Najsilnejšie alergény tohto obdobia, ako sú trávy z čeľade lipnicovitých, palina a ambrózia, sa vyskytovali väčšinou v nižších denných koncentráciách. Konštatovala to v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Podľa nej peľ paliny dosiahol miestami už alergiologicky významné denné koncentrácie. Najvyššie zaznamenali monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Košiciach. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie hladiny v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach.
Kvitne invázna zlatobyľ
„Pokračuje peľová sezóna pŕhľavy. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu paliny, peľ ambrózie dosiahne väčšinou len nízke denné hladiny. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v nízkych koncentráciách vyskytovať v ovzduší až do jesene," uviedla Lafférsová v prognóze na najbližšie dni.
Čítajte viac Čo robiť, ak sa u mňa po užití lieku prejavia nežiaduce účinky? Napríklad zvracanie, hnačka, závraty...?Pripomína tiež, že kvitne invázna zlatobyľ z čeľade astrovitých, ktorej peľ patrí takisto medzi silné alergény. „Žlté porasty zlatobyle vidíme pozdĺž ciest, železničnej trate či v neudržiavaných záhradách a na poliach. Zlatobyľ je hmyzom opelivá rastlina, preto jej peľ v ovzduší zachytávame v nižších koncentráciách. Pre alergika je preto rizikový pohyb v blízkosti súvislých porastov zlatobyle, kde je koncentrácia jej peľu niekoľkonásobne vyššia než v údajoch monitorovacích staníc,“ zdôraznila Lafférsová.