„Tetánia nie je choroba, ale syndróm, ktorý sa prejavuje zvýšenou nervovo-svalovou dráždivosťou. Najčastejšie sa vyskytuje po fyzickej alebo psychickej záťaži,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Sninská z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Môže ju vyvolať stresová situácia, ktorej sme dlhší čas vystavení, alebo vážny akútny stres. Môže vzniknúť v dôsledku nerovnováhy iónov – poklesu horčíka alebo vápnika. A to aj v dôsledku iných ochorení alebo užívania liekov. Najčastejšie sa vyskytuje tetánia, ktorá je spôsobená poklesom horčíka. „Môže však byť aj súčasťou úzkostných stavov a depresie, alebo pripomínať záchvat paniky. V takých prípadoch je oveľa účinnejšia psychoterapia alebo lieky proti úzkosti a depresii ako dopĺňanie iónov,“ vysvetľuje lekárka.
Tetanický záchvat sprevádza bolestivé, kŕčovité napätie svalov v rukách, nohách, žuvacích svaloch v okolí úst, búšenie srdca, lapanie po dychu, pocit na odpadnutie, brnenie končekov prstov. Typická je „pôrodnícka ruka“, keď sa zápästie v kŕči bolestivo ohne tak, že palec smeruje do vnútra dlane a ostatné prsty sa vystrú a pokrútia.
Vápnik a horčík
- Nemali by sa užívať spolu. Vápnik a horčík si pri vstrebávaní v tenkom čreve konkurujú. Túto bitku vždy vyhrá vápnik.
- Horčík sa predáva vo forme výživových doplnkov, len jeden preparát sa vydáva ako liek na lekársky predpis. Má vyšší obsah horčíka, ktorý sa rýchlo vstrebáva.
- Horčík si môžete zaobstarať aj s kyselinou orotovou. Je to biologicky aktívna latka, ktorá zvyšuje jeho vstrebávanie.
Pri latentnej tetánii sú popísané nešpecifické príznaky, ktoré by pokojne mohli byť prejavom vážneho ochorenia – tlak na hrudi, bolesť za hrudnou kosťou, problémy pri prehĺtaní, nadmerná únava, neschopnosť sústrediť sa, strata energie, precitlivenosť na hluk, poruchy spánku, syndróm nepokojných nôh, bolestivé kŕče v žalúdku a črevách, bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm. To je dôvod, prečo pacienti hľadajú pomoc v ambulanciách rôznych špecialistov.
Čítajte viac Aké vitamíny a minerály môžu chýbať vegetariánom a čím ich nahradiť„Tetániu môže potvrdiť len vyšetrenie u lekára. Spoľahlivo výpovedné nie sú ani hodnoty hladiny vápnika a magnézia v tele z krvi. Skúsený odborník ju však dokáže rozpoznať pomocou popísaných prejavov aj vyšetreniami. Najspoľahlivejším spôsobom, ako odhaliť tento problém v tele, je pomocou EMG. Elektromyograf je prístroj, ktorým sa vyšetruje nervo-svalová dráždivosť,“ hovorí Zuzana Sninská. Podľa nej však predsa existujú indície, ktoré ju môžu odlíšiť napríklad od porážky. Tetánia sa prejavuje symetricky – na rukách prstov a nôh, niekedy okolo úst, jazyka. Objavuje sa cez deň, nie v noci a stiahnutie svalov sa prehlbuje pri hyperventilácii.
K nízkej hladine vápnika môžu viesť
- znížená činnosť prištítnych teliesok
- poruchy vstrebávania vápnika v dôsledku zápalového ochorenia čreva
- nedostatok vitamínu D
- užívanie liekov na osteoporózu.
„Tetánia je nepríjemná, ale nemôže vás ohroziť na živote. Špecifická liečba neexistuje, dôležité je, aby ste porozumeli symptómom. Teoreticky ste zdraví. Ak chcete tetánii predchádzať, dôležité je nielen dopĺňanie minerálov, ale aj identifikácia spúšťača – zdroja stresu,“ dodáva na záver.
Základom je prevencia, ktorá zahŕňa správnu životosprávu, zmeny myslenia a životného štýlu, aj s pomocou klinických psychológov, psychiatrov, fyzickú aktivitu, dostatok spánku, prírodné zdroje vitamínu D, vápnika a horčíka. A je nutné vylúčiť všetky ostatné ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženej hladine uvedených minerálov.
Nedostatok horčíka sa vyskytuje aj pri:
- nadmernom užívaní alkoholu
- cukrovke
- zvýšenej činnosti štítnej žľazy
- pri poruchách vstrebávania pri zápalových ochoreniach čreva
- liekoch na odvodnenie