Rakovina pankreasu patrí medzi najbežnejšie formy rakoviny na svete, lekári ročne diagnostikujú približne pol milióna nových prípadov. Zároveň ide o jednu z najnebezpečnejších foriem rakoviny s vysokou mortalitou, viac než polovica pacientov na ňu zomiera do troch mesiacov od stanovenia diagnózy. Medzi známe osobnosti, ktoré jej podľahli, patrí napríklad aj Alan Rickman, John Hurt, Steve Jobs a Patrick Swayze.
Vedci v rámci výskumu porovnávali vzorky zdravého i rakovinou postihnutého tkaniva pankreasu. Zistili, že karcinogénne bunky spustili v napadnutých vzorkách proces takzvanej metylácie DNA, ktorá vypína prospešný gén HNF4A pomáhajúci udržiavať správny chod mnohých telesných orgánov. Vypnutie génu umožňuje extrémne rýchly rast tumorov. Vedci zverejnili výsledky výskumu vo vedeckom žurnále Gastro Hep Advances.

Strata génu podporuje rakovinu
„Strata génu HNF4A podporuje rozvoj a agresívnosť rakoviny pankreasu a teraz už vieme, že koreluje s vysokou mortalitou pacientov,“ vyhlásila doktorka Maria Hatziapostolosová z Centra Johna van Geesta na výskum rakoviny na Nottingham Trent University.
„Zúfalo potrebujeme šetrnejšie a efektívnejšie spôsoby liečby rakoviny pankreasu. U väčšiny pacientov je diagnostikovaná v neskorom štádiu. U 80 percent pacientov sa ju podarí zistiť až po jej rozšírení, keď je už neoperovateľná,“ vyhlásil doktor Chris Macdonald, vedúci výskumu neziskovej organizácie Pancreatic Cancer UK, ktorá štúdiu financovala.

„Tento projekt prináša nové informácie o tom, ako rakovina pankreasu dokáže potlačiť niektoré molekuly, aby sa mohla agresívne šíriť telom. Práve tieto informácie môžu v budúcnosti viesť k vyvinutiu efektívnejších spôsobov liečby,“ dodal Macdonald.