Šikanovanie pre okuliare je na ústupe, takto mu môžete zabrániť

Fyzický vzhľad, oblečenie, spoločenský status či kultúrne a etnické rozdiely. Predmetom detského šikanovania v škole môže byť čokoľvek vrátane zdravotného hendikepu. Jedným z častých dôvodov je aj nosenie okuliarov. Hádam každý niekedy počul v škole to známe hanlivé - okuliarnik indický.

16.09.2024 15:00
dieťa, dievča, okuliare, vyšetrenie, zrak Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Akákoľvek odlišnosť, vrátane okuliarov, môže byť dôvodom na šikanu alebo výsmech, závisí od kontextu prostredia a regiónu,“ konštatuje Patrik Bartoš, psychológ z jednotného kontaktného miesta pre mladých SPACE Zvolen. Šikanovanie z dôvodu nosenia okuliarov nie je na vzostupe, skôr naopak. Súvisí to so skutočnosťou, že deti sa čoraz častejšie stretávajú s okuliarmi, a tak to už nie je pre ne nič neznáme. Mnohé nosia okuliare cielene ako efektný módny doplnok. „So šikanou pre okuliare sa vo svojej praxi stretávam len zriedka a zdá sa, že deti si na okuliare zvykli. Sú bežnou súčasťou života a skôr sa stretávam s tým, že sú žiadaným módnym doplnkom,“ potvrdzuje Patrik Bartoš.

Okuliare už nie sú len zdravotnícka pomôcka

Trend nosenia okuliarov a jeho štandardizáciu v školskom prostredí podporujú aj výrobcovia a predajcovia okuliarov. „Kým v minulosti sa výrobcovia okuliarov na detských zákazníkov nezameriavali, dnes je to iné. Na výber sú rôzne tvary či farebné prevedenia. Okuliare už nie sú len funkčná vec. Stávajú sa z nich žiadané módne doplnky a nositeľa okuliarov môžu ostatné deti aj nasledovať,“ konštatuje Petr Langer, marketingový manažér siete optík a eshopu Alensa.

Dobrým spôsobom, ako uľahčiť dieťaťu situáciu v škole, je aj to, aby začalo nosiť okuliare ešte pred nástupom do školy. Dieťa si na nosenie okuliarov zvykne a berie ho ako bežnú súčasť dňa. Je to preň ľahšie, než keby si malo samo zvyknúť na okuliare a ešte by sa s nimi mali vyrovnať aj žiaci v triede.

6 znakov, že dieťa potrebuje okuliare

  1. Škúlenie alebo nakláňanie hlavy: deti, ktoré pri čítaní či sledovaní televízie neustále žmúria alebo nakláňajú hlavu, môžu mať problémy s ostrým videním. Toto správanie je často inštinktívnou reakciou, ktorá im pomáha lepšie sa sústrediť.
  2. Časté bolesti hlavy alebo nepríjemné pocity v očiach: pretrvávajúce bolesti hlavy, namáhanie očí alebo nepríjemné pocity, najmä po činnostiach vyžadujúcich sústredenie, môžu byť príznakom problémov so zrakom.
  3. Držanie vecí veľmi blízko alebo veľmi ďaleko: pokiaľ vaše dieťa neustále drží knižky alebo obrazovky príliš blízko tváre alebo, naopak, až veľmi ďaleko, mohlo by to napovedať, že dieťa môže byť krátkozraké alebo ďalekozraké.
  4. Výkon v škole: deti s nekorigovanou očnou chybou môžu mať problémy v škole, najmä pri čítaní z tabule alebo učebníc, čo potom môže do budúcnosti viesť k študijným problémom.
  5. Časté šúchanie očí alebo nadmerné slzenie: deti, ktoré si často pretierajú oči alebo nadmerne slzia, môžu trpieť očným nepohodlím či podráždením, čo môže byť spôsobené očnými ťažkosťami.
  6. Abnormálne postavenie očí: zamerajte sa na to, aké má vaše dieťa postavenie očí. Ak si všimnete, že oči uhýbajú von alebo k nosu, či inam, potom treba navštíviť očného lekára, môže to znamenať, že dieťa potrebuje okuliare.

