Namiesto vzrušujúcich aktivít tak len znudene sedia doma za počítačom alebo sa pozerajú na obrazovku mobilu a nie je možné ich dostať von. Na druhej strane by veľa detí aj rado zažilo zaujímavé prázdniny, ale pre zlú finančnú situáciu rodiny alebo nedostatok času rodičov sa nudia doma.
Čo môžu rodičia či iní dospelí urobiť, aby to tak nebolo? Polovica prázdnin je ešte pred nami, zmeniť a zlepšiť sa dá veľa. Zopár tipov priniesla Liga za duševné zdravie. „Nie pre každého leto znamená čas výletov, dovoleniek a zábavy s kamarátmi. Absencia školskej rutiny u dospievajúcich môže spôsobiť nárast pocitov izolácie, úzkosti či celkovej nepohody. Je to podmienené tým, akými aktivitami daný mladý človek letný voľný čas vyplní. Nie každý sa totiž okamžite vyberie na kúpalisko či na hory, niekto len napríklad zatiahne v izbe roletu, aby mu slnko nesvietilo do monitora,“ konštatuje organizácia. Ako teda nudné leto zmeniť na vzrušujúce či aspoň zmysluplné?
Čítajte viac Plávajte letom zdravo. Čo si vziať k vode?1. Nadviažte na záujmy
Každého niečo zaujíma, dokonca aj znudeného tínedžera a je na šikovnosti rodičov, ako tieto záujmy využili na posilnenie vzájomného vzťahu. „Nájdite most medzi jeho záujmami a rôznymi aktivitami vonku. Skúste nájsť spôsoby, ako jeho hobby preniesť z bytu do prírody či mesta, či možnosti, ako zo solitérnych aktivít urobiť spoločenské,“ radí Liga za duševné zdravie.
2. Nájdite spolu vhodnú brigádu
Ešte stále je nejaký čas na to, nájsť pre dieťa vhodnú brigádu, ktorá nemusí byť vôbec nudná. „Brigády nemusia byť vždy len v znamení nekonečne sa vlečúceho času na stavbe, v sklade či za pokladňou. Mnohé z nich ponúkajú prieniky s históriou, umením či inými zaujímavými témami. Nájdite tak spoločne brigádu, ktoré okrem času stráveného vonku či vreckového ponúkne vášmu dospievajúcemu aj niečo naviac,“ radí Liga za duševné zdravie
3. Majte pod kontrolou technológie
Veľa rodičov vôbec nekontroluje, koľko ich dieťa strávi času pozeraním do obrazovky mobilu. Deti samé si túto oblasť kontrolovať nedokážu, zostáva to preto na mame či otcovi. „Snažte sa v rámci možností sledovať, koľko času trávia vaše deti pred obrazovkou, v prípade tých mladších môžete skúsiť nastaviť aj pravidlá, napríklad jedna hodina vonku a 20 minút na počítači. Nútená pauza od virtuálnych svetov môže podnietiť ich chuť objavovať svet skutočný,“ konštatuje organizácia.
Čítajte viac Čo robiť, keď... Pohryznutie hadom, hnačka, opar, nevoľnosť, letné prechladnutie. Ako riešiť letné pohromy4. Spojte ich s kamarátmi
Je dôležité, aby váš tínedžer nebol v kontakte s kamarátmi len cez sociálne siete. Skontaktujte sa tak s rodičmi jeho kamarátov či spolužiakov a zorganizujte spoločnú grilovačku či dovolenku. Len málo vecí motivuje deti ísť von ako iné deti a to platí aj pre tínedžerov.
5. Motivujte ich k vnútornému rozvoju
Relatívne voľnejší letný rozvrh ponúka priestor nielen na trávenie času v prírode, ale napríklad aj na vytvorenie nových návykov a osobný rozvoj. Predstavte napríklad svojmu tínedžerovi princípy všímavosti (mindfulness). „Všímavosť spočíva v zameraní sa na prítomnosť, je o plnom zapojení sa do čohokoľvek, čo práve robíme – bez rozptyľovania alebo posudzovania a uvedomení si svojich myšlienok a pocitov bez toho, aby sme sa v nich stratili,“ uzatvára Liga za duševné zdravie.