Poznáte rakovinu kože?

Existujú tri hlavné typy rakoviny kože. Bazocelulárny a spinocelulárny karcinóm tvoria až 90 % všetkých prípadov, melanóm kože je síce zriedkavý, ale o to nebezpečnejší.

02.08.2024 15:00
melanóm, znamienko, rakovina kože Foto: ,
Ak si strhnete bežné materské znamienko, ešte vám nič nehrozí. Dobre ho vydezinfikujte a väčšinou sa samo úplne zhojí.
debata

Bazocelulárny karcinóm

Alebo aj bazalióm je najčastejším typom kožného karcinómu. Až v 80 % postihuje tvár. Vyskytuje sa čoraz častejšie, oproti minulosti sa jeho počet zdvojnásobil. Vyrastá z buniek povrchovej vrstvy pokožky, ale len zriedka sa šíri ďalej do iných častí tela a často ho možno úplne vyliečiť.

V neskorších štádiách však môže spôsobiť znetvorenie. Možno ho chirurgicky odstrániť, ale častejšie sa využíva napríklad rádioterapia, pretože operácia na tvári alebo krku – kde sa vyskytuje najčastejšie – by mohla zanechať jazvy.

Rastie často pomaly a je nenápadný, preto ho možno ľahko prehliadnuť. Často je mylne považovaný za pupienok alebo ranku, ktorá sa nehojí. Často krváca napríklad aj po holení.

V marci sa modelka Christie Brinkley priznala, že jej z tváre odstránili bazocelulárny karcinóm. Pravdepodobne ho odstraňovali minulý rok aj herečke Melanie Griffith.

S týmto typom rakoviny už vyše desať rokov bojuje aj herec Hugh Jackman, ktorému sa bazalióm objavil na tvári celkom už šesťkrát.

Ľudia, ktorí mali v minulosti rakovinu kože, sú vystavení vyššiemu riziku, že sa u nich objaví opäť. Pri nemelanómovej rakovine sa to do päť rokov zopakuje u 30 až 50 percent ľudí. Druhý melanóm sa objaví aj u 2 až 10 % ľudí, ktorý ho prvý raz prežili.

Spinocelulárny karcinóm

Herečka Diane Keaton bez krému na opaľovanie nevyjde z dverí. Tvár si chráni pred slnkom okuliarmi aj veľkými klobúkmi. O svoju pokožku sa od štyridsiatky ukážkovo stará. Rakovina kože jej totiž strpčuje život už takmer dvadsať rokov.

Toto ochorenie je súčasťou aj jej rodinnej anamnézy. „Pamätám si, že teta Martha mala rakovinu kože v takom pokročilom štádiu, že jej museli odstrániť nos. Bazalióm mal môj otec aj brat,“ spomenula v jednom z rozhovorov.

Aj jej diagnostikovali tento druh rakoviny, keď mala len 21 rokov. V roku 2015 to bol zasa spinocelulárny karcinóm alebo spinalióm. Tvorí len jednu pätinu prípadov.

Druhý najčastejší nádor kože rovnako ako bazalióm vyrastá z buniek povrchovej vrstvy pokožky. V počiatočných štádiách je jeho liečba veľmi úspešná, ale jeho rast môže byť veľmi deštruktívny.

Je to najagresívnejší typ v skupine nemelanómových rakovín kože. Bežne sa vyskytuje na častiach tela, ktoré vystavujeme slnku vrátane tváre, uší, krku a chrbtov rúk.

Zvyčajne vyzerá ako tuhý vystúpený lesklý pupienok vo farbe kože, ktorý rýchlo rastie. Väčšina nádorov sa úspešne lieči chirurgickým odstránením.

Melanóm

Malígny melanóm je najnebezpečnejší typ rakoviny kože, ktorý sa často šíri ďalej do tela vo forme metastáz. Vzniká z buniek, ktoré tvoria kožné farbivo (melanín).

Základom liečby melanómu je chirurgické odstránenie lézie a priľahlých lymfatických uzlín. V pokročilejších štádiách ochorenia sa používa chemoterapia, biologická liečba a imunoterapia.

