Oficiálne sa tento hmyz volá muška muškovitá, avšak tento názov na Slovensku nie je veľmi rozšírený, bežne sa im hovorí muchničky, čo je výraz prevzatý z českého jazyka.
Krv sajú len samičky týchto drobných čiernych mušiek (ľudia si ich niekedy mýlia s obyčajnými muchami), bielkoviny z nej využívajú na svoju výživu aj na rast vajíčok, ktoré nakládli. Samotné satie krvi nie je ešte bolestivé, hmyz pri ňom vypúšťa špecifické znecitlivujúce látky, aby ste si nevšimli, že si na vás sadol a nemohli ho odohnať. Avšak keď odletí, postihnuté miesto začne nepríjemne svrbieť, silno bolieť, aj krvácať, opúchať a červenať. Rana môže neskôr vyzerať ako modrina a dlho sa hojiť.
Čítajte viac Čím si natrieť opuchnutý a zapálený štípanec od hmyzu?Extrémne nebezpečné môže byť opakované napadnutie človeka, ktoré v niektorých prípadoch vyvolá už vážnejšie zdravotné problémy. U citlivejších ľudí sa objavia príznaky takzvanej celkovej alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťou hlavy, vyrážkou či vážnymi dýchacími problémami, v tých najhorších prípadoch sa objaví toxický šok, ktorý môže skončiť až smrťou. Ide však naozaj len o výnimočnú situáciu, oveľa častejší býva závažný zápal, ktorý sa do rany prenesie, keď si ju budete škriabať, čo býva v prípade uhryznutia týmto hmyzom veľmi časté.
Riziková je tečúca voda
Ako sa útoku tohto nepríjemného a agresívneho hmyzu vyhnúť? Chráňte sa tak, že nebudete vyhľadávať miesta, kde sa im darí. V domácnosti mušky bežne nenájdete, majú rady hlavne vlhké miesta pri vode. Riziková je najmä tečúca vody, ako sú potoky či rieky. Vyskytovať vo zvýšenom množstve sa môžu aj na pastvinách, kde sa pasie dobytok, ktorý mušky okrem človeka tiež veľmi láka.
Dôležité tiež je dbať na zakrytie pokožky, pretože na rozdiel od komárov muška muškovitá nedokáže prekonať bariéru látky. Existujú aj špeciálne repelenty určené práve proti tomuto hmyzu, avšak dobrú službu urobí aj nanesenie bežného odpudzovača hmyzu, ktorý kúpite v každej drogérii či lekárni.
Čítajte viac Môžu komáre prenášať maláriu aj na Slovensku?Čo robiť, ak vás muška uhryzne? Zásada číslo jedna znie: nikdy, naozaj nikdy si postihnuté miesto neškriabte. Je dôležité chladiť ho, ak máte k dispozícii ľad, prípadne postačí fľaša so studenou vodou. Na výlety si so sebou noste aj dezinfekciu a tiež antialergický gél, ktorý kúpite v lekárni bez lekárskeho receptu a môže vám urobiť neoceniteľnú službu, keď zmierni úporné svrbenie a tiež opuch. Dezinfekciu je dobré použiť, aby ste predišli vzniku infekcie a tiež aby sa z rany vyplavili škodlivé látky.
Čo muška prenáša
V našich zemepisných šírkach tento hmyz neprenáša vážne choroby, v subsaharskej Afrike sa od neho môžete nakaziť takzvanou riečnou slepotou, ktorá môže spôsobiť čiastočné či trvalé oslepnutie. V ojedinelých prípadoch je u nás prenášačom lymskej boreliózy.