„Pri výbere slnečných okuliarov je dôležité vedieť, koľko percent UV žiarenia dokáže filter na okuliaroch zachytiť. V prípade kvalitných okuliarov by to malo byť 99 až 100 percent. Dôležité je, aby chránili pred UVA aj UVB žiarením, odporúča sa UV 400," ozrejmila Slavomíra Hercová z oftalmologickej ambulancie Agel Clinic v Bratislave. Počas pobytu pri mori sa odporúča 50– až 60-percentné zatmavenie skiel.

Hercová upozornila, že slnečné žiarenie môže spôsobovať vznik sivého zákalu a urýchliť rozvoj makulárnej degenerácie. „Pobyt na slnku je nebezpečný najmä vtedy, keď je nižšia koncentrácia ozónu, lebo intenzita UV žiarenia je vtedy najvyššia," priblížila. S nosením slnečných okuliarov môžu mať problém napríklad deti, ktoré ich odmietajú. „Do dvoch rokov je vhodná ako ochrana šiltovka alebo klobúčik," radí lekárka.
Viac starostlivosti v lete
V letnom období si oči vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pretože slnečné žiarenie je silnejšie a ľudia trávia viac času v klimatizovanom prostredí. „Prúd vzduchu z klimatizácie oko vysušuje, vysychá spojivka a rohovka. Dôsledkom suchého oka je paradoxné slzenie, keďže sa mení kvalita slzného filmu, a tiež pálenie očí a pocit piesku v očiach,“ vysvetlila odborníčka. Radí oči pravidelne zvlhčovať umelými slzami.