1. Sivý zákal
Najčastejšie degeneratívne ochorenie očí, ktoré postihuje zvyčajne ľudí vo veku 60 až 75 rokov a v 75. roku života už takmer celú populáciu. Spôsobuje ho poškodenie šošovky. Za normálnych okolností je naša šošovka číra, ale pri tomto ochorení sa zakalí, čo bráni prechodu slnečným lúčov cez sietnicu. Sivý zákal sa prejavuje pocitom zahmleného videnia, ako keby ste sa pozerali cez špinavé sklá okuliarov alebo dokonca cez mliečne sklo. Chránením si zraku pred UV žiarením slnečnými okuliarmi môžete tvorbu sivého zákalu oddialiť. Ochorenie dokáže odstrániť len chirurgický zákrok, pri ktorom sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka. Operáciu je potrebné podstúpiť čo najskôr.
2. Vekom podmienená degenerácia makuly
Oči ľudí vo vyspelých krajinách podliehajú vážnym degeneratívnym procesom, ktoré môžu viesť až k strate videnia. Ochorenie sietnice je najčastejšou príčinou slepoty u starších ľudí. Vekom podmienená degenerácia makuly postihuje asi desať percent populácie vo veku od 65 do 74 rokov a 30 percent ľudí nad 75 rokov. Spočiatku sa prejavuje v detailoch, napríklad pri čítaní. Písmo v texte sa deformuje, máte pocit akoby sa písmená hýbali alebo boli pokrivené. Neskôr sa deformujú aj väčšie predmety, nakoniec môže brániť vo videní čierny fľak. V týchto prípadoch je potrebné spozornieť a čo najskôr vyhľadať očného lekára. Pacient s touto diagnózou dokáže sám kontrolovať vývoj ochorenia pravidelným samovyšetrovaním pomocou Amslerovej mriežky. Vekom podmienená degenerácia makuly veľmi často vzniká na oboch očiach. Vyskytuje sa v dvoch formách – suchej a vlhkej.
Suchá forma obvykle postupuje pomaly a spočiatku si ju nemusíte ani všimnúť. Spôsobuje trvalé a závažné zhoršenie zrakovej ostrosti. Suchá forma sa môže zmeniť na vlhkú.
Vlhká forma postupuje rýchlejšie, prejavuje sa náhlym zhoršením zraku. Bunky sietnice sú natoľko postihnuté, že odumierajú. Ak sa ochorenie nelieči, môže dôjsť k úplnej strate zraku.
„Niektoré ochorenia, ako sú dioptrické chyby oka, sivý alebo zelený zákal, dokážeme riešiť s dobrým efektom. Iné ochorenia oka majú horšiu prognózu. V oboch prípadoch je dôležité navštevovať oftalmológa pravidelne a podľa odporúčaní.“
Príčiny tohto ochorenia nie sú celkom jasné, na degenerácii makuly má svoj podiel genetická predispozícia, civilizačné ochorenia a životný štýl – obezita, nedostatok pohybu a vysoká hladina cholesterolu i artérioskleróza, UV žiarenie. Suchá forma sa lieči niekoľkými spôsobmi, ale žiadny nedokáže odstrániť poškodenie ani zastaviť jeho postup. Pri vlhkej forme sa lieky vstrekujú injekčne do oka, ale prognóza býva horšia.
Celebrity s vekom podmienenou makulárnou degeneráciou
Judi Denchová
Jedna z najslávnejších britských herečiek poskytla pred piatimi rokmi rozhovor pre Sunday Post, v ktorom opísala svoj život s vekom podmienenou makulárnou degeneráciou, ktorú má rovnako ako jej mama. Na jednom oku má suchú formu a na druhom mokrú. Pre stratu zraku nemôže čítať ani šoférovať.
Stephen King
Svetoznámy spisovateľ nosil vždy okuliare, ale sklá postupom rokov hrubli. Už v roku 1998 v rozhovore pre CBS prezradil, že má makulárnu degeneráciu a vtipkoval o svojom periférnom videní, že ako muž aj ako spisovateľ by si chcel zachovať aspoň časť zraku, aby mohol vidieť aspoň kútikom oka. King neskôr na svojej oficiálnej webovej stránke prezradil, že k tomuto ochoreniu má genetickú predispozíciu a neskôr mu veľmi sťažovalo písanie.
3. Zelený zákal – glaukóm
Pri tomto ochorení dochádza k postupnej degenerácii až odumieraniu zrakového nervu. Dochádza k nemu bez toho, aby ste pociťovali akékoľvek príznaky. Okrem poklesu zrakovej ostrosti ho nesprevádza bolesť ani iné ťažkosti, takže bez povšimnutia môže dôjsť k vážnemu poškodeniu zrakového nervu, ktoré môže viesť až k úplnej strate zraku. Glaukóm sa lieči špeciálnymi kvapkami, ktoré pomáhajú znížiť vnútroočný tlak, alebo chirurgickým zákrokom.
