Typického pacienta s nádorom v ústach si väčšina z nás predstavuje ako prefajčeného chlapíka, ktorý každý deň sedáva v dedinskej krčme a prevracia do seba borovičky s pivom. K zubárovi zájde len vtedy, keď potrebuje vytrhnúť boľavý pokazený zub a nad jeho chrapľavým hlasom sa nikto nepozastaví – veď to má z cigariet. Samozrejme, je pravda, že tento druh rakoviny zo skupiny ochorení,,rakovina hlavy a krku" majú štyrikrát častejšie muži (počet žien však rastie) a najmä tí s nižším socio-ekonomickým statusom. Bolesť jazyka, nehojace sa ranky v ústach, biele či červené škvrny na slizniciach, chrapot, dušnosť či zdureninu na krku si nevšímajú a za zdravotníkom prichádzajú vo chvíli, keď už chirurgia často ani nie je možná, pretože – čo odrežete takémuto pacientovi, aby mohol ďalej žiť?
Potom vám však onkologička na tlačovej konferencii na túto tému premietne snímky mladej ženy s nádorom vychádzajúcim z líca, ktoré nijaký z týchto rizikových faktorov nemalo. Tumor bol v čase diagnostiky neoperovateľný a napriek chemoterapii rástol veľmi rýchlo. Dnes už pacientka nežije. Nie každý pacient „zapadne do kastlíka“ rizikovosti nejakej diagnózy, veď ani rakovinu pľúc nemajú výlučne fajčiari. Preto treba pri podozrivých príznakoch spozornieť, ranku v ústach totiž môže, ale nemusí spôsobiť výlučne otlak zo zubnej protézy alebo obyčajná afta.
Onkologické „kombo“
Rakovina hlavy a krku zahŕňa rôzne typy nádorov, ktoré sa môžu vyvinúť v oblasti hlavy a krku. Sú to nádory pier, ústnej dutiny a jazyka (áno, aj jazyk môže mať rakovinu), hltana, hrtana, nosovej dutiny, ale aj prínosových dutín. Patria sem nádory nosohltana, ale aj slinných žliaz. Sú to typy nádorov, ktoré sa násobne častejšie vyskytujú u fajčiarov a ľudí konzumujúcich alkohol a najhoršie je tzv. kombo, čiže popíjajúci muži fajčiari – kombinácia alkoholu a cigariet. „K vzniku týchto nádorov prispievajú aj iné druhy užívania tabaku, nielen fajčenie,“ zdôrazňuje onkologička MUDr. Klaudia Gočárová, primárka I. onkologickej kliniky LF UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave (OÚSA). „Nebezpečné je aj pravidelné žuvanie a šňupanie tabaku, keď má táto droga priamy kontakt so sliznicou.“ Takisto do zoznamu rizikových faktorov patria nikotínové vrecúška, ktoré, bohužiaľ, obľubujú čoraz mladší školáci.
„Tri základné rizikové faktory sú užívanie tabaku (v akejkoľvek forme), alkohol a infekcia HPV,“ vysvetľuje onkologička. Samozrejme, nie všetky druhy spomínaných nádorov sú spojené s výskytom papilomavírusu (HPV). Rozdeľujú sa na dve základné skupiny: HPV pozitívne nádory, ktoré sú spôsobené dlhodobou prítomnosťou papilomavírusu na slizniciach, a HPV negatívne tumory, ktoré nie sú asociované s papilomavírusom. Pacient s HPV pozitívnym nádorom má však lepšie prežívanie a prognózu (takýto nádor sa totiž klinicky aj molekulárne odlišuje) ako ten, ktorého tumor v oblasti hlavy a krku s HPV vírusom nesúvisí (je HPV negatívny).
Konzervatívny a verný partner s nádorom?
Výskyt a prežívanie vírusu HPV, či už ide o známe spojenie s rakovinou krčka maternice u žien, alebo ide o HPV pozitívny nádor v oblasti ústnej dutiny, súvisí so sexuálnym správaním, konkrétne s počtom sexuálnych partnerov. Podľa amerických štatistík je výrazne zvýšené riziko pri viac ako 26 sexuálnych partneroch, ďalej pri viac ako 6 orálnych sexuálnych partneroch, tiež vtedy, ak chlapec či dievča začali so sexuálnym životom príliš skoro pred dovŕšením dospelosti. Riziko u muža však môže zvýšiť aj karcinóm krčka maternice u jeho partnerky. Ak totiž jeho partnerka má tento druh „ženskej rakoviny“, znamená to, že je HPV pozitívna. Vtedy tento onkogénny druh vírusu HPV pravdepodobne má na pohlavných orgánoch (a možno aj v ústach) jej muž (najmä ak je jej dlhodobým partnerom a nie čerstvou známosťou). Mimochodom, HPV pozitívny nádor v oblasti hlavy a krku majú trikrát častejšie muži (a nie je úplne jasné prečo). Majú však násobne častejšie aj HPV negatívny nádor v oblasti hlavy a krku (tam je jasnejšie, prečo – ešte stále častejšie užívajú tabak a alkohol v porovnaní so ženami).
