Ľudia s demenciou majú problémy napríklad s platením, vedením rozhovoru, vedením auta alebo s jedením príborom. Nie vždy sú príznaky rovnaké a nemusia sa prejavovať ani v rovnakom poradí. U každého môže toto ochorenie postupovať inak.
„U ľudí s diagnostikovanou demenciou môže choroba pretrvávať aj 20 rokov bez toho, aby sa objavili prvé príznaky.“
Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba. Hlavným príznakom tohto degeneratívneho ochorenia je narastajúca strata pamäti. Postihuje krátkodobú pamäť a duševnú činnosť, ako je myslenie, reč či orientácia. Ovplyvňuje aj správanie a neskôr aj chôdzu a pohyb. Alzheimerova choroba je pomenovaná podľa nemeckého neurológa Aloisa Alzheimera, ktorý v roku 1906 prvýkrát opísal príznaky tohto ochorenia.
„Alzheimerova choroba je nezvratné degeneratívne ochorenie, ktoré pomaly, postupne ničí mozgové bunky.“
S pribúdajúcimi rokmi nemusíte nevyhnutne dostať alzheimera. Postihuje menej ako jedného človeka z 1 000 mladšieho ako 65 rokov a približne jedného z 15 vo veku 65 a viac rokov. Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom častejšie zabúdame, ale mnohí sa budeme tešiť duševnej sviežosti aj po osemdesiatke. A hoci pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby súvisí so zvyšujúcim sa vekom, pretože k vzniku ochorenia prispievajú mnohé zdravotné problémy, ktoré sa objavujú u starších ľudí, ako je napríklad ateroskleróza, samotný vysoký vek nie je príčinou ochorenia. Počet ľudí s Alzheimerovou chorobou a inými typmi demencie narastá aj preto, že v porovnaní s minulosťou sú diagnostikované skôr a žijeme dlhšie.
„Aby liečba dokázala spomaliť, prípadne na istý čas aj pozastaviť vývoj ochorenia, je potrebné ho odhaliť včas.“
Čo presne spôsobuje Alzheimerovu chorobu, nie je jasné, svoju úlohu v tom zohráva genetika, ako aj kombinácia rizikových faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť. Ale počet ľudí, ktorí dostanú Alzheimerovu chorobu v dôsledku genetickej poruchy, je v skutočnosti veľmi nízky a predstavuje len približne 1 % prípadov.
Čítajte viac Bojíte sa Alzheimerovej choroby? Táto hra je skvelá prevencia, hovorí skúsený a uznávaný hráčRizikové faktory: genetická predispozícia, hypercholesterolémia, hypertriglyceridémia, obezita, hypertenzia, srdcovocievne ochorenia, cukrovka, pravidelné fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nižšie vzdelanie, nedostatočná psychická a fyzická aktivita.
Prevencia: vyšší stupeň vzdelania, aktívny životný štýl, vysoká miera uspokojenia v pracovnom živote, sociálna zaangažovanosť a bohatá sociálna sieť, častejšia účasť v aktivitách stimulujúcich mentálne a fyzické schopnosti
Vyššie vzdelanie môže zlepšiť kognitívnu rezervu, teda dôjde k vzniku takých kompenzačných mechanizmov, ktoré sa dokážu vyrovnať s patologickými zmenami v mozgu a tým oddialiť prejavy demencie. Bohaté sociálne kontakty poskytujú stimuláciu intelektu, a tak môžu ovplyvniť kognitívne funkcie. Pravidelná fyzická námaha pravdepodobne súvisí s oneskorením nástupu demencie u starších ľudí.
Ako sa prejavuje demencia | |
---|---|
Kognitívne prejavy | porucha pamäti, myslenia, úsudku, orientácie, reči, učenia, poznávania, praxie, exekutívnych funkcií |
Psychopatologické prejavy | depresia, úzkosť, apatia, mánia, bludy, halucinácie, agresia, poruchy spánkového rytmu |
Poruchy správania | spoločensky neprijateľné správanie, zvláštne motorické správanie |
Telesné prejavy | inkontinencia, úbytok hmotnosti, ubúdanie svalovej hmoty, motorické symptómy |
Funkčné obmedzenia | ťažkosti s domácimi prácami, so sebaobsluhou v základných činnostiach (jedenie, hygiena), s komunikáciou, so samostatným fungovaním |
Zdroj: Štandardné postupy, Diagnóza Alzheimerova nemoc! A co dál?
Prvé príznaky a symptómy Alzheimerovej choroby
Strata pamäti: vrátane neschopnosti spomenúť si na nedávne udalosti, ťažkosti s hľadaním správnych slov, neschopnosť riešiť bežné problémy.
Zmena nálady: zmeny osobnosti charakterizované rozčuľovaním sa, úzkosťou, bojovnosťou, ľahostajnosťou a uzavretím sa do seba.
Odlúčenie: strata záujmu o koníčky a zamestnanie.
Zlý úsudok: zhoršujúca sa schopnosť úsudku, čoraz ťažšie rozhodovanie.
Blúdenie: dezorientácia s možnosťou stratiť sa aj na známych miestach.
Problémy so slovami: zhoršená reč a plynulosť.
Zabúdanie vecí: ukladanie vecí na iné miesta, neschopnosť nájsť už schované veci.
Ťažkosti s dokončením úloh: problémy aj pri vykonávaní bežných domácich prác.
Zmätok v čase a orientácii v priestore: neschopnosť dodržať čas akéhokoľvek stretnutia, blúdenie na známych miestach.
Strata predstavivosti: zabúdanie tvárí, neschopnosť používať vytvorené zoznamy.
Prevrátená noc a deň: poruchy nočného spánku, predriemanie celého dňa a nespavosť v noci, dezorientácia a blúdenie.
Čo môžete urobiť?
Trénujte pamäť: dobrá duševná kondícia sa udržiava konverzáciou, čítaním kníh, lúštením krížoviek a tiež cieleným tréningom pamäti.
Cvičte: fyzická aktivita a cvičenie sú dôležité. Minimálne sa prechádzajte po rovnom povrchu aspoň 40 minút denne.
Zdravo sa stravujte: uprednostnite stravu bohatú na živiny a antioxidanty.
Chodievate na preventívne prehliadky: dôležité sú pravidelné kontroly krvného tlaku a cholesterolu.
Liečte sa: ak vám lekár predpíše lieky, je nevyhnutné, aby ste ich pravidelne užívali.