Kto a prečo sa môže prihlásiť?
Prihlášku môže podať ktorákoľvek organizácia pôsobiaca na Slovensku, ktorá pomáha rozvíjať projekty v zmysle solidarity a podniká aktivity a iniciatívy prispievajúce: k čo najlepšiemu prekonaniu ťažkého prežívania choroby vytvorením pohodlného a bezpečného prostredia pre pacientov a ich rodiny k odstraňovaniu strachu poskytovaním psychickej podpory pacientom k humanizácii nemocničných procesov takým spôsobom, aby to pacientom uľahčilo vyrovnať sa s chorobou a zachovať si pozitívne myslenie. Porota v zložení zástupcov spoločnosti TEVA Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o., a Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP), spoločne so všetkými zamestnancami spoločnosti, ktorí budú mať právo hlasovať, vyberie tri víťazné iniciatívy, ktoré zásadným spôsobom prispievajú k zlepšeniu života pacientov. Víťazné iniciatívy budú ohodnotené symbolicky aj finančne.
„Na Slovensku máme množstvo organizácií, ktoré do starostlivosti o pacienta vkladajú ľudskosť a láskavosť a vyvíjajú aktivitu smerujúcu k tomu, aby bol život pacientov s rôznymi ochoreniami o niečo lepší. Radi by sme verejnosti ukázali, akých výnimočných ľudí a projekty u nás máme a zároveň ich odmenili za ich často dlhoročnú, obetavú a prospešnú prácu,“ uviedla členka poroty Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).
Šanca pre slovenské iniciatívy
Prvý ročník udeľovania cien na Slovensku nasleduje po viacerých úspešných ročníkoch v zahraničí, kde sa spoločnosti Teva podarilo nájsť množstvo iniciatív pomáhajúcich pacientom rozmanitými spôsobmi. Spoločnosť tvrdí, že aj takýmto spôsobom chce prispieť k tomu, aby starostlivosť o pacienta znamenala viac, než iba poskytnutie potrebnej terapie. Úspešnosť zotavenia sa a úroveň životného komfortu pacientov zvyšuje viacero faktorov a pacient je ústrednou postavou, na ktorú sa zameriavajú aj spoločnosti pôsobiace vo farmaceutickom priemysle.
„V spoločnosti Teva veríme, že starostlivosť o pacientov, ich rodiny a opatrovateľov je viac, ako len poskytovanie liekov. Chceme pomáhať zlepšovať životy pacientov a podporovať ich rodiny a opatrovateľov aj inak, s empatiou a rešpektom k ľudskosti a dôstojnosti,“ hovorí generálny riaditeľ Teva Pharmaceuticals pre Slovensko a Českú republiku Michael Schrewe.
„Chceli by sme vyzvať všetkých, ktorí realizujú inovatívny, kreatívny projekt pre pacientov a sú zdrojom ľudskosti a solidarity, a zároveň podporou pre pacienta v procese liečby, zotavovania či chronického ochorenia, aby nám dali o sebe vedieť a prihlásili svoj projekt do prvého ročníka Zdravie s ľudskou tvárou 2024,“ dodáva.
Inšpirácia zo sveta
Spoločnosť Teva Pharmaceuticals pôsobí vo viac ako 60 krajinách na celom svete a v niektorých z nich už projekt Zdravie s ľudskou tvárou (anglicky Humanizing Health) úspešne spustila. Spomedzi víťazných iniciatív možno vybrať niekoľko inšpiratívnych:
Moja nemocničná záhrada
Pretvorenie schátranej strechy nemocnice na zelenú záhradu s cieľom spríjemniť pacientom okolitý priestor počas hospitalizácie.
Bez strachu zo zrkadla
Terapeutický mejkap workshop zameraný na pacientov s estetickými problémami kože následkom ochorenia, liečby či úrazu.
Superhrdinovia
Iniciatíva podporujúca deti trpiace rakovinou, dobrovoľníci v akčných kostýmoch chcú upozorniť na to, čo všetko musia tieto odvážne deti prekonať a zároveň im poskytujú psychickú podporu.
Hviezdne CT pracovisko
Interiér pracoviska pre CT vyšetrenie, ako aj prípravné miestnosti sú vyzdobené obrázkami vesmíru v štýle intergalaktickej stanice a pomáhajú tak detským pacientom odbúrať strach z vyšetrenia.
Psia jednotka
Terapeuti spoločne s vycvičenými terapeutickými psami pomáhajú pacientom prekonať strach, smútok a zároveň pomáhajú motivovať k dodržiavaniu liečby, ktorá býva niekedy náročná.