Vedeli ste, že spermia po ejakulácii môže prežiť až 6 dní? Pozrite si 6 faktov, ktoré určite neviete

Podľa posledných štatistík zdravotných poisťovní je na Slovensku neplodných 15 až 20 percent párov. Reálne čísla môžu byť ešte vyššie, ale štatisticky sa nezachytili, pretože páry neplodnosť neriešia alebo si vybrali iné spôsoby ako cez poisťovňu. Dnes už je zrejmé, že problém s počatím je rovnako často na strane žien ako aj mužov.

15.08.2024 13:00
200731115716-restricted-03-sperm-swim-exlarge-169 Foto:
Bičík spermie sa pohybuje len na jednu stranu.
debata (1)

Viac ako tretina problémov s počatím súvisí so ženami. Rovnaké číslo sa pripisuje na vrub mužskému pohlaviu. Pri 20 percentách neplodností lekári zatiaľ nevedia určiť príčinu.

Čo obnáša vyšetrenie nazývané spermiogram? Môžete si so sebou zobrať partnerku?
Video
Zdroj: TV Pravda

Muži zníženú kvalitu či množstvo spermií, alebo úplnú neplodnosť zväčša berú ako osobné zlyhanie. Ide pritom o zdravotný problém, ktorý sa dá obyčajne riešiť.

Spermie pod drobnohľadom

Medzi najčastejšie príčiny mužskej neplodnosti alebo zníženej reprodukčnej schopnosti patrí abnormálna produkcia alebo funkcia spermií, ktorá býva spôsobená infekciami (mumps, chlamýdie, kvapavka, HIV), pridruženými ochoreniami (napr. cukrovka), zväčšenými žilami v semenníkoch alebo nezostúpenými semenníkmi.

Ďalšou príčinou je nedostatočná pohyblivosť spermií. Tá sa okrem veku muža spája so sexuálnymi problémami (napr. predčasná ejakulácia), s poškodením alebo poranením reprodukčných orgánov, s vplyvom genetiky alebo dôsledkom úrazu, ale aj so životným štýlom.

Fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nadváha a obezita, prehrievanie semenníkov, spánková deprivácia, dlhodobý stres, nedostatok pohybu, ale aj extrémna fyzická záťaž síce nespôsobujú priamo neplodnosť, ale majú vplyv na počet, hybnosť a kvalitu spermií.

Čo to znamená pri počatí?

Nedostatočný počet spermií znižuje šance na oplodnenie vajíčka. Príliš pomalé spermie môžu mať problém s prekonaním membrány vajíčka. Geneticky poškodené spermie môžu spôsobiť zánik zárodku alebo potrat plodu.

Takže, čo s tým? Okrem úpravy životného štýlu je namieste sústrediť sa na budovanie fungujúcej imunity. Tá pomáha chrániť telo (a teda aj spermie) pred chorobami a keď nastanú, do veľkej miery ovplyvňuje ich priebeh a následky.

„Vhodným spôsobom, ako môžu muži podporiť svoju imunitu, je napríklad užívanie beta glukánu, ktorý nielenže prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, ale aj k rýchlejšej liečbe a ochrane buniek pred oxidačným stresom,” potvrdil odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnolo­gického laboratória Natures.

Klesajúca kvalita

Odborníci odporúčajú mužom nebrať kvalitu svojich spermií na ľahkú váhu. Kvalita a počet spermií totiž z generácie na generáciu klesajú.

Svedčí o tom aj neustále sa upravujúca norma počtu spermií, ktorá sa udáva ako počet spermií, ktoré má približne polovica populácie mužského pohlavia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) znížila normálny počet spermií v roku 2010 na 15 miliónov na mililiter. V roku 1960 to bolo 40 miliónov na mililiter!

Okrem vhodnej životosprávy by sa preto muži mali hýbať (sedenie spôsobuje priberanie aj prehrievanie semenníkov), ale nepreháňať to so športovými výkonmi. Ak sa nedokážu úplne vzdať fajčenia a alkoholu, je možné to aspoň čiastočne vyvážiť pestrou stravou a dostatkom vitamínov, minerálov aj stopových prvkov. Významnú úlohu pri kvalite spermií zohráva napríklad selén.

Ak sa muž s partnerkou márne pokúša splodiť potomka 6 až 12 mesiacov, určite je namieste navštíviť lekára. To platí nielen pre ženu, ale aj pre muža. Neplodnosť je komplexný problém, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov, a preto by sa mal riešiť komplexne.

Zaujímavosti o spermiách

  1. spermia je schopná pohybovať sa kmitavým pohybom rýchlosťou 18 cm/h? K vajíčku pritom potrebuje prekonať vzdialenosť 7 až 10 cm.
  2. spermie potrebujú na správny vývoj teplotu okolo 32 stupňov Celzia, teda nižšiu, ako je telesná teplota
  3. spermie patria medzi najmenšie živočíšne bunky
  4. spermatogenéza, teda vývoj spermie, trvá približne 3 mesiace. Počas nich vplýva na kvalitu spermií množstvo faktorov z vnútorného aj vonkajšieho prostredia.
  5. po ejakulácii spermia prežije od 30 sekúnd do 6 dní
  6. ak sa zrelé spermie z tela neuvoľnia, odumrú a krvou sa vstrebú do tela
1 debata chyba
Viac na túto tému: #plodnosť #spermia #fakty