„Pobyt v morskej vode primeraný pobyt na slnku a relax počas dovolenky posilňujú imunitný systém a aj dýchacie cesty, ak si prepláchnete dutiny morskou vodou. Primeraný pobyt na slnku tiež prispieva k tvorbe dôležitého vitamínu D,“ informije facebooková stránka Alergológovia a imunológovi Slovenska. Prečítajte si, s akými zdravotnými problémami vám môže dovolenka pri mori pomôcť.
Dýchacie problémy sa zmenšia
Morský vzduch obsahuje takzvané negatívne ióny, ktoré môžu zlepšiť dýchanie a podporiť kondíciu dýchacieho systému. Negatívne ióny sú atómy alebo molekuly, ktoré získali jeden alebo viac elektrónov, čo im poskytuje záporný náboj. Tieto ióny sa často vyskytujú v prírode, najmä v blízkosti vody, vodopádov, vo vzduchu sa tiež koncentrujú po búrkach a dobrou správou je i to, že okrem morských oblastí sú hojne zastúpené aj v horách a v oblastiach s vysokým obsahom rastlín.
Čítajte viac Otravujú vás telefonáty od šéfa počas dovolenky? V tejto firme sa to nestávaMedzi výhody negatívnych iónov patrí hlavne zlepšenie kvality vzduchu. Pomáhajú odstraňovať prach, peľ, pleseň a iné alergény z ovzdušia. Priamo ovplyvňujú zdravie dýchacieho systému, pretože dýchacie cesty uvoľňujú a otvárajú. Niektoré štúdie navyše naznačujú, že negatívne ióny môžu zvýšiť hladinu hormónu serotonínu, dôsledkom čoho je výrazné zlepšenie nálady a zmiernenie smútku, úzkostí a depresií. Sú aj náznaky, že zlepšujú mentálnu bdelosť a koncentráciu.
Vlhkosť morského vzduchu je prirodzene vyššia, čo pomáha hydratovať sliznice dýchacích ciest a znižuje to ich podráždenie. Slanosť má zase mierne antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri čistení dýchacích ciest. Inhalácia morského vzduchu alebo pary z morskej vody môže pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť príznaky astmy a chronickej bronchitídy. Morský vzduch je tiež menej znečistený ako vzduch v mestských oblastiach, čo znamená menšie vystavenie škodlivým látkam.
Morská voda tiež obsahuje veľké množstvo účinných látok, ktoré zlepšujú stav dýchacích ciest. Sodík pomáha udržiavať takzvanú osmotickú rovnováhu a regulovať obsah vody v tele, čo je dôležité pre hydratáciu dýchacích ciest. Horčík má protizápalové účinky a pomáha tiež uvoľňovať svaly dýchacích ciest, čo je prospešné pre ľudí s astmou. Vápnik je dôležitý pre správnu funkciu buniek, vrátane tých v dýchacích cestách.
Zlepšuje kožné ochorenia
Reč je hlavne o ekzéme či psoriáze. Morská voda obsahuje množstvo minerálov, ktoré majú protizápalové účinky a pomáhajú pri rôznych kožných problémoch. Horčík má silné protizápalové vlastnosti, znižuje svrbenie a suchosť kože. Sodík pomáha udržiavať rovnováhu vlhkosti kože a zlepšuje hydratáciu. Jód má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe infekcií a podporiť hojenie rán. Vápnik podporuje regeneráciu kožných buniek a pomáha pri hojení malých poranení a podráždení kože.
Zinok má protizápalové a hojivé vlastnosti a môže byť prospešný pri akné a iných zápalových kožných ochoreniach. No a chloridy pomáhajú udržiavať pH rovnováhu kože a zlepšujú hydratáciu. Morská voda znižuje zápal, svrbenie a suchosť spojenú s ekzémom. Pravidelný kontakt s morskou vodou môže zmierniť príznaky psoriázy vďaka jej protizápalovým a hojivým vlastnostiam.
Čítajte viac Chystáte sa stanovať a kúpať sa v jazerách? Pozor na kontaktné šošovkyZlepšuje imunitu
Ako môže pobyt pri mori zlepšiť našu obranyschopnosť? Do hry vstupuje viacero faktorov. Slováci navštevujú hlavne južné moria, kde nie je núdza o slnečný svit. Pobyt na slnku umožňuje telu produkovať vitamín D, ktorý je životne dôležitý pre imunitný systém. Vystavenie sa slnečnému žiareniu môže zlepšuje náladu a znižuje či celkom odstraňuje stres, úzkosť a depresiu. Je vedecky dokázané, že dobrý psychický stav má na činnosť buniek imunitného systému blahodarný vplyv.
Nehovoriac o tom, že plávanie v mori, prechádzky po pobreží, odpočinok a dostatok spánku znamenajú oddych a relax, čo tiež pozitívne ovplyvňuje obranyschopnosť. Pobyt v morskej vode ďalej uľavuje od bolesti pohybového systému, minerály vo vode obsiahnuté zmierňujú bolesti kĺbov i svalov.
Kedy si dávať pozor
A hoci morská voda a morský vzduch majú mnoho zdravotných výhod, sú určité zdravotné problémy, pri ktorých treba byť veľmi opatrným a v niektorých prípadoch si pobyt pri mori aj odpustiť. Niektorým pacientom s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a ťažkou astmou nemusí dobre robiť vlhkosť a slanosť morského prostredia a ich symptómy sa môžu dokonca zhoršiť. Ľudia s extrémne citlivou pokožkou niekedy reagujú na soľ v morskej vode podráždením alebo alergickými reakciami. Ak má niekto otvorené rany alebo aktívne zápalové kožné stavy, morská voda ľahko spôsobí podráždenie a bolesť.
Pacienti s pokročilými srdcovými ochoreniami aj s vysokým krvným tlakom môžu mať problémy s vysokou vlhkosťou a vysokou teplotou, čo zhoršuje ich stav a hrozia aj srdcové príhody. Ďalej niektoré autoimunitné ochorenia sa môžu zhoršiť. Vysoká vlhkosť u niektorých ľudí s artritídou a inými chronickými ochoreniami kĺbov zhoršuje bolesť.