Prečo prichádzame vekom o zrak?
Ako postupne starne ľudské telo a s ním všetky tkanivá, starnú aj naše oči. Prvé zmeny súvisiace s vekom sa prejavia, keď nedokážeme zaostriť na blízku vzdialenosť. Presbyopia nastupuje už okolo 45. roku života. Začíname rozmazane vidieť pri čítaní a potrebujeme okuliare, bez ktorých sme sa dovtedy zaobišli.
Je možné, že si postupné zhoršenie zraku nevšimneme?
Akútne zhoršené videnie dokážeme postrehnúť hneď a vtedy častejšie vyhľadáme očného lekára. Akomodácia oka sa však zhoršuje postupne, a na neostré videnie si časom môžeme zvyknúť, preto si zhoršenie zraku spočiatku nemusíme uvedomovať. Často pacient prichádza do ambulancie s tým, že do diaľky, napríklad pri šoférovaní, vidí dobre a až vyšetrenie odhalí potrebu korekcie alebo aj operácie, preto sú dôležité pravidelné očné preventívne vyšetrenia a kontroly, ktoré je potrebné absolvovať aspoň raz za rok.
Najohrozenejšou skupinou očnými ochoreniami sú seniori. Ak máte po šesťdesiatke, nemali by ste zanedbávať preventívne prehliadky zraku, hoci nepociťujete žiadne problémy.
Môžeme vyriešiť prvé problémy s videním tým, že si kúpime okuliare v drogérii? Nemôžu nám poškodiť zrak?
Ak máte rovnakú dioptrickú chybu v oboch očiach a nemáte vyšší astigmatizmus, môžete použiť aj „lacné okuliare“ ako lupu, keď potrebujete napríklad niečo prečítať v obchode alebo ako náhradné okuliare. Ideálne je však absolvovať vyšetrenie a na jeho základe si dať vyrobiť potrebnú korekciu na prácu na blízku vzdialenosť. Pri dlhšom čítaní, pri práci na počítači alebo pri vykonávaní akejkoľvek detailnej práce oceníte kvalitné okuliare.
Čítajte viac Sivý zákal je bežný problém, netreba sa báť operáciePrečo sú v seniorskom veku už zmeny k horšiemu rýchlejšie?
Bunky ľudského tela sa počas celého života delia a rozmnožujú. Čím viac sa delia, tým sú opotrebovanejšie a prestávajú správne fungovať. S pribúdajúcim vekom sa bunkové poškodenia hromadia, preto sa zdravotné problémy kumulujú, tento proces sa nám zdá rýchlejší a poškodenia sa oveľa ťažšie odstraňujú. O to viac je potrebné znižovať oxidačný stres buniek komplexne, správnym životným prístupom, životosprávou, ale aj prevenciou.
Neignorujte tieto príznaky
- bolesť očí
- rozmazané, dvojité alebo zakryté videnie
- časté bolesti hlavy
- ťažkosti s videním v noci
- jasné záblesky svetla alebo veľké plaváky, suché alebo slziace oči
- únava očí po pohľade na obrazovky
- citlivosť na svetlo
Ktoré časti nášho oka sa najrýchlejšie opotrebujú?
Najrýchlejšie degeneratívnemu procesu podlieha šošovka, jednak v súvislosti s už spomínanou akomodáciou, keď stráca elasticitu, a preto začíname potrebovať okuliare pri práci nablízko, ale tiež skalením. Šošovka stráca transparentnosť a vzniká sivý zákal – katarakta, vtedy vidíme hmlisto, so slabým kontrastom.
Sivý zákal sa dá odstrániť len operáciou?
Áno, operácia je bezpečná, rýchla a nie je bolestivá. Má výborný pooperačný efekt, zbaví vás hmlistého videnia aj okuliarov aspoň na jednu vzdialenosť, väčšinou do diaľky, ale v mnohých prípadoch dokonca aj nablízko, teda na čítanie. Očný lekár po kompletnom vyšetrení oka určí, aký typ umelej vnútroočnej šošovky je vhodný na implantáciu.
Prichádzajú degeneratívne ochorenia očí skôr než v minulosti? Vyskytujú sa častejšie očné problémy aj u detí?
Nezdravý životný štýl dokáže urýchliť vznik problémov s videním, na druhej strane včasnou diagnostikou modernými vyšetrovacími prístrojmi dokážeme odhaliť viac ochorení ako v minulosti. Novou epidémiou sa stáva krátkozrakosť u detí, ktorá vzniká ako následok častejšieho pozerania do blízka – do počítaču alebo mobilu, a trávením väčšiny času dňa v interiéri pri umelom osvetlení.
