Aby naše telo mohlo normálne fungovať, potrebuje vitamíny, minerály a stopové prvky. K najbežnejším vitamínom patrí A, C, D, E, K alebo skupina vitamínov B. Najznámejšími minerálmi sú určite vápnik alebo horčík. K stopovým prvkom patrí napríklad železo, zinok či selén. Naše telo ich síce potrebuje len v malom množstve, ale zásadne ovplyvňujú procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Len málo vitamínov si telo dokáže samo vyrobiť, preto ich musíme dodávať prostredníctvom zdravej stravy. Výnimku tvorí snáď len vitamín D. Napríklad v zelenine a ovocí sa okrem vitamínov a minerálov nachádzajú aj ďalšie prospešné látky pre zdravie – napríklad vláknina.
Existujú však prípady, keď sa pre určité skupiny ľudí odporúča dodávať konkrétny vitamín alebo minerál vo zvýšenom množstve. Platí to napríklad pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí vo veku nad 60 rokov, pre tých, ktorí držia nízkokalorické diéty, z nejakých dôvodov sa vyhýbajú určitým potravinám (napríklad vegáni) alebo majú zdravotné problémy a odporučí im to lekár.
Na vitamíny, ktoré sa vydávajú v lekárni len na lekársky predpis, sa vzťahujú rovnaké prísne kritériá ako na lieky.
Ako si vyberať výživové doplnky
- Vyberajte si produkty z hodnoverných predajní.
- Ak nakupujete on-line, uprednostňujte internetové predajne so sídlom v EÚ.
- Vyberajte si produkty, ktoré majú povinné informácie uvedené v slovenskom jazyku
- Na etikete musia byť uvedené: dátum minimálnej trvanlivosti alebo dátum spotreby, návod na použitie, osobité potreby skladovania, netto množstvo, krajina pôvodu a ďalšie.
- Venujte pozornosť zloženiu.
- Sledujte Úrad verejného zdravotníctva SR, či vami hľadaný výživový doplnok nebol označený ako nebezpečný.
Je ale dôležité uvedomiť si, že voľnopredajné vitamíny a minerály patria medzi výživové doplnky. Sú určené na doplnenie bežnej stravy. Môžeme si ich kúpiť dokonca aj v drogérii alebo v potravinách. Nie sú určené na liečbu, ale ani prevenciu ochorení. Na rozdiel od liekov sa neskúma ich účinnosť, ale preveruje sa len ich zdravotná neškodnosť. Čiže nie je dokázané, že by pomáhali, istotu by sme mali mať len v tom, že nám neuškodia. ÚVZ môže vykonať laboratórnu kontrolu, či výrobca na obale neuvádza klamlivú informáciu. Nie je to však povinné pri každom výrobku.
Čítajte viac Aké vitamíny a minerály môžu chýbať vegetariánom a čím ich nahradiťÚVZ na svojej stránke varuje, že napriek kontrolám a prísnym predpisom EÚ sa môžu na trhu objaviť aj produkty, ktoré nezodpovedajú označeniu „výživový doplnok“, nie sú bezpečné alebo ich konzumácia môže viesť k zdravotným rizikám. Ak takéto doplnky stravy odhalí, zverejňuje ich na svojej stránke uvzsr.sk.
Vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali účinky doplnkov stravy, sa značne líšia. O niektorých máme veľa informácií a o iných veľmi málo. Čo zatiaľ vieme s istotou? Štúdie zistili, že niektoré doplnky stravy môžu mať určitý prínos, napríklad melatonín pri prekonávaní časového posunu pri cestovaní, a iné nemajú žiadny alebo len veľmi malý prínos, ako napríklad ginko proti demencii. Väčšina výskumov ukazuje, že užívanie multivitamínov nevedie k dlhšiemu životu, spomaleniu kognitívneho poklesu alebo zníženiu pravdepodobnosti vzniku rakoviny, srdcových chorôb alebo cukrovky. Ich účinky na zdravie sa ale ťažko študujú, lebo jednotlivé produkty sa od seba líšia. Minerály a vitamíny sa v týchto prípravkoch môžu navyše navzájom ovplyvňovať a znižovať svoju využiteľnosť.
Ako užívať výživové doplnky
- Neprekračujte odporúčanú dennú dávku uvedenú na etikete.
- Neužívajte ich, ak na etikete stojí, že pre vás nie sú vhodné.
- Buďte opatrní, ak konzumujete súbežne viacero výživových doplnkov a potraviny obohatené napríklad o vitamíny, aby ste neprekročili bezpečné množstvá. Napríklad vitamín D samostatne a ako súčasť multivitamínového výživového doplnku. Niektorí vedci však tvrdia, že lepšie ako obohacovať potraviny je pridávať živiny do krmiva zvierat, aby sme mali jód v mlieku alebo omega-3 mastné kyseliny vo vajíčkach.
- Konzumáciu liekov spolu s výživovými doplnkami konzultujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.