Slnko spotrebúva hlavne antioxidanty, ktoré možno doplniť stravou, ako sú vitamíny A (resp. betakarotén – provitamín A), C, E a lykopén.
Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť takzvaný oxidatívny stres. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály tým, že im darujú elektrón, čím ich stabilizujú. Antioxidanty pomáhajú predchádzať chronickým chorobám, ako sú srdcové a cievne choroby, rakovina a neurodegeneratívne ochorenia.
Čítajte viac Ako udržať zdravý črevný mikrobióm? Ktoré potraviny treba jesť a ktorým je lepšie sa vyhnúť?K tvorbe voľných radikálov ďalej prispievajú znečistené ovzdušie, fajčenie, alkohol či chronické infekce v tele. Nevhodná strava bohatá na nezdravé tuky, cukry a spracované potraviny môže tiež podporiť tvorbu voľných radikálov.
Čo treba v lete hlavne jesť
Na čo sa teda v lete v strave zamerať, aby sme z nej získali dostatok antioxidantov? „Vitamín A sa nachádza napríklad v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle, rybách. Vitamín C zase v ovocí, ako sú čierne ríbezle, jahody, citrusové ovocie, kivi, maliny, černice, aj v zelenine ako paprika, karfiol, kel, kaleráb, paradajky, zemiaky.
Čítajte viac Po akom čase od raňajok konzumovať desiatu?Vitamín E nájdete zasa v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén, obsahujú ho paradajky či červený melón.
Ako upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR, vysoké teploty v lete vedú aj k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené s následným nedostatkom minerálnych látok. „Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom,“ dodávajú hygienici.