Čítajte viac Toto ochorenie ohrozuje najmä seniorov a vedie k slepote. Týmto sa pred ním ochránite, nie je to nič náročné4. Diabetická retinopatia
Ide o závažné ochorenie ciev sietnice, ktoré spôsobuje neliečená alebo nesprávne liečená cukrovka. Vtedy dochádza k nedostatočnému prekrveniu sietnice, čo spôsobuje zhoršenie videnia a môže viesť až k strate zraku. Ide o nenápadné ochorenie, ktoré sa spočiatku neprejavuje žiadnymi príznakmi, k zhoršeniu videnia dochádza až v pokročilom štádiu ochorenia, v tej chvíli je však už poškodenie zraku nezvratné.
Čo môžete urobiť pre svoj zrak
Nepodceňujte preventívne prehliadky
Špecialista pri pravidelných prehliadkach odhalí počiatočné štádiá zmien na sietnici spôsobené nielen vekom podmienenou degeneráciou makuly, ale aj inými ochoreniami oka alebo pri nedostatočne kompenzovanej cukrovke. V ambulancii oftalmológa získate cenné informácie, ako degeneratívny proces spomaliť.
Odstráňte zo svojho života rizikové faktory
Zdravie očí úzko súvisí so zdravím ciev, preto je dôležité pravidelne užívať lieky na vysoký krvný tlak alebo cholesterol. Ak máte obezitu alebo nadváhu, schudnite. Ak fajčíte, prestaňte. Tento zlozvyk spôsobuje vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, sivý zákal a poškodzuje zrakový nerv.
Upravte si stravu
Na vašom tanieri by mala pribudnúť tmavá listová zelenina, ako je napríklad kel alebo špenát, ktorá je bohatým zdrojom luteínu. Žltooranžové farbivo je špecifický antioxidant potrebný pre udržanie si zdravého zraku. Môžete ho skombinovať s ďalším antioxidantom – zeaxantínom. S pribúdajúcim vekom množstvo týchto látok v našich očiach klesá a príjem zo stravy často nestačí, preto sa odporúča tieto látky dopĺňať. Zraku prospievajú aj omega-3 mastné kyseliny (najmä DHA), tie sa nachádzajú najmä v tučných rybách.
Noste slnečné okuliare
Chráňte si zrak pred škodlivým UV žiarením počas celého roka, nielen v lete. UV žiarenie môže nenávratne poškodiť zrak najmä vo vyšších nadmorských výškach, na pláži, vo vode alebo na snehu.
V práci si robte prestávky
Pozeranie televízie, do telefónov alebo počítačov spôsobuje suché oči, rozmazané videnie alebo bolesti hlavy, pretože pri tom žmurkáme menej často, ako by sme mali. Po každých 30 až 60 minútach práce na počítači, doprajte očiam 1 až 5 minút oddychu. Zahlaďte sa do diaľky a uvoľnite svaly v oblasti tváre vrátane čeľuste. Ideálne je, ak sa budete prechádzať pohľadom po vzdialenej krajine cez okno. Očiam však pomôže akýkoľvek vizuálny podnet už vo vzdialenosti minimálne jedného metra.
Čítajte viac Ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare? Nevhodný výrobok vám môže poškodiť zrakČo by jedli vaše oči
Kel
Je skvelým zdrojom luteínu a zeaxantínu, fytonutrientov, ktoré chránia oči pred škodlivými účinkami slnka a umelého svetla. Podľa niektorých štúdií by mohli znížiť riziko chronických očných ochorení, ako je sivý zákal a vekom podmienená makulárna degenerácia.
Citróny a limetky
Vitamín C znižuje riziko sivého zákalu a iných problémov so zrakom tým, že chráni šošovky pred oxidačným poškodením spôsobeným UV žiarením. Navyše pomáha chrániť pokožku okolo očí pred voľnými radikálmi.
Arašidy
Chrumkavé strukoviny sú plné vitamínu E, ktorý pomáha predchádzať rozpadu očného tkaniva a mohol by znižovať riziko problémov so zrakom a očných ochorení. Arašidy obsahujú aj niektoré zdravé tuky, ktoré telo potrebuje pre vstrebávanie luteínu a zeaxantínu.
Ustrice
Zinok je najdôležitejším minerálom pre zdravie očí a neexistuje lepší zdroj tohto minerálu ako ustrice. Len v jednej ustrici a nachádza takmer sto percent odporúčanej dennej dávky pre ženy. Zinok pomáha presúvať vitamín A z pečene do očí. Ak budete mať príležitosť, doprajte si túto lahôdku pri mori.