Radi by ste do kúpeľov? Možno máte nárok a ani o tom neviete

Aj keď si myslíte, že podľa diagnózy máte nárok na kúpele, ešte stále to neznamená, že vám ich zdravotná poisťovňa schváli alebo že ich dostanete „zadarmo“. Dôvodov, prečo je to tak, môže byť hneď niekoľko. A možno máte nárok na kúpele a ani o tom neviete.

31.08.2024 15:00
kúpele, seniori, manželia, relax, spa Foto:
Ilustračné foto.
debata

Už sa vidíte, ako sa ráno prechádzate v tichom kúpeľnom parku alebo cvičíte v bazéne s teplou termálnou vodou? Kým si začnete robiť plané nádeje, že dostanete kúpeľnú liečbu cez poisťovňu zadarmo, poďme sa pozrieť na to, ako ju môžete skutočne získať. Pravdou je, že úplne zadarmo to nebude. Koľko zaplatíte, bude závisieť od toho, do ktorej indikačnej skupiny – A alebo B – vás zaradia.

Kúpeľná liečba spadá do kategórie doplnkovej liečby. Musí jej predchádzať ambulantná zdravotná starostlivosť alebo hospitalizácia. Inými slovami, kúpele môžete dostať len vtedy, ak trpíte určitými chronickými ochoreniami, ste po úraze, prekonali ste vážne ochorenie, napríklad rakovinu, alebo ste po operácii.

Ak máte chronické ochorenie, môžete o ňu požiadať raz ročne, pri niektorých diagnózach raz za dva roky. Nárok na jednorazový kúpeľný pobyt vám vznikne po operácii alebo úraze bez trvalých následkov. Musíte však oň požiadať najneskôr šesť týždňov pred uplynutím indikácie.

kúpele, masáž, žena, relax Čítajte viac Slováci sa najčastejšie liečia v kúpeľoch s týmto zdravotným problémom. Týka sa to aj vás?

Prípad prvý – trpíte chronickým ochorením. Naozaj nebude stačiť, aby vás „len“ bolel chrbát, alebo trápila astma. Nestačí sa len rozhodnúť a požiadať lekára. Kúpele si nemôžete nechať predpísať ani pri prvých príznakoch ochorenia, ani po prvej návšteve u špecialistu. „K špecialistovi musíte chodiť na pravidelné kontroly, spravidla každý polrok, aspoň dva roky. Po uplynutí tejto doby zhodnotí, či boli využité všetky ambulantné možnosti liečby, a či kúpele ako doplnková liečba budú mať zmysel,“ vystríha pacientov všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Štipkalová.

Rozhoduje tak nielen diagnóza a závažnosť stavu, ale napríklad aj to, či máte zdravotnú dokumentáciu, v ktorej sú záznamy o uvedenej poskytnutej zdravotnej starostlivosti, či by vám kúpele skutočne dokázali pomôcť alebo či nemáte kontraindikácie kúpeľnej liečby – to môže byť od infekčného ochorenia až po inkontinenciu.

„Kúpele pri liečbe chronických ochorení majú zmysel vtedy, keď ich pacienti navštevujú pravidelne, podľa zákona každý rok alebo každé dva roky. Presné informácie o tom, kto a kedy má nárok na kúpele sú na stránkach zdravotných poisťovní,“ vysvetľuje lekárka.

Kúpele vám lekár môže predpísať aj ako akýsi doplnok rehabilitácie pri dlhodobých problémoch s chrbticou alebo pohybovým aparátom. „Zdravotná poisťovňa ich však schváli len vtedy, ak pravidelne navštevujete rehabilitácie. Vtedy sa predpokladá, že trojtýždňový pobyt, ktorý doplní pravidelnú ambulantnú liečbu, posilní efekt rehabilitácií.“

Prípad druhý – kúpele vám lekár môže predpísať aj po operačnom zákroku, na doplnenie alebo zlepšenie rehabilitácie, napríklad po operáciách bedrových alebo kolenných kĺbov, či po operácii chrbtice.

Dovera, pr Čítajte viac Čaká vás liečenie v kúpeľoch – koľko tento pobyt stojí a ako splniť všetky podmienky?