Radí Lenka Petruchová, optometristka Alensa

No čo ak príde šikanovanie

Nie všetky deti sú však chápavé a nie každý žiak považuje okuliare za trendy módny doplnok. Ak je dieťa obeťou šikanovania, určite by to nemalo tajiť, prípadne riešiť samo. O nepríjemných zážitkoch treba hneď povedať rodičom, učiteľom či inému dospelému, ktorému dieťa dôveruje. To je najlepší možný spôsob, ako problém začať riešiť a vyriešiť. Ak sa vyskytne incident, ktorý možno označiť za šikanovanie, každá škola by mala mať krízový intervenčný tím, ktorý v tomto prípade zasiahne a pokúsi sa situáciu vyriešiť.

Pre šikanovanie je okrem opakovania typická aj nerovnováha síl a neschopnosť jednej zo strán brániť sa.

„Vnímam, že pojem šikana je dnes nadmerne používaný a je ťažké sa orientovať v tom, čo je šikana a čo len prejav nedostatočne rozvinutého sociálneho cítenia žiakov. Šikanujúce správanie je typické tým, že sa často opakuje alebo má tendenciu sa opakovať. Pre šikanovanie je okrem opakovania typická aj nerovnováha síl a neschopnosť jednej zo strán brániť sa,“ vysvetľuje psychológ Patrik Bartoš. Dnes pritom existuje mnoho portálov a príručiek, kde sa o šikane a postupe, ako reagovať, môžeme dozvedieť viac. Všeobecne však platí, že prevencia aj v tomto prípade je kľúčová.

Postup školy je dôležitý

Pri akomkoľvek prejave šikanovania je potrebné si uvedomiť brzdy a akcelerátory šikanovania. „V školskom prostredí je kľúčové obmedziť konanie podporujúce šikanovanie, ako je napríklad neadekvátne súperenie medzi triedami či jednotlivcami, prezentovanie kultu stopercentnosti, prezentovanie úspechu jedného ako neúspechu iných, nespravodlivé hodnotenie či neprimerané sankcie,“ vysvetľuje psychológ. Súčasne je žiaduce podporovať konanie smerujúce k minimalizácii výskytu šikany. K takémuto konaniu patrí najmä prítomnosť osôb, ktorým sa môžu žiaci zveriť, učitelia zaujímajúci sa o potreby žiakov, budovanie kvalitných a podporných vzťahov so žiakmi aj nepedagogickými zamestnancami. Pravidelné stretnutia a ľudské, rovnocenné diskusie s učiteľmi môžu podporiť žiakov v otvorenosti a riešení nezhôd či konfliktov adekvátne a dôstojne.

zrak, oči, kvapky do očí, alergia, kvety Čítajte viac Začínate horšie vidieť? Pomôžu okuliare z drogérie alebo vám poškodia zrak? Komu ich očná lekárka neodporúča

Učitelia by mali zvládnuť rizikové situácie

Učitelia či školskí psychológovia by mali byť schopní zachytiť včasné prejavy potenciálneho problémového správania a viesť žiakov k empatii a rešpektu. Nemenej dôležité je zvládnuť manažment rizikových situácií. Napríklad by mali zamestnanci školy vedieť, čo robiť v prípade, ak príde do triedy nový žiak, alebo ak sa v triede vyskytne žiak s výraznou odlišnosťou. Dobrým nástrojom prevencie je pravidelný monitoring sociálnej klímy, teda pocitov a potrieb žiakov v triede. Často je užitočné, ak skupinu navštívi odborník z prostredia mimo školy, bez očakávaní či poznania interných súvislostí a vzťahov v triede. Dnes je široké spektrum organizácií, ktoré ponúkajú adaptačné kurzy, podporné a kooperačné aktivity pre triedy.

