Bežné lieky na zníženie horúčky a proti bolesti ľudia považujú za bezpečné a deťom i sebe ich často „ordinujú“ ako lentilky. Len málokto však vie, že môžu predstavovať aj potenciálne smrteľné nebezpečenstvo.
„Pri oboch účinných látkach treba byť opatrný. Účinná látka paracetamol sa nachádza v množstve voľnopredajných liekov s rôznymi názvami. Pri užití takýchto liekov v krátkom časovom odstupe môže dôjsť k neúmyselnej otrave,“ upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. To znamená, že človek si ani nemusí byť vedomý, že užíva viacero druhov liekov s rovnakou účinnou látkou.
Paracetamol nájdete ho v liekoch ako Paralen či Panadol. Odporúčaná denná dávka u detí je 10 až 15 miligramov na jeden kilogram ich hmotnosti. Dvadsaťkilogramové dieťa by teda malo denne prijať optimálne 300 miligramov, štyridsaťkilogramové 600 miligramov.
Celková denná dávka by nemala prekročiť 60 miligramov na kilogram hmotnosti, to jest maximálne 1 200 miligramov u dvadsaťkilogramového a 2 400 miligramov u štyridsaťkilogramového dieťaťa. Dospelí by nemali denne prijať viac ako 4 000 miligramov paracetamolu denne, čo znamená osem tabliet.

Odstup medzi jednotlivými dávkami tiež hrá rolu. Najmä u detí sa odporúča striedať medikamenty s účinnou látkou paracetamol a ibuprofén po štyroch až šiestich hodinách. Nepodávajte deťom, ale ani sebe lieky na zníženie horúčky skôr, a to ani v prípade, že predchádzajúca dávka nezabrala alebo zabrala len trochu. Hrozí predávkovanie.
Ak príde k predávkovaniu paracetamolom, zvyčajne sa do 24 hodín prejaví nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo spavosť, potenie, apatia. „Otrava paracetamolom je vážny stav, pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. Pozor, otrava paracetamolom má aj takzvanú bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Otrava paracetamolom sa lieči v nemocnici na oddelení JIS (jednotka intenzívnej starostlivosti) alebo ARO (anesteziologicko-resuscitačné oddelenie), kde je pacient pod neustálym dohľadom lekárov.
Ibuprofén zaťažuje tráviaci trakt
V prípade ibuprofénu dochádza k predávkovaniu, keď pacienti užijú príliš veľa tabliet naraz, alebo ak telo liek nemetabolizuje a nevylučuje správne. Predávkovanie poznáte tak, že postihnutého trápi nevoľnosť, môžu ho bolieť žalúdok, brucho.
Predávkovanie ibuprofénom (v prípade užívania vysokých dávok) spôsobí poškodenie častí tráviaceho systému, najmä žalúdku alebo čriev. Môže spôsobiť najčastejšie žalúdočné vredy alebo krvácanie do tráviaceho ústrojenstva. Ľudia, ktorí už žalúdočný či dvanástnikový vred mali, nesmú ibuprofén užívať vôbec. „Práve preto Štátny ústav pre kontrolu liečiv dlhodobo upozorňuje pacientov pred nekontrolovaným a nadmerným užívaním voľnopredajných liekov,“ dodáva ústav.
Opatrne by mali s ibuprofénom narábať aj ľudia trpiaci problémami so srdcom či obličkami, ďalej pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi a dokonca by sa nemal podávať ani deťom, ktoré práve prekonávajú ovčie kiahne.

V prípade horúčky je jedna dávka lieku s ibuprofénom päť až desať miligramov na jeden kilogram hmotnosti dieťaťa. To znamená, že dvadsaťkilogramové dieťa môže naraz prijať sto miligramov ibuprofénu. Maximálna denná dávka potom predstavuje tridsať až štyridsať miligramov na kilogram, to značí u spomenutého dieťaťa 600 až 800 miligramov.
U detí nad 12 rokov (a dospelých) sa už dávky môžu zvýšiť, tri-až štyrikrát denne možno podať liek s obsahom 200 až 400 miligramov ibuprofénu, maximálne teda 1 600 miligramov.
Závažná intoxikácia môže poškodiť aj obličky. V ťažkých prípadoch sú prejavom otravy kŕče, bezvedomie, zástava dychu. Hrozí aj rozvrat vnútorného prostredia a v dôsledku toho smrť.