Kúpele môžu odporučiť špecialisti, ale za určitých okolností aj všeobecný lekár

Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje primárne lekár špecialista, ale podľa platného zákona tak môže urobiť aj všeobecný lekár pre dospelých (alebo pre deti a dorast) na základe nálezu príslušného lekára špecialistu. To platí pre všetky indikácie. Spomínaných lekárov oň môžete aj sami iniciatívne požiadať. „Špecialistov je málo a často nemajú čas vysvetľovať pacientom, na čo majú nárok a na čo nie. Moja rada preto znie, ak to neviete, zavolajte do svojej zdravotnej poisťovne, čo máte urobiť preto, aby ste dostali kúpeľnú liečbu,“ hovorí lekárka pre dospelých Andrea Štipkalová a pridáva aj konkrétnu radu: „Môže to fungovať aj takým spôsobom, že si vypýtate správu od špecialistu, v ktorej vám odporučí kúpele. Všeobecný lekár na základe tejto správy môže vypísať návrh na kúpeľnú liečbu. Ak ho odošle elektronicky, do 24 až 48 hodín dostanete od zdravotnej poisťovne odpoveď.“

Niekedy máme o kúpeľnej liečbe skreslené predstavy

Väčšinou si predstavujeme, že kúpele navštevujú najmä starší ľudia, to však nie je pravda. Aj mladých ľudí trápi astma, skolióza alebo psoriáza. „Často sa boja odísť na tri až štyri týždne z práce, myslia si, že si budú musieť vziať dovolenku. Málo z nich vie, že počas poisťovňou schváleného pobytu im vzniká nárok na péenku, teda pracovnú neschopnosť,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Štipkalová.

Pokiaľ nejde o špecifickú diagnózu, dnes si už kúpele môžete vybrať sami. Nemusíte navštíviť tie, ktoré vám vyberie zdravotná poisťovňa. Dôležité je, aby s nimi mala uzavretú zmluvu a liečili sa v nich vaše ťažkosti.

Prečo vám neschválili kúpele?

  • Návrh nie je správne vyplnený, prípadne chýbajú potrebné lekárske správy a vyšetrenia .
  • Chýba vám záznam o konzultácii zdravotného stavu s odborníkom raz za pol roka.
  • Nedodržiavate predpísanú liečbu.
  • V žiadosti pre zdravotnú poisťovňu ste dokladovali výsledky, ktoré boli staršie ako tri mesiace.
  • Máte viac ako 70 rokov a v žiadosti ste nedoložili doklad o internom vyšetrení.
  • Indikácia v čase posudzovania nároku nie je platná – napr. po operácii.

Nemusíte tam ísť sami. Môže ísť s vami aj partner alebo kamarátka, a môžete byť spolu v izbe. Buď si pobyt váš sprievod doplatí, niektoré kúpele poskytujú pre partnera zľavu, alebo – ak vášmu sparing partnerovi poisťovňa uhradila liečebný pobyt na inú diagnózu (ale liečenú v rovnakých kúpeľoch), môžete absolvovať síce rôzne procedúry, ale bývať spolu.

Ak sa povie slovo kúpele, zákonite vám napadne liečivá termálna voda a procedúry, ale ozdravne pôsobia aj cvičenie, pohyb, pokoj, zníženia psychického napätia. „V niektorých kúpeľoch sa zameriavajú na redukciu hmotnosti a učia pacientov s obezitou správnej životospráve. Iné sú vhodné pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť. V kúpeľoch sa dokážu upokojiť a zaradiť do svojho životného štýlu cvičenie. Pacienti s vysokým krvným tlakom sa zasa musia učiť pohybovej aktivite,“ ozrejmuje lekárka.

pľúca, röntgen, fibróza Čítajte viac Vyoperovali vám nádor z pľúc? Do roka máte nárok na ústavnú alebo kúpeľnú starostlivosť

