Populáciu ôs výrazne ovplyvňuje mierna zima a aj tá posledná sa vyznačovala teplejším počasím. Navyše horúce leto spôsobuje, že osy majú čo jesť, a tak sa správajú sebavedomejšie a útočnejšie.
Osy dokážu poriadne znepríjemniť pobyt pri vode, grilovačku či záhradnú oslavu narodenín. Ich nájazdu sa však môžete do nejakej miery vyhnúť a keď sa už objavia, svojím správaním spôsobiť, že nezaútočia a nepichnú.
Z hľadiska oblečenia je najlepšou prevenciou neobliekať si príliš farebné oblečenie predovšetkým s kvetinovými vzormi, ktoré môže osy priťahovať. Ak sa chystáte na letnú akciu, kde sa bude aj jesť a piť, vyvarujte sa použitiu sladkej voňavky, tá na osy pôsobí priam ako magnet. Nebezpečná je v tomto zmysle aj sladko voňajúca kozmetika.
Čítajte viac Rozhovor s imunoalergologičkou. Ktorý je nebezpečnejší? Jed osy alebo včely?Prevencia je základ
Prevenciou pred nájazdom nepríjemného hmyzu je odstrániť všetky zvyšky jedál, sladkých nápojov či odpadky z dosahu ôs. Nápoje aj jedlá, ktoré sa ešte len budú piť či konzumovať, majte ideálne zakryté. Sladké nápoje uzavrite vždy. Po grilovaní dôkladne gril vyčistite, aby na ňom nezostali zvyšky jedla, ktoré môžu hmyz prilákať. Okná a dvere by mali byť vybavené sieťkami proti hmyzu, aby sa osy nedostali do vnútra domu.
Nepríjemné je objaviť osie hniezdo. Tu platí predovšetkým zásada, že sa k nemu netreba približovať, aby ste ho podrobnejšie preskúmali, pretože osy to budú považovať za útok, dajú si o votrelcovi vedieť a môžu na neho zaútočiť. Na odstránenie hniezda si vždy zavolajte odborníkov.
Čítajte viac Čím si natrieť opuchnutý a zapálený štípanec od hmyzu?Na terase alebo záhrade môžete použiť špeciálne repelenty proti osám, ktoré ich odpudzujú. Ak viete, že sa budete pohybovať v oblasti s vyšším výskytom ôs, môžete použiť prírodné repelenty, ako sú esenciálne oleje z mäty piepornej, eukalyptu alebo citrónovej trávy.
Na miesta, kde sa často zdržiavajú osy, môžete umiestniť osie pasce. Tieto pasce obsahujú sladký roztok, ktorý hmyz priláka a následne ho uväzní.
Zostaňte pokojní
Čo robiť, ak sa už osa priblíži? Zo všetkého najdôležitejšie, no často aj najťažšie je zostať v pokoji. To predovšetkým znamená nekričať, nerobiť prudké pohyby ani nezačať mávať rukami v snahe osu odplašiť. Tá si totiž také správanie vyhodnotí ako útok na seba a bude sa chcieť brániť v podobe žihadla. Skôr sa snažte pomaly ustúpiť. Tento postup naučte aj malé deti, pretože práve tie sú pri stretnutí s osou v najväčšom strese a môžu reagovať neadekvátne.
Čítajte viac Dráma po bodnutí hmyzom. Nepanikárte a konajtePichnutie osy je nebezpečné hlavne pre ľudí, ktorí na jed tohto hmyzu reagujú alergicky. O tomto svojom probléme pritom vôbec nemusia vedieť, až kým ich osa nebodne, čo môže mať veľmi nepríjemné následky. Osa môže svojím pichnutím človeka až zabiť.
Vážna alergická reakcia sa prejavuje opuchom, začervenaním, svrbením tela, vyrážkou, vracaním, nevoľnosťou aj dýchacími ťažkosťami a malátnosťou. Postihnutý môže upadnúť do šoku a bezvedomia. V tých najvážnejších prípadoch dochádza až k zastaveniu činnosti srdiečka.
Ľudia, ktorí o alergickej reakcii vedia, by so sebou mali vždy nosiť pohotovostné lieky, čo je adrenalínové pero, ktoré si treba pichnúť, kortikoidy a antihistaminikum.