Samozrejme, vývoj takéhoto druhu rakoviny – či už na krčku maternice, alebo na slizniciach v oblasti ústnej dutiny – trvá roky a pravidelné preventívne prehliadky dokážu odhaliť ešte predrakovinové štádiá a rozvoju rakoviny zabrániť. V prípade rakoviny hlavy a krku je odborníkom, ktorý takéto nežiaduce zmeny na sliznici v ústach dokáže odhaliť, práve zubný lekár. Počas preventívnej prehliadky by mal pacientovi prehmatať uzliny na krku a pozrieť sa aj pod jazyk. Podozrivá je každá dlhodobejšie sa nehojaca ranka či čudný útvar.
Čítajte rozhovor Je dobré, keď rastú chlpy v ústach. Holiť ich netrebaZlá kvalita života a vplyv na vzhľad
So včasnými štádiami, keď problém vyrieši chirurgia (riešia to maxilo-faciálni chirurgovia a takýto zákrok často výrazne ovplyvní vzhľad pacienta), sa onkologička MUDr. Klaudia Gočárová nestretáva. Na onkologickej klinike sa už totiž liečia pacienti, ktorí potrebujú rádioterapiu, systémovú liečbu a ich vzájomné kombinácie, metastatické štádiá rakoviny aj imunoterapiu, chemoterapiu, biologickú liečbu či inú podpornú liečbu, napr. zaviesť nazogastrickú sondu (lebo pacient nemôže prehĺtať) či zaviesť tracheostómiu (lebo pacient bez nej pre nádor a jeho umiestnenie nemôže dýchať). „Kvalita života takýchto pacientov môže byť naozaj veľmi zlá, nádory im vytvárajú fistuly, rôzne kanáliky a patologické prepojenia, z nich im vytekajú sliny a podobne,“ upozorňuje lekárka. Niekedy sa navyše stáva, že u pacientov, ktorí pijú, pečeň nestíha odbúravať chemoterapiu, lebo je už aj bez toho veľmi poškodená. To tiež komplikuje liečbu. „A viac ako polovica pacientov je diagnostikovaná v pokročilom štádiu ochorenia,“ upozorňuje lekárka. Ročne ochorie na rakovinu hlavy a krku okolo 1 400 ľudí (odhad výskytu na rok 2022 bol 1 471, ale chýbajú aktuálne onkologické štatistiky).
Ako teda možno znížiť riziko nádorov hlavy a krku?
- Nefajčite. Ak fajčíte, urobte všetko pre to, aby ste dokázali prestať.
- Nepoužívajte ani bezdymové tabakové výrobky. Ich riziko pri nádoroch rakoviny hlavy a krku je nespochybniteľné, aj keď neobsahujú splodiny horenia.
- Obmedzte množstvo alkoholu (predovšetkým tvrdého). Najhoršia je kombinácia alkoholu a cigariet.
- Očkovanie proti HPV môže zabrániť novým infekciám tými typmi papilomavírusov, ktoré najčastejšie spôsobujú tzv. orofaryngeálne druhy rakoviny (týkajúce sa úst a hltana). Očkovanie sa však odporúča len ľuďom v určitom veku.
- Ani orálny sex nie je z hľadiska nákazy HPV bezpečný. S neznámym či novým partnerom používajte ochranu.
- Chráňte pred slnkom aj pery, pri pobyte na slnku používajte balzam s SPF (podobne ako opaľovací krém).
- Pravidelne navštevujte stomatológa. Preventívne prehliadky u zubára môžu odhaliť rakovinu hlavy a krku včas.
--------------- | |
---|---|
Rizikové faktory rakoviny hlavy a krku | |
--------------- | |
Rizikový faktor | Zvýšenie rizika (koľkokrát viac oproti človeku, ktorý rizikový faktor nemá) |
Užívanie tabaku (cigarety, cigary, fajky, marihuana) | 4–10-násobne |
Bezdymový tabak (žuvanie, šňupanie – priamy kontakt so sliznicou) | 4-násobne |
Alkohol (najmä tvrdý) | 2-násobne |
Kombinácia fajčenie a alkohol | 35-krát |
Mužské pohlavie | 2–5-krát |
Infekcia HPV (ľudský papilomavírus) | 6–7-násobne |
Iné rizikové faktory rakoviny hlavy a krku
imunosupresia (potlačenie imunity, napr. aj následkom HIV-nákazy), nákaza EBV (vírus infekčnej mononukleózy), nízky príjem vlákniny a vitamínov (najmä vitamínu A) vo forme čerstvého ovocia, zeleniny, tiež nízky príjem kyseliny listovej, slabá ústna hygiena a zlý stav chrupu, nadmerné vystavovanie sa slnku a UV-žiareniu, radiačná terapia v oblasti tváre a krku v minulosti (z iného zdravotného dôvodu), ionizujúce žiarenie (zvyšuje výskyt nádorov slinných žliaz), dlhodobé vystavovanie sa prachu z dreva, kože, textilu, azbestu či formaldehydu) v práci