Ako si užiť kúpele, aby ste neboli sklamaní

„Veľakrát mi pacienti povedia, že sa v kúpeľoch nudili. Netreba všetko len pasívne prijímať. Nemôžete prísť do kúpeľov s tým, aby s vami niečo urobili. Musíte sa aktívne zaujímať o to, čo môžete podniknúť navyše počas voľného času, aby sa efekt ozdravného pobytu znásobil,“ radí doktorka Štipkalová. „Ak cez deň absolvujete procedúry, ale napríklad večer obchádzate reštaurácie, tak to veľký efekt neprinesie,“ vysvetľuje, že sa netreba spoliehať na to, že niekto za váš zdravotný stav prevezme zodpovednosť. „Tie tri až štyri týždne využite na konzultácie s odborníkmi, ktorí vás môžu usmerniť a vysvetlia vám, čomu nerozumiete, aby ste mohli pokračovať v tom, čo ste v kúpeľoch začali, keď prídete domov. Aby ste vedeli, ako sa hýbať, stravovať a ktoré cviky vám pomôžu.“

Ľudia po operácii tráviaceho traktu by si mali zvyknúť na špeciálnu stravu, astmatici by sa mali naučiť dychové cvičenia a inhalovať, hypertonici by si mali zvyknúť na pohybovú aktivitu. U tých, ktorí majú problém s pohybovým aparátom, kúpele naštartujú liečebné procesy, ktoré môžu po príchode domov udržiavať ambulantnou rehabilitáciou. „Keď je pohybový aparát zatuhnutý a začnete sa hýbať, môžete pociťovať bolesť. Nemalo by vás to ale odradiť, práve naopak, je potrebné, aby ste pokračovali v procedúrach a cvičení.

V kúpeľoch je personál, ktorý vás usmerňuje, či je bolesť podmienená zhoršením zdravotného stavu, alebo je len následkom zvýšenej pohybovej aktivity. Každé kúpele majú aj svojho lekára, s ktorým tento stav môžete odkonzultovať,“ upozorňuje lekárka na prvotné problémy, ktoré po pár dňoch môžu odznieť. „Prvé dni sa naozaj môžete cítiť horšie, ale uvedomte si, že preto ste do kúpeľov šli. Odborníci vám pomôžu prejsť týmto ťažším obdobím a vytvoria vám priestor, aby ste opäť získali vnútorný pokoj, mohli sa venovať len sami sebe, cvičeniu a životospráve,“ odhaľuje lekárka Andrea Štipkalová dôvod, prečo sa do kúpeľov chodí na tri až štyri týždne. Až po tejto dobe sa môže prejaviť ich liečebný efekt.

V zrkadlisku by sa mineralna voda mala zrkadlit, pr, nepouzivat Čítajte viac Kúpeľná lekárka z Piešťan: Toto v zrkadlisku rozhodne nerobte!

Odísť k moru alebo ostať doma v kúpeľoch

Mnoho ľudí chodí k moru, lebo si myslia, že tam zregenerujú a naberú nové sily. Všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Štipkalová je ale presvedčená, že pre naše zdravie je pobyt v kúpeľoch prínosnejší ako dovolenka v zahraničí. Vylihovanie pri mori celý deň na slnku neposkytuje také zdravotné benefity ako aktívna dovolenka s liečebnými procedúrami.

„Ale či budete s výsledkami kúpeľnej liečby spokojní, to nezáleží len na kúpeľoch, ale aj od vás. Od toho, akí ste odhodlaní a aké máte predsavzatia,“ vysvetľuje.

Pobyt v kúpeľoch môže byť prínosný najmä pre ľudí, ktorí sa nevedia sami naštartovať, nevedia, ako začať, čo presne by mali robiť. V kúpeľoch sú odborníci, ktorí vám môžu pomôcť so zmenou životného štýlu a osvojiť si zdravé návyky.

„Kúpele by vás mali „nakopnúť“ a všetko, čo sa tam naučíte, by ste si mali priniesť domov. Mali by ste sa vyvarovať toho, aby ste po návrate „do reality“ opäť skĺzli k pôvodnej rutine a už len pasívne čakali, kedy opäť pôjdete do kúpeľov. Po roku alebo dvoch by ste sa mali do kúpeľov vrátiť, aby ste si dobré zvyky opäť osviežili,“ radí všeobecná lekárka Andrea Štipkalová.

Hlavnou výhodou každých kúpeľov je relax a oddych, ale aj zmena prostredia, ktorá vás vytrhne z každodenného stereotypu. Krásne prírodné prostredie, ticho a pokoj, aj kvalitné ovzdušie majú blahodarný účinok na telo i dušu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kúpele #liečebné kúpele #kúpeľná liečba