Následky sú dlhodobé

Keď dieťa čelí šikanovaniu, najdôležitejšie je, aby vedelo, že existuje pomoc, ktorá mu môže poskytnúť bezpečie a podporu. Adekvátna a včasná intervencia dospelých je kľúčová. „Medzi časté dopady a následky šikany možno zaradiť nízke sebavedomie a sebaúctu, psychické problémy ako je úzkosť a depresia. Častým prejavom je zhoršenie školských výsledkov, sociálna izolácia, problémy v budúcich vzťahoch či nedôvera v autority či inštitúcie. Dnes často čítam príbehy a skúsenosti ľudí, u ktorých desaťročia pretrváva nenávisť a hnev voči agresorovi. Azda by každý z nich mal kvalitnejší život bez takejto skúsenosti,“ konštatuje psychológ Patrik Bartoš.

Skôr než dieťaťu kúpite okuliare

  • Kým dieťaťu zaobstaráte okuliare, je dôležité vedieť, čo môžete očakávať pri jeho prvom očnom vyšetrení. Pomôže vám to nielen pripraviť dieťa na vyšetrenie, ale budete mať aj istotu, že budete o celom procese plne informovaní. Tu je stručný prehľad toho, čo môžete očakávať a ako sa pripraviť.
  • Prvým krokom je nájdenie správneho lekára. Detský oftalmológ je očný lekár, ktorý sa špecializuje na detský zrak. Sú to odborníci, ktorí pomáhajú deťom udržať zdravé oči a jasné videnie. Keď ich navštívite, ich ordinácie sú navrhnuté tak, aby boli priateľské k deťom, a používajú špeciálne testy, aby sa ubezpečili, že oči vášho dieťaťa sú zdravé a vidia jasne.
  • Dôležitá je aj príprava dieťaťa na prvé vyšetrenie. Vysvetlite dieťaťu, čo sa počas návštevy bude diať, a uistite ho, že ide o rutinný a bezbolestný proces.
  • Počas kontroly prebehne niekoľko testov, ktoré zhodnotia zrak vášho dieťaťa a zdravia očí. Základom je posúdenie zrakovej ostrosti: vaše dieťa bude požiadané, aby prečítalo tabuľku s radmi písmen. To pomôže určiť, ako jasne vidí predmety na rôzne vzdialenosti. Druhým dôležitým testom je kontrola vyrovnania očí. Optometrista posúdi, ako dobre sa oči vášho dieťaťa porovnávajú a pohybujú spoločne.
  • Pri každom prvovyšetrení dieťaťa treba vylúčiť akomodáciu kvapkami, aby sa zistili následne na autorekfraktometri skutočné hodnoty dioptrií a lekár mohol posúdiť, či dieťa bude potrebovať okuliare. Kvapky na vylúčenie akomodácie zároveň rozširujú zreničky, takže lekár môže prehľadne vyšetriť očné pozadie, teda zrakový nerv a sietnicu.

Vyberáme detské okuliare

Výber správneho rámu a veľkosti je pre pohodlie a zdravie zraku dieťaťa zásadný. Pri výbere detských okuliarov zvážte nasledujúce faktory:

Veľkosť okuliarov: je potrebné zabezpečiť, aby obruby sedeli na tvári vášho dieťaťa tak, ako majú. Uistite sa, že nosník pohodlne sedí na nose dieťaťa. Hľadajte obruby s upraviteľnými podložkami alebo zúženým nosníkom, aby okuliare boli bezpečné a pohodlné. Optometrista vám môže pomôcť nájsť ten správny rám, ktorý presne padne pre tvár vášho dieťaťa.

Presnosť predpisu: uistite sa, že dioptrické šošovky sú presne na mieru podľa špecifických potrieb dieťaťa. Pravidelné očné kontroly sú nevyhnutné na zabezpečenie aktuálnosti predpisu, ktorý sa počas rokov môže meniť.

Materiál a odolnosť rámu: detské okuliare musia vydržať aktívny životný štýl. Vyberajte odolné materiály, ako je acetát, pružné plasty alebo titánové obrúčky. Tieto materiály sú ľahké a ideálne na každodenné nosenie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #šikana #zrak dieťaťa #dioptrické okuliare #šikana žiakov