvádzať prebytočné teplo.
Ak máte slabé dlhodobo rozšírené cievy, ktoré si neplnia svoju funkciu, môžu vznikať opuchy, môže vám kolísať krvný tlak, viac sa spotíte. To všetko má ale svoje následky,“ hovorí praktická lekárka Andrea Štipkalová z Bratislavy.
Nedostatok tekutín a strata minerálov potením sa môže prejaviť svalovou slabosťou, závratmi, nevoľnosťou, ale aj búšením srdca. Ľudia sa často preľaknú, lebo im príznaky pripomínajú infarkt alebo porážku. „V takej chvíli treba najprv zbilancovať, koľko ste za deň vypili.
Upokojiť sa a doplniť tekutiny. Vypite pohár vody – dva a počkajte chvíľu, či sa nebudete cítiť lepšie,“ radí lekárka a upozorňuje, že dehydratácia zhoršuje prekrvenie organizmu a ten najhorší scenár sa môže nakoniec vyplniť.
„Keď málo pijete, krv je hustejšia a ťažšie sa dostáva do jemných cievok v dôležitých orgánoch, aj v mozgu, to môže prispieť k slabej koncentrácii, zhoršovaniu pamäti. Navyše hustá krv má väčšiu náchylnosť k zrážavosti.“
Čítajte viac Seniori by mali prijímať minerály vo vodách chudobných na sodík. Ktoré sú to?Prevencia je dôležitá
Ľudia so zdravotnými problémami a starší ľudia by mali dbať najmä na preventívne opatrenia, ako sa správať počas horúcich letných dní. Ich organizmus obsahuje menej tekutín a ich orgány pracujú pomalšie.
Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2 až 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Piť by sme mali priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte predtým, než sa dostaví pocit smädu.
Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve.
Straty tekutín môžu byť v horúčavách alebo pri fyzickej námahe nepredvídateľné a často si nahovárame, že pijeme dosť. Jedným z objektívnych ukazovateľov, že máte dostatok tekutín, môže byť farba moču. Mal by byť bez zápachu a svetlý ako citronáda.
Ak vám svojou farbou pripomína skôr jablkový džús alebo je nebodaj tmavší, mali by ste rozhodne piť viac. Otázkou je ešte čo.
Pitný režim okrem čistej vody môžete doplniť aj o nízkomineralizované minerálne vody (s obsahom rozpustných látok 200–500 mg/l). Vysoko mineralizované vody (s obsahom rozpustných látok nad 500 mg/l) by sa nemali piť vo väčších množstvách a bez prestávky.
Vody s vysokým obsahom minerálov a s vyšším obsahom sodíka nie sú vhodné pre seniorov ani pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením.
„Ak vám čistá voda nechutí, vytlačte si do nej citrón. Pitie sladkých malinoviek ani ovocných nápojov nie je vhodné, obsahujú veľa jednoduchých cukrov. Majú vysokú energetickú hodnotu a cukor „strháva“ vodu z tela.
Inými slovami, aby sa telo zbavilo cukru, potrebuje vodu. Ak pijete sladené vody, nemali by ste zabúdať dodať telu ešte raz toľko čistej vody,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Štipkalová. Ak pijete alkohol alebo kávu, ktoré odvodňujú, pripočítajte ďalšiu vodu.
Seniori často nepociťujú smäd a neuvedomujú si, že pijú veľmi málo. Aj na to existuje podľa lekárky recept. „Ak máte tento problém, mali by ste si poznačiť množstvo, ktoré máte za deň vypiť a snažiť sa ho dodržať, aj keď nemáte potrebu alebo chuť piť. Vodu by ste si mali nosiť všade so sebou.
Nielen na výlet, ale aj do autobusu alebo do obchodu. Nikdy si nezabudnite so sebou vziať fľašu s vodou.
“Pri zvýšenej fyzickej námahe alebo pri športe v horúčavách sa odporúča dopĺňať stratené minerály a tekutiny pomocou elektrolytových roztokov. „S každoročnými stúpajúcimi teplotami by sme sa mali prispôsobovať a brať si príklad z krajín, kde sa počas najhorúcejších hodín ľudia pred slnkom ukryjú, a fyzicky sa nenamáhať.
Nájdite si miesto v tieni, poseďte si alebo poležte, a keď teplota klesne, až potom pokračujte vo fyzickej prácihovorí lekárka Andrea Štipkalová
Určite ste zažili ten pocit, keď ste vyšli z vychladenej miestnosti do tepla a oblial vás pot. Vedeli ste, že pri tom môžete stratiť až liter vody?
Zdravotný problém ale môže vzniknúť aj vtedy, keď rozhorúčení a spotení vbehnete do vychladenej miestnosti – napríklad do obchodu, kde je ako v chladničke. Naše telo nemá rado teplotné výkyvy a chrbtica je obzvlášť háklivá. Niekedy stačí, že vás spotených trošku „ofúkne“.
Čítajte aj Spálilo vás na dovolenke slnko? Tu je 8 "babských" rád. Ktoré sú skutočne účinné a prečo?„Najlepšou prevenciou je, keď ste spotení, vymeňte si spotené tričko. Myslite na to, či ste na bicykli alebo na lodi. Pozor si dajte aj na dlhšie vlasy, pod ktorými vám môže byť teplo.
Chlapom pomôže čiapka, dámam šatka,“ radí odborníčka. Ani keď vás sekne, netreba hneď robiť paniku a utekať k lekárovi. „Pomáha suché teplo, žiadna teplá voda ani kúpeľ. Gély proti bolesti si môžete nanášať aj 2-, 3-krát denne, mali by ste pocítiť úľavu.
Ale pozor, niektoré gély môžu spôsobiť fotosenzitivitu kože, preto by ste namastené miesto nemali vystavovať slnku. V takých prípadoch je lepšia tabletka.“