Rádioterapia sa najčastejšie používa na ožiarenie metastáz, ktoré pacientovi spôsobujú ťažkosti, ale aj na preventívne ožiarenie lymfatických uzlín, ktoré sú ohrozené mikroskopickým postihnutím.

Karcinóm z Merkelových buniek

Ide o zriedkavý, agresívny typ rakoviny kože, ktorý vyrastá z tkaniva ležiaceho medzi kožou a podkožím. Jeho liečba zvyčajne pozostáva z kombinácie chirurgického zákroku a rádioterapie, pričom v pokročilejších štádiách sa používa chemoterapia a v poslednom čase aj imunoterapia.

Veľmi rýchlo rastie a šíri sa do iných častí tela. Máva podobu červeného až modrastého uzlíka. Najčastejšie postihuje ľudí vo veku 70 rokov a viac. U mužov je pravdepodobnosť jeho diagnostikovania takmer dvakrát vyššia ako u žien.

Abeceda melanómu

Akákoľvek ranka, ktorá sa podozrivo dlho nehojí, svrbí, štípe či krváca, by mala vzbudiť vaše podozrenie. Melanóm býva na prvý pohľad iný ako okolité znamienka.

  • A ako asymetria: Nebezpečné je znamienko s „výbežkami“, ktoré nemá pravidelný oválny alebo kruhový tvar.
  • B ako border (ohraničenie): Podozrivé je znamienko, ktoré má neostré akoby rozpité okraje.
  • C ako colour (sfarbene): Ak má znamienko viacero farebných odtieňov, treba ho ukázať odborníkovi. Zhubné znamienka majú často odtiene hnedej a čiernej farby. Melanómy však môžu nielen tmavnúť, ale aj strácať farbu! Niekedy môžu vyzerať ako dlho sa nehojaca, mokvajúca vyrážka.
  • D ako diameter (priemer): Melanómy majú zväčša priemer väčší ako 6 mm.
  • E ako evolution (vývoj): Na pokožke je podozrivé všetko, čo rastie, a to nielen na ploche, ale aj do výšky.
  • F ako funny: Melanóm je akýmsi „škaredým káčatkom“ medzi ostatnými znamienkami na tele. Je jednoducho iný ako ostatné znamienka.
  • G ako growing (rast): Niektoré melanómy rastú priamo do výšky. A to veľmi rýchlo, také tvoria asi 15 % všetkých melanómov.

Melanóm môže byť aj pod nechtom

Máte pod nechtom tmavú škvrnu, a pritom ste sa ani neudreli, ani ste si neprivreli prst do dverí? Označte si jej okraj na nechte vrypom a minimálne mesiac ju pozorujte. Ak odrastá, obyčajne ide o podliatinu. Ak nie, radšej navštívte dermatológa.

Tvári sa ako vred

Ak nemáte ani diabetes, ani neuropatiu (poškodenie nervov) a objavíte si podozrivý vred na nohe, malo by to u vás minimálne vzbudiť pozornosť. Oplatí sa navštíviť lekára.

Máte zvýšené riziko vzniku melanómu?

  • Patríte k fototypu I a II
  • Máte veľa materských znamienok – ak ich je viac ako 50, riziko vzniku melanómu je 2-násobné.
  • Opakovane ste sa spálili na slnku.
  • Vaši priami príbuzní mali melanóm – vtedy sa riziko zvyšuje 8-násobne.
  • Pri práci ste vystavení slnečným lúčom.
  • Ste po transplantácii alebo dlhodobo podstupujete imunosupresívnu liečbu.
melanóm, koža, slnko, kontrola Čítajte aj Aj malá škvrna na koži môže byť smrteľná

Najčastejšie príčiny vzniku rakoviny kože

  • UV žiarenie
  • Vírusy – HPV, opakujúce sa vírusové choroby s prejavom na koži.
  • Prekancerózy – aktinická keratóza.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina kože #karcinóm #melanóm