V Česku sa objavili špekulácie, že rozhodnutie herca vziať si život súviselo práve s jeho nepriaznivým zdravotným stavom, čo však zatiaľ nikto nepotvrdil. Karel Heřmánek mal byť dokonca podľa zvestí, ktoré sa šíria v českých hereckých kruhoch, už objednaný na operáciu do pražskej nemocnice.
Chirurgický zákrok gama nožom ho mal neznesiteľných bolestí zbaviť. Je tak otázne, či práve tento zdravotný problém bol skutočnou príčinou jeho dobrovoľného odchodu zo sveta. Faktom zostáva, že zápal takzvaného trojklanného nervu má veľmi nepríjemné prejavy a ľahko môže postihnutého dohnať minimálne k depresiám.
Zápal trojklanného nervu, známy aj ako neuralgia trojklanného nervu, je bolestivý stav, ktorý postihuje piaty hlavový nerv zodpovedný za citlivosť tváre a niektoré motorické funkcie. Ostrú pálivú bolesť chorí pripodobňujú k zásahu elektrickým prúdom. Vravia o nej často ako o jednej z najhorších, akú vôbec kedy zažili.
Čítajte viac Podozrenie na mŕtvicu? Nikdy neurobte totoBolesť na jednej strane
Bolesť zvyčajne postihuje jednu stranu tváre a môže sa prejaviť v oblasti čela, líc, čeľuste alebo úst. Spúšťačmi bolesti sú bežné činnosti ako umývanie tváre, holenie, čistenie zubov, rozprávanie alebo dokonca mierny vánok. Záchvaty sa objavujú v pravidelných intervaloch počas dňa a trvajú v rozpätí od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Môže sa objaviť brnenie alebo necitlivosť v postihnutej oblasti, niekedy prichádza aj k miernemu oslabeniu svalov tváre.
Zápal trojklanného nervu môže mať viac príčin. Najčastejšou je tlak na nerv často spôsobený krvnou cievou. Tento tlak spôsobí podráždenie nervu a výsledkom je intenzívna bolesť. Ďalšie možné príčiny zahŕňajú úrazy alebo poškodenie nervu, infekcie ako napríklad pásový opar, roztrúsenú sklerózu či nádory v oblasti nervu.
Liečba zápalu trojklanného nervu sa zameriava na zmiernenie bolesti a kontrolu záchvatov. Prvou líniou liečby sú lieky, ktoré pomáhajú stabilizovať nervovú aktivitu. Ak lieky neprinášajú dostatočnú úľavu, na rad už prichádzajú invazívnejšie metódy.
Dekompresia nervu je chirurgický zákrok, ktorým sa odstraňuje alebo zmierňuje tlak na nerv. Takzvaná rádiofrekvenčná ablácia zasa poškodzuje problémové nervové vlákna. Účinnosť liekov sa u jednotlivých pacientov líši a to, čo pomôže jednému, nezaberie druhému. V tom prípade je nutné skúšať a v prípade potreby zmeniť liečebný postup.