Čo môžeme urobiť pre to, aby sme si zdravie očí udržali čo najdlhšie?
Oči sú náš najdôležitejší zmyslový orgán, preto by sme sa o ne mali pravidelne starať. A to už od detstva – zistením dioptrickej chyby a jej správnou korekciou okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Nemali by sme zabúdať na preventívnu očnú prehliadku, ktorú treba absolvovať raz do roka. Mali by sme si chrániť zrak slnečnými okuliarmi, robiť krátke prestávky počas práce s počítačom, aplikovať si zvlhčujúce kvapky. Veľmi dôležitá je ale aj liečba iných systémových ochorení. Pre dobré videnie je rozhodujúci najmä stav ciev. Cukrovka, ateroskleróza, hypertenzia, autoimunitné ochorenia, ako je skleróza multiplex, endokrinná orbitopatia, vaskulitídy a mnohé iné choroby ovplyvňujú videnie aj jeho prognózu. Často ide o nezvratné stavy, preto je dôležité zachytiť a liečiť všetky ochorenia včas a podstupovať pravidelné kontroly.
Čítajte viac Jedzte túto potravinu 4 mesiace a uvidíte, že sa vám zlepší zrakSeniori často podceňujú nosenie slnečných okuliarov. Môže vystavovanie sa UV lúčom prispieť k poškodeniu zraku?
Nosenie slnečných okuliarov má veľký význam najmä v prevencii vekom podmienenej degenerácie makuly, je to ochorenie centra sietnice – žltej škvrny. Okuliare s UV filtrom chránia oko pred slnečnými lúčmi a môžu zabrániť vzniku alebo aspoň spomaliť progresiu tohto ochorenia. Vekom sa oči stávajú citlivejšie na svetlo a slnečné okuliare spríjemnia pozeranie.
Majte poruke očné kvapky
Pomôžu vám upokojiť suché oči, zbavia vás svrbenia spôsobeného alergiami alebo inými dráždivými látkami, ktoré sa vyplavia. Skúste kvapky bez konzervačných látok v jednorazových ampulkách skladovať v chladničke. Chlad poskytne extra upokojujúcu úľavu.
Ako prebieha prehliadka u očného lekára?
Kompletné očné vyšetrenie pozostáva u detí aj u dospelých z vyšetrenia zrakovej ostrosti, očného tlaku a vyšetrenia oka mikroskopom vrátane očného pozadia. U detí sa častejšie rozkvapkávajú oči pre správne určenie dioptrickej chyby a správny predpis korekcie, kým u starších pacientov sa sústredíme najmä na degeneratívne procesy. Na základe zistených zmien v oku potom indikujeme ďalšie podrobnejšie vyšetrenia – napríklad OCT makuly alebo zrakového nervu.
Podceňujú seniori preventívne prehliadky u očného lekára?
Denne sa stretávame v očných ambulanciách s podceňovaním až zanedbaním očného stavu súvisiaceho so sivým zákalom, s glaukómom, s vekom podmienenou degeneráciou makuly alebo u diabetikov so zmenami už na úrovni sietnice. Niektoré ochorenia dokážeme riešiť s dobrým efektom, ako sú dioptrické chyby oka, sivý zákal, glaukóm, iné ochorenia oka majú horšiu prognózu. V oboch prípadoch je dôležité navštevovať oftalmológa pravidelne a podľa odporúčaní.
Pozor, ak šoférujete!
- Potvrdenie od všeobecného lekára nepotrebujeme len pri vydaní vodičského preukazu.
- Zákon si všíma aj bežných šoférov po 65. roku života, keď najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov potrebujeme opäť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Tento postup sa potom opakuje každých nasledujúcich päť rokov.
- Súčasťou vyšetrenia u všeobecného lekára je aj test zrakovej ostrosti alebo zorného poľa. Lekár v závislosti od vášho zdravotného stavu ale môže rozhodnúť, že musíte absolvovať vyšetrenia aj u iných špecialistov – napríklad aj u očného lekára.
- Najčastejšie trápi seniorov za volantom: krátkozrakosť, ďalekozrakosť, sivý alebo zelený zákal, zúžené zorné pole a zlé periférne videnie.
- Ak takéto potvrdenie nemáte, môžete dostať pokutu až do výšky sto eur.